Multimediální fontána na kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních pochází z r. 1986 a je vyrobena z nerezu a kamene. Během přestavby kolonády arch. Pavel Mikšík vypracoval výtvarný návrh na centrální koncertní fontánu, která přináší produkci hudby s baletem vody a světla, zvanou Zpívající.
Hlavní obrázek místa
Zpívající fontána
© Simona Kidlesová 09/2019
Mariánské Lázně byly založeny na přelomu 18. a 19. století opatem tepelského kláštera Karlem Kašparem Reitenbergerem z podnětu klášterního lékaře J. J. Nehra, název dostaly r. 1808 podle Mariiných pramenů a r. 1812 se staly samostatným sídelním celkem vyčleněním z tehdejší obce Úšovice. V r. 1865 byly povýšeny na město. Mají výhodné dopravní spojení. Na jižním okraji města je nádraží na trati 178 z Plzně do Chebu a z jihu i východu je obchází silnice I/21 spojující dálnici D5 u Boru u Tachova s dálnicí D6 u Chebu. Přímo městem prochází silnice II/230 z Chodové Plané do Bečova nad Teplou. Zpívající fontána se nachází u kolonády Maxima Gorkého.
16.9. 2021
popis

Fontána má bazén kruhového tvaru, volně vystupující z dlažby. Ve středu fontány vystupuje z vodní hladiny 12 kamenných tvarů obepínajících nerezovou centrální plastiku. Kompozice z kamene a kovu tvoří motiv vodního květu, plovoucího na vodní hladině. Fontána má barevné osvětlení. „Vodní balet“ hudby a světla je ovládán elektronicky, řídící místnost s počítačem je umístěna v areálu kolonády. Vnější průměr bazénu je 20 metrů. Technické zázemí, tj. strojovna s deseti čerpadly o příkonu 70 kW, akumulační nádrž na 25 m krychlových vody a elektrická rozvodna, je umístěno v podzemí pod fontánou. Voda vychází z deseti základních vodních okruhů, které různým přepínáním tvoří mnohotvaré dynamické formy. Dva okruhy jsou tvořeny 330 tryskami směřujícími do středu fontány, rozmístěnými po jejím obvodu. Další okruhy tvoří centrální střik, který dosahuje výšky 6 m, a trysky směřující k obvodu fontány, které jsou rozmístěny na…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací webových stránek wikipedie), 16.9. 2021

historie

Zpívající fontána je multimediální koncertní fontána nacházející se na kolonádě Maxima Gorkého. Pochází z r. 1986 a je vyrobena z nerezu a kamene. Během přestavby kolonády započaté r. 1976 byl architekt Pavel Mikšík pověřen vypracovat výtvarné návrhy na tři fontány. Centrální koncertní fontána, která přináší produkci hudby s baletem vody a světla, byla nazvána fontánou Zpívající. Její výstavba probíhala v letech 1982–1986. Zprovozněna byla 30. dubna 1986. Zpívající fontána je v provozu pravidelně v lázeňské sezóně, hraje každou lichou hodinu. V repertoáru jsou desítky skladeb různých autorů. První skladbu přímo pro fontánu složil autor hudby k televizním seriálům a filmům Petr Hapka (1944-2014). Pro svoji skladbu udělal také první choreografii. Kromě Písně pro fontánu Petra Hapky hraje fontána nyní (2021) skladby A. Silvestriho, Vangelise, V. Petrova, B. Smetany, E. Morriconeho, J. Strausse ml., písně K. Gotta nebo A.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 16.9. 2021

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Smraďoch
 Farská kyselka
 Kaiserruhe
 Kladské rašeliny
 Sirňák
 Kladský rybník
 Kladská
 Vlček
 pramen Richard
 Panská rozhledna
 Kynžvart
 Mokřady pod Vlčkem
 Berchembogen
 Kynžvart
 Barochův pramen
 kaple sv. Siarda
 Lazurová hora
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Pluhův bor
 Poutnov
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 Rankovice
 radnice
 Jánský zámek
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Dominova skalka
 Planá
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Svatovítský zámek
 Bohušův vrch
 Broumov
 Manský dvůr
 Český mlýn
 židovský hřbitov
 bývalý hotel Central
 Dyleň
 Plikenštejn
 boží muka
 Krásenský vrch
 popraviště
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 radnice
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Kořen
 Kořen
 židovský hřbitov
 Milkov
 smírčí kříž
 Kamenný Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 15748
Typ místa: voda
Podkategorie: nádrž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama