Multimediální fontána na kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních pochází z r. 1986 a je vyrobena z nerezu a kamene. Během přestavby kolonády arch. Pavel Mikšík vypracoval výtvarný návrh na centrální koncertní fontánu, která přináší produkci hudby s baletem vody a světla, zvanou Zpívající.
Hlavní obrázek místa
Zpívající fontána
© Simona Kidlesová 09/2019
Mariánské Lázně byly založeny na přelomu 18. a 19. století opatem tepelského kláštera Karlem Kašparem Reitenbergerem z podnětu klášterního lékaře J. J. Nehra, název dostaly r. 1808 podle Mariiných pramenů a r. 1812 se staly samostatným sídelním celkem vyčleněním z tehdejší obce Úšovice. V r. 1865 byly povýšeny na město. Mají výhodné dopravní spojení. Na jižním okraji města je nádraží na trati 178 z Plzně do Chebu a z jihu i východu je obchází silnice I/21 spojující dálnici D5 u Boru u Tachova s dálnicí D6 u Chebu. Přímo městem prochází silnice II/230 z Chodové Plané do Bečova nad Teplou. Zpívající fontána se nachází u kolonády Maxima Gorkého.
16.9. 2021
popis

Fontána má bazén kruhového tvaru, volně vystupující z dlažby. Ve středu fontány vystupuje z vodní hladiny 12 kamenných tvarů obepínajících nerezovou centrální plastiku. Kompozice z kamene a kovu tvoří motiv vodního květu, plovoucího na vodní hladině. Fontána má barevné osvětlení. „Vodní balet“ hudby a světla je ovládán elektronicky, řídící místnost s počítačem je umístěna v areálu kolonády. Vnější průměr bazénu je 20 metrů. Technické zázemí, tj. strojovna s deseti čerpadly o příkonu 70 kW, akumulační nádrž na 25 m krychlových vody a elektrická rozvodna, je umístěno v podzemí pod fontánou. Voda vychází z deseti základních vodních okruhů, které různým přepínáním tvoří mnohotvaré dynamické formy. Dva okruhy jsou tvořeny 330 tryskami směřujícími do středu fontány, rozmístěnými po jejím obvodu. Další okruhy tvoří centrální střik, který dosahuje výšky 6 m, a trysky směřující k obvodu fontány, které jsou rozmístěny na…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací webových stránek wikipedie), 16.9. 2021

historie

Zpívající fontána je multimediální koncertní fontána nacházející se na kolonádě Maxima Gorkého. Pochází z r. 1986 a je vyrobena z nerezu a kamene. Během přestavby kolonády započaté r. 1976 byl architekt Pavel Mikšík pověřen vypracovat výtvarné návrhy na tři fontány. Centrální koncertní fontána, která přináší produkci hudby s baletem vody a světla, byla nazvána fontánou Zpívající. Její výstavba probíhala v letech 1982–1986. Zprovozněna byla 30. dubna 1986. Zpívající fontána je v provozu pravidelně v lázeňské sezóně, hraje každou lichou hodinu. V repertoáru jsou desítky skladeb různých autorů. První skladbu přímo pro fontánu složil autor hudby k televizním seriálům a filmům Petr Hapka (1944-2014). Pro svoji skladbu udělal také první choreografii. Kromě Písně pro fontánu Petra Hapky hraje fontána nyní (2021) skladby A. Silvestriho, Vangelise, V. Petrova, B. Smetany, E. Morriconeho, J. Strausse ml., písně K. Gotta nebo A.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 16.9. 2021

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Smraďoch
 Farská kyselka
 Kaiserruhe
 Kladské rašeliny
 Sirňák
 Kladský rybník
 Kladská
 Vlček
 pramen Richard
 Panská rozhledna
 židovský hřbitov
 Kynžvart
 Mokřady pod Vlčkem
 Berchembogen
 Kynžvart
 Barochův pramen
 kaple sv. Siarda
 Lazurová hora
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Pluhův bor
 Poutnov
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 Rankovice
 radnice
 Jánský zámek
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Dominova skalka
 kostel sv. Anny
 Planá
 židovský hřbitov
 Svatovítský zámek
 Bohušův vrch
 Broumov
 Manský dvůr
 Český mlýn
 Dyleň
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Krásenský vrch
 boží muka
 Plikenštejn
 popraviště
 synagoga
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Kořen
 Kořen
 židovský hřbitov
 Milkov
 smírčí kříž
 Kamenný Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 15748
Typ místa: voda
Podkategorie: nádrž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Naposledy navštívené

reklama