Barokní okrouhlá kaple z let 1680 - 81 připomíná masakr selských vzbouřenců císařským vojskem, který proběhl v roce zahájení stavby. Kaple byla zrušena roku 1787, roku 1930 byla obnovena v novorománském stylu.
Hlavní obrázek místa
Ovčí vrch
Novorománská rotunda.
2003 © Václav Hodek
Ovčí vrch (697 m) je viditelný 5 km západně při pohledu z Konstantinových Lázní, napravo od Krasíkova. Jméno získal zřejmě po panském ovčínu, který stával u jeho paty. Na jeho jižním úbočí je z dálky viditelná novorománská válcová kaple, připomínající rotundu. Na východ od kaple připomíná památník z roku 1936 selské povstání, k němuž došlo v roce 1680. Pěšky nejlépe po žluté turistické cestě z Krasíkova, autem lze dojet z Kokašic směrem na Domaslav a pod Krasíkovem doprava na úpatí zaparkovat. Hezká je i cesta na kole lesem z Horní Polžice.
27.8. 2003
historie

Ovčí vrch

Na místě Ovčího vrchu se v roce 1680 opevnilo asi 500 vzbouřených sedláků, kteří předtím dobyli a vyplenili bezdružický zámek. 6. května došlo ke střetnutí se dvěma setninami jízdy, kterým velel plukovník Harant, potomek slavného Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Výsledkem bylo 49 mrtvých vzbouřenců a ukončení vlny selských bouří. Majitelka panství Františka z Heissensteinu nechala na bojišti v letech 1680 - 1681 vystavět kapli Smrtelných úzkostí Kristových (Todesangst Christi). Kaple byla za Josefa II. roku 1787 uzavřena. V roce 1930 byla kaple na příkaz knížete Löwensteina obnovena, knížecím stavitelem Hubertem Tippmannem v novorománském slohu. Vysvěcení kaple se konalo 13. července 1906 pražským arcibiskupem Skrbenským. Zařízení interiéru, mezi nímž byly i sochy apoštolů a Krista na Hoře olivetské přenesené ze Švamberka, silně pozlacené svícny a další cennosti, bylo zničeno po roce 1945.

27.8. 2003

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Kokašice

Místa v okolí

 Švamberk
 Milkov
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 židovský hřbitov
 Bezdružice
 Hradištský vrch
 Očín
 Zahrádecká kyselka
 Falštejn
 Lhota
 Daňkov
 Cebiv
 židovský hřbitov
 Gutštejn
 Kořen
 Kořen
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 boží muka
 synagoga
 Slavice
 Bezemín
 radnice
 mariánský sloup
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Český mlýn
 Černošín
 kostel sv. Jakuba
 Šontál
 Třebel
 Volfštejn
 Sviňomazský hrádek
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Lazurová hora
 Trpísty
 kostel sv. Markéty
 vodní nádrž Podhora
 Krukanice
 Bohušův vrch
 Svojšín
 Svojšín
 kostel sv. Blažeje
 Ošelín
 Rankovice
 kostel sv. Mikuláše
 Sirňák
 Planá
 kostel sv. Petra
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Březín
 Husitská bašta
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 kostel Všech svatých
 Prokopská štola
 Poutnov
 židovský hřbitov
 vysílač Krašov
 Koubkova brána
 kostel sv. Ondřeje
 Luhov
 Pňovany
 Vlkošov
 Farská kyselka
Základní informace místa
ID místa: 1646
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama