Barokní okrouhlá kaple z let 1680 - 81 připomíná masakr selských vzbouřenců císařským vojskem, který proběhl v roce zahájení stavby. Kaple byla zrušena roku 1787, roku 1930 byla obnovena v novorománském stylu.
Hlavní obrázek místa
Ovčí vrch
Novorománská rotunda.
2003 © Václav Hodek
Ovčí vrch (697 m) je viditelný 5 km západně při pohledu z Konstantinových Lázní, napravo od Krasíkova. Jméno získal zřejmě po panském ovčínu, který stával u jeho paty. Na jeho jižním úbočí je z dálky viditelná novorománská válcová kaple, připomínající rotundu. Na východ od kaple připomíná památník z roku 1936 selské povstání, k němuž došlo v roce 1680. Pěšky nejlépe po žluté turistické cestě z Krasíkova, autem lze dojet z Kokašic směrem na Domaslav a pod Krasíkovem doprava na úpatí zaparkovat. Hezká je i cesta na kole lesem z Horní Polžice.
27.8. 2003
historie

Ovčí vrch

Na místě Ovčího vrchu se v roce 1680 opevnilo asi 500 vzbouřených sedláků, kteří předtím dobyli a vyplenili bezdružický zámek. 6. května došlo ke střetnutí se dvěma setninami jízdy, kterým velel plukovník Harant, potomek slavného Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Výsledkem bylo 49 mrtvých vzbouřenců a ukončení vlny selských bouří. Majitelka panství Františka z Heissensteinu nechala na bojišti v letech 1680 - 1681 vystavět kapli Smrtelných úzkostí Kristových (Todesangst Christi). Kaple byla za Josefa II. roku 1787 uzavřena. V roce 1930 byla kaple na příkaz knížete Löwensteina obnovena, knížecím stavitelem Hubertem Tippmannem v novorománském slohu. Vysvěcení kaple se konalo 13. července 1906 pražským arcibiskupem Skrbenským. Zařízení interiéru, mezi nímž byly i sochy apoštolů a Krista na Hoře olivetské přenesené ze Švamberka, silně pozlacené svícny a další cennosti, bylo zničeno po roce 1945.

27.8. 2003

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Kokašice

Místa v okolí

 Švamberk
 Milkov
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 židovský hřbitov
 Bezdružice
 Hradištský vrch
 Očín
 Zahrádecká kyselka
 Falštejn
 Lhota
 Daňkov
 židovský hřbitov
 Cebiv
 Gutštejn
 Kořen
 kostel sv. Vavřince
 Kořen
 boží muka
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Slavice
 Bezemín
 Úterý – MPZ
 radnice
 mariánský sloup
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Český mlýn
 Černošín
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
 Šontál
 Volfštejn
 Třebel
 Sviňomazský hrádek
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 Lazurová hora
 Trpísty
 kostel sv. Markéty
 vodní nádrž Podhora
 Krukanice
 Bohušův vrch
 Svojšín
 Svojšín
 kostel sv. Blažeje
 Ošelín
 kostel sv. Mikuláše
 Rankovice
 Sirňák
 Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 kostel sv. Petra
 Chodová Planá
 Březín
 brána do sadu
 Husitská bašta
 Stříbro – MPZ
 kostel Všech svatých
 Prokopská štola
 vysílač Krašov
 Poutnov
 židovský hřbitov
 Koubkova brána
 kostel sv. Ondřeje
 Luhov
 Pňovany
 Vlkošov
 Farská kyselka
Základní informace místa
ID místa: 1646
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama