Židovský hřbitov v Mariánských lázních je nejmladším pohřebištěm tohoto druhu v okolí. Byl založen roku 1875, ve třicátých letech minulého století byl rozšířen. Je zde pohřben filozof Theodor Lessing, zavražděný roku 1933 nacisty. Je dodnes používán. Část náhrobků pochází z Kynžvartu a Tachova.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 06/1998
Hřbitov je přístupný ze silnice spojující ulice Chebská a Pohraniční stráže, mezi Velkou Hleďsebí a M. Lázněmi. Sousedí s železniční tratí.
Prudký Martin, 8.3. 2012
historie

Židovská obec existovala v Mariánských Lázních od roku 1824, v letech 1861 až 1938 zde stála synagoga. Hřbitov byl založen pravděpodobně roku 1875 a je nejmladším v oblasti Chebska. Roku 1930 byl rozšířen a pohřbívá se zde i v současnosti. Po záboru českého pohraničí byl téměř zničen, spolu se synagogou. Ze slavných osobností je zde pohřben Theodor Lessing, filozof, zavražděný v Mariánských Lázních nacisty 31. srpna 1933. Jeho vražda poznamenala život lázeňského města, kde se řada významných hostí cítila naprosto bezpečně. Úřady nařídily přísné vyšetřování, zakázaly vydávání novin Marienbad Zeitung a byl také odvolán starosta dr. Hans Turba, jinak známý kladným vztahem k prezidentu Masarykovi. Pachatele se ale nepodařilo vypátrat. Dále jsou na hřbitově uloženy ostatky významného balneologa Enocha H. Kische, žijícího v letech 1841 až 1918. Ze hřbitova v nedalekém Kynžvartu sem byly přeneseny dva cenné náhrobky, jeden z roku…  číst dále

Prudký Martin podle knihy Židovské památky v Čechách a na Moravě - J. Fiedler, 10.3. 2012

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
 Panská rozhledna
 Berchembogen
 PR Smraďoch
 pramen Richard
 Kynžvart
 Kladská
 Kladský rybník
 Kynžvart
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Lazurová hora
 Chodová Planá
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Siarda
 Svatovítský zámek
 Broumov
 Planá
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Bohušův vrch
 Poutnov
 Manský dvůr
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 Dyleň
 Rankovice
 Nová Ves
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Krásenský vrch
 Kořen
 Kořen
 bývalý hotel Central
 boží muka
 popraviště
 mariánský sloup
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Okrouhlá
Základní informace místa
ID místa: 10742
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.3.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama