Židovský hřbitov v Mariánských lázních je nejmladším pohřebištěm tohoto druhu v okolí. Byl založen roku 1875, ve třicátých letech minulého století byl rozšířen. Je zde pohřben filozof Theodor Lessing, zavražděný roku 1933 nacisty. Je dodnes používán. Část náhrobků pochází z Kynžvartu a Tachova.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 06/1998
Hřbitov je přístupný ze silnice spojující ulice Chebská a Pohraniční stráže, mezi Velkou Hleďsebí a M. Lázněmi. Sousedí s železniční tratí.
Prudký Martin, 8.3. 2012
historie

Židovská obec existovala v Mariánských Lázních od roku 1824, v letech 1861 až 1938 zde stála synagoga. Hřbitov byl založen pravděpodobně roku 1875 a je nejmladším v oblasti Chebska. Roku 1930 byl rozšířen a pohřbívá se zde i v současnosti. Po záboru českého pohraničí byl téměř zničen, spolu se synagogou. Ze slavných osobností je zde pohřben Theodor Lessing, filozof, zavražděný v Mariánských Lázních nacisty 31. srpna 1933. Jeho vražda poznamenala život lázeňského města, kde se řada významných hostí cítila naprosto bezpečně. Úřady nařídily přísné vyšetřování, zakázaly vydávání novin Marienbad Zeitung a byl také odvolán starosta dr. Hans Turba, jinak známý kladným vztahem k prezidentu Masarykovi. Pachatele se ale nepodařilo vypátrat. Dále jsou na hřbitově uloženy ostatky významného balneologa Enocha H. Kische, žijícího v letech 1841 až 1918. Ze hřbitova v nedalekém Kynžvartu sem byly přeneseny dva cenné náhrobky, jeden z roku…  číst dále

Prudký Martin podle knihy Židovské památky v Čechách a na Moravě - J. Fiedler, 10.3. 2012

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

 anglikánský kostel
 Hamelika
 Zpívající fontána
 park Boheminium
 Panská rozhledna
 Berchembogen
 Smraďoch
 pramen Richard
 Farská kyselka
 Kladské rašeliny
 Kaiserruhe
 židovský hřbitov
 Kynžvart
 Kladská
 Kladský rybník
 Kynžvart
 Sirňák
 Vlček
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Lazurová hora
 Chodová Planá
 Mokřady pod Vlčkem
 Barochův pramen
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Siarda
 Svatovítský zámek
 Broumov
 Planá
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Bohušův vrch
 Pluhův bor
 Poutnov
 Manský dvůr
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Dyleň
 radnice
 Rankovice
 Dominova skalka
 židovský hřbitov
 Český mlýn
 kostel sv. Anny
 synagoga
 židovský hřbitov
 Krásenský vrch
 bývalý hotel Central
 Kořen
 Kořen
 židovský hřbitov
 boží muka
 popraviště
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Okrouhlá
Základní informace místa
ID místa: 10742
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.3.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama