Barokní kostel postavený v letech 1719–1725 stavitelem Braunbarkem z Teplé na místě původního kostela z roku 1320. Kostel jednolodní s hranolovou věží na jižní straně a obdélníkovou sakristií na severní straně. V podzemní kryptě mumie měšťanů Mnichova.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel od jihozápadu
© Ilja Smetana, 05/2012
Obec Mnichov je dostupná po silnici II. tř. číslo 230 z města Mariánské Lázně do města Bečov nad Teplou. Je vzdálená cca 15 kilometrů severovýchodně od Mariánských Lázní. Kostel sv. Petra a Pavla se nachází na západním okraji obce, těsně u silnice II. tř. ve směru na obec Prameny. Parkování je možné přímo před kostelem na zpevněné ploše před hlavním vstupním schodištěm ke kostelu. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají vždy v neděli (celoročně od 14.00).
Ilja Smetana, 13.5. 2012
popis

Kostel sv. Petra a Pavla je ukázkou barokního jezuitského halového kostela ze 17. století. Jedná se o jednolodní stavbu se zkosenými rohy. Uvnitř nedělené chrámové lodi se nacházejí velké prostorné výklenky a je zde umístěn obdélníkový prostor pro kruchtu. Presbytář a loď jsou zaklenuty valeně s lunetami. Kaple a tribuny jsou opatřeny klenbou valenou, na kruchtě je pak klenba křížová. Hranolová věž s cibulovou bání je na jižní straně kostela, na severní straně je pak obdélníková sakristie. Kostel je bohatě zdoben figurálními nástropními malbami z roku 1905. Jejich autorem pražský malíř F. Urban. Pod kostelem se nachází hrobní krypta s mumiemi, uloženými v dubových rakvích s ručně malovanými ornamenty.

Ilja Smetana, 21.5. 2012

historie

Stavba kostela sv. Petra a Pavla v Mnichově byla zahájena v roce 1719. Stavbu posvětil a v první fázi i financoval tepelský opat Raymund II. Wilfert (opatem kláštera Teplá v letech 1688–1724). Dokončena byla až po jeho smrti, v roce 1725, jeho nástupcem Raymundem III. Šimonovským (opatem kláštera Teplá v letech 1724–1741). Ten kostel po dokončení i znovu vysvětil. Původně měl mít kostel dvě věže, z důvodu nedostatku financí byla postavena pouze jedna. V roce1809 byla dokončena stavba věže a byla na ní osazena cibulová báň, autorem báně byl mistr tesař Michl Frank z Raušenbachu za pomoci tesaře Raymunda Egerera. Pod kostelem se nachází proslulá hrobní krypta s mumiemi. Do roku 1784 zde byly ukládány rakve s ostatky mnichovských měšťanů. Pohřeb stál 10 zlatých. V současné době je v kryptě umístěno cca 50 dubových rakví opatřených malbami. Ostatky měšťanů mumifikovaly bez lidského záměru. Mrtvoly…  číst dále

© Ilja Smetana, 05/2012, čerpáno z: http://hamelika.webz.cz/h99-10.htm, 21.5. 2012

pověsti

K podzemní kryptě se váže několik pověstí. Jedna z nich tvrdí, že mezi rakvemi se nachází dvě, ve kterých jsou uloženy tělesné ostatky hrabat Filipa Kolovrata a Jáchyma Pachty. Ti byli rukojmími francouzských vojsk při jejich ústupu od Prahy v roce 1741. V Mnichově pak oba měli na následky útrap prožitých při ústupu v roce 1742 zemřít a následně být pochováni v neoznačených rakvích do podzemní krypty.

© Ilja Smetana, 05/2012, čerpáno z: http://hamelika.webz.cz/h99-10.htm, 21.5. 2012

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys kostela
© Anton Gnirs: Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in der tschechoslowakischen Republik sv. 50 die Bezirke Tepl und Marienbad, Deutsche Gesellschaft der Wissenschaften und Künste für die Tschechoslowakische Republik in Prag, 193
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mnichov

Místa v okolí

 kaple sv. Siarda
 Pluhův bor
 Poutnov
 židovský hřbitov
 Smraďoch
 židovský hřbitov
 boží muka
 popraviště
 Rankovice
 kostel sv. Jiří
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Krásenský vrch
 Kladské rašeliny
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 radnice
 trojiční sloup
 Kladský rybník
 Kladská
 park Boheminium
 hornické muzeum
 Zpívající fontána
 Hamelika
 anglikánský kostel
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Plikenštejn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 pramen Richard
 Kynžvart
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Lazurová hora
 Kynžvart
 Zahrádecká kyselka
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 radnice
 mariánský sloup
 panský dům
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Berchembogen
 Panská rozhledna
 kaple sv. Floriána
 Javorná
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 boží muka
 Šabina
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Bezdružice
Základní informace místa
ID místa: 10838
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.5.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama