Barokní kostel postavený v letech 1719–1725 stavitelem Braunbarkem z Teplé na místě původního kostela z roku 1320. Kostel jednolodní s hranolovou věží na jižní straně a obdélníkovou sakristií na severní straně. V podzemní kryptě mumie měšťanů Mnichova.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2020
Obec Mnichov je dostupná po silnici II. tř. číslo 230 z města Mariánské Lázně do města Bečov nad Teplou. Je vzdálená cca 15 kilometrů severovýchodně od Mariánských Lázní. Kostel sv. Petra a Pavla se nachází na západním okraji obce, těsně u silnice II. tř. ve směru na obec Prameny. Parkování je možné přímo před kostelem na zpevněné ploše před hlavním vstupním schodištěm ke kostelu. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají vždy v neděli (celoročně od 14.00).
Ilja Smetana, 13.5. 2012
popis

Kostel sv. Petra a Pavla je ukázkou barokního jezuitského halového kostela ze 17. století. Jedná se o jednolodní stavbu se zkosenými rohy. Uvnitř nedělené chrámové lodi se nacházejí velké prostorné výklenky a je zde umístěn obdélníkový prostor pro kruchtu. Presbytář a loď jsou zaklenuty valeně s lunetami. Kaple a tribuny jsou opatřeny klenbou valenou, na kruchtě je pak klenba křížová. Hranolová věž s cibulovou bání je na jižní straně kostela, na severní straně je pak obdélníková sakristie. Kostel je bohatě zdoben figurálními nástropními malbami z roku 1905. Jejich autorem pražský malíř F. Urban. Pod kostelem se nachází hrobní krypta s mumiemi, uloženými v dubových rakvích s ručně malovanými ornamenty.

Ilja Smetana, 21.5. 2012

historie

Stavba kostela sv. Petra a Pavla v Mnichově byla zahájena v roce 1719. Stavbu posvětil a v první fázi i financoval tepelský opat Raymund II. Wilfert (opatem kláštera Teplá v letech 1688–1724). Dokončena byla až po jeho smrti, v roce 1725, jeho nástupcem Raymundem III. Šimonovským (opatem kláštera Teplá v letech 1724–1741). Ten kostel po dokončení i znovu vysvětil. Původně měl mít kostel dvě věže, z důvodu nedostatku financí byla postavena pouze jedna. V roce1809 byla dokončena stavba věže a byla na ní osazena cibulová báň, autorem báně byl mistr tesař Michl Frank z Raušenbachu za pomoci tesaře Raymunda Egerera. Pod kostelem se nachází proslulá hrobní krypta s mumiemi. Do roku 1784 zde byly ukládány rakve s ostatky mnichovských měšťanů. Pohřeb stál 10 zlatých. V současné době je v kryptě umístěno cca 50 dubových rakví opatřených malbami. Ostatky měšťanů mumifikovaly bez lidského záměru. Mrtvoly…  číst dále

© Ilja Smetana, 05/2012, čerpáno z: http://hamelika.webz.cz/h99-10.htm, 21.5. 2012

pověsti

K podzemní kryptě se váže několik pověstí. Jedna z nich tvrdí, že mezi rakvemi se nachází dvě, ve kterých jsou uloženy tělesné ostatky hrabat Filipa Kolovrata a Jáchyma Pachty. Ti byli rukojmími francouzských vojsk při jejich ústupu od Prahy v roce 1741. V Mnichově pak oba měli na následky útrap prožitých při ústupu v roce 1742 zemřít a následně být pochováni v neoznačených rakvích do podzemní krypty.

© Ilja Smetana, 05/2012, čerpáno z: http://hamelika.webz.cz/h99-10.htm, 21.5. 2012

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys kostela
© Anton Gnirs: Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in der tschechoslowakischen Republik sv. 50 die Bezirke Tepl und Marienbad, Deutsche Gesellschaft der Wissenschaften und Künste für die Tschechoslowakische Republik in Prag, 193
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mnichov

Místa v okolí

 kaple sv. Siarda
 Nová Ves
 Poutnov
 židovský hřbitov
 PR Smraďoch
 židovský hřbitov
 boží muka
 popraviště
 Rankovice
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Krásenský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 radnice
 Kladský rybník
 Kladská
 park Boheminium
 hornické muzeum
 Hamelika
 anglikánský kostel
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Plikenštejn
 kostel sv. Jiří
 Kynžvart
 pramen Richard
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Lazurová hora
 Kynžvart
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 mariánský sloup
 radnice
 panský dům
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Berchembogen
 Panská rozhledna
 kaple sv. Floriána
 Javorná
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 boží muka
 Šabina
 Chlumek
 Bezdružice
Základní informace místa
ID místa: 10838
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.5.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama