Barokní kostel postavený v letech 1719–1725 stavitelem Braunbarkem z Teplé na místě původního kostela z roku 1320. Kostel jednolodní s hranolovou věží na jižní straně a obdélníkovou sakristií na severní straně. V podzemní kryptě mumie měšťanů Mnichova.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel od jihozápadu
© Ilja Smetana, 05/2012
Obec Mnichov je dostupná po silnici II. tř. číslo 230 z města Mariánské Lázně do města Bečov nad Teplou. Je vzdálená cca 15 kilometrů severovýchodně od Mariánských Lázní. Kostel sv. Petra a Pavla se nachází na západním okraji obce, těsně u silnice II. tř. ve směru na obec Prameny. Parkování je možné přímo před kostelem na zpevněné ploše před hlavním vstupním schodištěm ke kostelu. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají vždy v neděli (celoročně od 14.00).
Ilja Smetana, 13.5. 2012
popis

Kostel sv. Petra a Pavla je ukázkou barokního jezuitského halového kostela ze 17. století. Jedná se o jednolodní stavbu se zkosenými rohy. Uvnitř nedělené chrámové lodi se nacházejí velké prostorné výklenky a je zde umístěn obdélníkový prostor pro kruchtu. Presbytář a loď jsou zaklenuty valeně s lunetami. Kaple a tribuny jsou opatřeny klenbou valenou, na kruchtě je pak klenba křížová. Hranolová věž s cibulovou bání je na jižní straně kostela, na severní straně je pak obdélníková sakristie. Kostel je bohatě zdoben figurálními nástropními malbami z roku 1905. Jejich autorem pražský malíř F. Urban. Pod kostelem se nachází hrobní krypta s mumiemi, uloženými v dubových rakvích s ručně malovanými ornamenty.

Ilja Smetana, 21.5. 2012

historie

Stavba kostela sv. Petra a Pavla v Mnichově byla zahájena v roce 1719. Stavbu posvětil a v první fázi i financoval tepelský opat Raymund II. Wilfert (opatem kláštera Teplá v letech 1688–1724). Dokončena byla až po jeho smrti, v roce 1725, jeho nástupcem Raymundem III. Šimonovským (opatem kláštera Teplá v letech 1724–1741). Ten kostel po dokončení i znovu vysvětil. Původně měl mít kostel dvě věže, z důvodu nedostatku financí byla postavena pouze jedna. V roce1809 byla dokončena stavba věže a byla na ní osazena cibulová báň, autorem báně byl mistr tesař Michl Frank z Raušenbachu za pomoci tesaře Raymunda Egerera. Pod kostelem se nachází proslulá hrobní krypta s mumiemi. Do roku 1784 zde byly ukládány rakve s ostatky mnichovských měšťanů. Pohřeb stál 10 zlatých. V současné době je v kryptě umístěno cca 50 dubových rakví opatřených malbami. Ostatky měšťanů mumifikovaly bez lidského záměru. Mrtvoly…  číst dále

© Ilja Smetana, 05/2012, čerpáno z: http://hamelika.webz.cz/h99-10.htm, 21.5. 2012

pověsti

K podzemní kryptě se váže několik pověstí. Jedna z nich tvrdí, že mezi rakvemi se nachází dvě, ve kterých jsou uloženy tělesné ostatky hrabat Filipa Kolovrata a Jáchyma Pachty. Ti byli rukojmími francouzských vojsk při jejich ústupu od Prahy v roce 1741. V Mnichově pak oba měli na následky útrap prožitých při ústupu v roce 1742 zemřít a následně být pochováni v neoznačených rakvích do podzemní krypty.

© Ilja Smetana, 05/2012, čerpáno z: http://hamelika.webz.cz/h99-10.htm, 21.5. 2012

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys kostela
© Anton Gnirs: Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in der tschechoslowakischen Republik sv. 50 die Bezirke Tepl und Marienbad, Deutsche Gesellschaft der Wissenschaften und Künste für die Tschechoslowakische Republik in Prag, 193
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mnichov

Místa v okolí

 kaple sv. Siarda
 Pluhův bor
 Dominova skalka
 Vlček
 Poutnov
 Mokřady pod Vlčkem
 Barochův pramen
 Farská kyselka
 židovský hřbitov
 Kaiserruhe
 Smraďoch
 židovský hřbitov
 boží muka
 popraviště
 Rankovice
 kostel sv. Jiří
 radnice
 synagoga
 mariánský sloup
 Sirňák
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Krásenský vrch
 Kladské rašeliny
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 radnice
 trojiční sloup
 Kladský rybník
 Kladská
 park Boheminium
 hornické muzeum
 Zpívající fontána
 Hamelika
 anglikánský kostel
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Plikenštejn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 pramen Richard
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Krudum
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Lazurová hora
 Kynžvart
 Zahrádecká kyselka
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 mariánský sloup
 radnice
 panský dům
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Berchembogen
 Panská rozhledna
 kaple sv. Floriána
 Michal
 Javorná
 kostel sv. Jakuba
 zámecká fara
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 boží muka
 Šabina
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Bezdružice
Základní informace místa
ID místa: 10838
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.5.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama