Komárov (dříve Kumerau) se jako farní ves připomíná roku 1358. Současný kostel vznikl snad s využitím starších konstrukcí roku 1750. Kostel byl po roce 1945 opuštěn, vnitřní zařízení bylo zcela zničeno.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 08/2009
Komárov (místní část města Toužim) najdeme na silnici III. třídy Smilov - Služetín. Ze silnice II/207 je třeba odbočit ve Smilově, ze silnice I/20 v Bezvěrově. Parkování je možné na návsi, kde se nachází i zastávka několika málo autobusových spojů. Nejbližší železniční zastávka Smilov na trati Rakovník - Bečov nad Teplou je vzdálena necelý 1 km severozápadně, vlaky jsou však minimalizovány a zastavují na znamení nebo požádání. Kostel je z návsi přístupný cestou z jejího východního cípu, neznatelná pěšina z ní odbočuje vpravo do svahu. Branka je zajištěná drátem, po odmotání lze vstoupit na zdevastovaný hřbitov. Nejlepší pohled na kostel se naskýtá od prázdného areálu zemědělské velkovýroby při výjezdu směrem na Služetín.
Ivan Grisa, 30.8. 2009
historie

Komárov se jako farní ves připomíná roku 1358 při kostele sv. Vavřince. V letech 1560–1624 byla fara luterská, po rekatolizaci byl kostel filiální až do roku 1850, kdy byla znovu zřízena farnost, zaniklá opět po roce 1945. Současný kostel vznikl snad s využitím starších konstrukcí roku 1750. Tomu odpovídají zejména půdorys lodi a kasulová okna. Vzhledem k nedostatku místa u hřbitovní zdi a komplikované poloze kostelního areálu vůči vsi byla zvolena varianta průchozího podvěží. Kostel byl po roce 1945 opuštěn, vnitřní zařízení, pocházející z části ze starší stavby, bylo zcela zničeno. V současnosti se nepoužívá ani přilehlý hřbitov.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2, Academia 1979, 30.8. 2009

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Komárov

Místa v okolí

 bývalá rychta
 Prohořský hrádek
 Brložec
 Štědrá
 Štědrá
 Vlkošov
 kaple Panny Marie
 vysílač Krašov
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Blažeje
 panský dům
 kaple Panny Marie
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 socha Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Tuchtova kaple
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kříže
 Nevděk
 Ratibořský mlýn
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Víta
 Mazanec
 radnice
 Panský dům
 synagoga
 Kunzova muka
 fara
 kašna
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 Kokořovský dvůr
 Bílá boží muka
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Údrč
 Údrč
 Nečtiny – MPZ
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Nečtinský Špičák
 Březín
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Bochov
 kaple
 Preitenstein
 kostel sv. Vavřince
 Nečtiny
 socha Ecce Homo
 Hartenštejn
 Vladař
 fara
 návesní kaple
 kostel sv. Jakuba
 smírčí kříž
 bývalá fara
 kaple Panny Marie z Re
 Úterý – MPZ
 boží muka
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Jana a Pavla
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 kaple Kaina a Ábela
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Hungerberg
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Blažkův mlýn
 kostel Všech svatých
 kaple
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Chyše
 Verušičky
 Javorná
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 Týniště
 Brdo
 synagoga
 Chyše
 kašna
 zámecký pivovar
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Zahrádecká kyselka
 Radějov
 radnice
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Podštěly
 Libkovice
 Kostrčany
 Hoppova kaple
 mariánský sloup
 Valeč
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Farní 19
364 01 Toužim
Tel: 353 212 240
faratouzim@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 8189
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama