Původně gotická tvrz byla v 16.st.přestavěna na renesanční zámek. Vlastníkem byl předchůdce rodu Kryštofa Haranta-Bušek z Bezdružic. Poslední majitelé Löwensteinové zámek r.1868 předali rak.-uher. úřadům pro účely soudu a vězení.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na zámek od jihu
© zdeněk komínek, 05/2007
Bezdružický zámek naleznete na návrší, na západní straně náměstí, viditelný ze širokého okolí. V současné době vlastní objekt firma Bayton služby a.s., která zajišťuje postupnou rekonstrukci. V roce 2003 by se zde, v nově upravených interiérech, měla představit sbírka uměleckého skla s trvalou expozicí současné české sklářské tvorby. Parkovat lze přímo na náměstí pod zámkem.
27.8. 2003
turistické

Navštívili jsme zámek dne 4.7.2012 a na bráně jsme se dočetli, že je z technických důvodů uzavřen.Z nápisu vyplývalo, že se zřejmě bude jednat o delší dobu. Doporučujeme před návštěvou raději zavolat.

Kamil Jezek, 4.7. 2012

historie

Bezdružice

Dnešní zámek stojí na místě menšího středověkého hradu, který na místě nejvyššího nároží vznikl již koncem 13. století a jehož část byla v 16. století přestavěna. Do současnosti se zachovalo nádvoří s dvěma křídly gotických budov vystavěných patrně ve 14. a 15. století. Nádvoří je přístupné průjezdem, který vznikl úpravou gotické brány. Nákladnou renesanční přestavbou prošel objekt za posledních Kolovratů a Elpognarů. Budovy kolem nádvoří byly tehdy minimálně o jedno patro vyšší. V roce 1711 je tato část zámku popisována jako značně zpustlá stavba, z níž byla stržena střecha a započalo se s jejím bouráním. Renesanční sídlo, obklopené podle starých popisů parkánem a přístupné branou přes příkop s padacím mostem, bylo vypáleno Švédy. Přestavby zahájené před rokem 1711 strhly starý goticko-renesanční objekt, který byl zčásti demolován a použit k výstavbě nových barokních částí zámku. Zámek v té době prý ještě…  číst dále

27.8. 2003

pověsti

Mnohým se při vyslovení Bezdružic vybaví vzpomínky na známého českého humanistu a cestovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, popraveného roce 1621 na Staroměstském náměstí v Praze. Harantovu osobu spojuje však s Bezdružicemi pouze příbuznost s rodem, který zdejší krajinu opustil již ve 14. století.

27.8. 2003

Půdorys místa

Plán hradu, Bezdružice. Plán hradu (podle Z. Procházky). 1 - gotické zdivo, 2 - renesanční zdivo, 3 - barokní zdivo, 4 - klasicistní zdivo, 5 - novodobé zdivo
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000, str. 61, obr. 83.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Bezdružice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Dolní Polžice
 Bavůrkův kříž
 Hradištský vrch
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Falštejn
 Úterý – MPZ
 radnice
 Švamberk
 mariánský sloup
 Milkov
 Zahrádecká kyselka
 kostel sv. Jakuba
 zámecká fara
 Daňkov
 Očín
 Bezemín
 Gutštejn
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Cebiv
 Lhota
 kostel sv. Vavřince
 Sviňomazský hrádek
 Slavice
 kostel sv. Blažeje
 židovský hřbitov
 Kořen
 radnice
 Kořen
 trojiční sloup
 synagoga
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Trpísty
 Krukanice
 kostel sv. Jiří
 Černošín
 Český mlýn
 kostel sv. Markéty
 Březín
 vysílač Krašov
 kostel sv. Mikuláše
 Šontál
 vodní nádrž Podhora
 Rankovice
 Volfštejn
 kostel sv. Ondřeje
 Třebel
 Malšín
 Lazurová hora
 Nečtiny
 Preitenstein
 Sirňák
 židovský hřbitov
 Vlkošov
 Poutnov
 Nečtiny – MPZ
 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 Luhov
 Prohořský hrádek
 Luhov
 Luhov
 Ošelín
 Pňovany
 Staré Lipno
 kaple sv. Diviše
 kaple sv. Siarda
Kontaktní informace
Zámecká restaurace Bezdružice
náměstí Kryštofa Haranta 1
Bezdružice, 349 53
Česká republika
Tel: +420 734 476 510
http://www.zamek-bezdruzice.cz/
Základní informace místa
ID místa: 1648
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama