Původně gotická tvrz byla v 16.st.přestavěna na renesanční zámek. Vlastníkem byl předchůdce rodu Kryštofa Haranta-Bušek z Bezdružic. Poslední majitelé Löwensteinové zámek r.1868 předali rak.-uher. úřadům pro účely soudu a vězení.
Hlavní obrázek místa
Bezdružice
2003 © Václav Hodek
Bezdružický zámek naleznete na návrší, na západní straně náměstí, viditelný ze širokého okolí. V současné době vlastní objekt firma Bayton služby a.s., která zajišťuje postupnou rekonstrukci. V roce 2003 by se zde, v nově upravených interiérech, měla představit sbírka uměleckého skla s trvalou expozicí současné české sklářské tvorby. Parkovat lze přímo na náměstí pod zámkem.
27.8. 2003
turistické

Navštívili jsme zámek dne 4.7.2012 a na bráně jsme se dočetli, že je z technických důvodů uzavřen.Z nápisu vyplývalo, že se zřejmě bude jednat o delší dobu. Doporučujeme před návštěvou raději zavolat.

Kamil Jezek, 4.7. 2012

historie

Bezdružice

Dnešní zámek stojí na místě menšího středověkého hradu, který na místě nejvyššího nároží vznikl již koncem 13. století a jehož část byla v 16. století přestavěna. Do současnosti se zachovalo nádvoří s dvěma křídly gotických budov vystavěných patrně ve 14. a 15. století. Nádvoří je přístupné průjezdem, který vznikl úpravou gotické brány. Nákladnou renesanční přestavbou prošel objekt za posledních Kolovratů a Elpognarů. Budovy kolem nádvoří byly tehdy minimálně o jedno patro vyšší. V roce 1711 je tato část zámku popisována jako značně zpustlá stavba, z níž byla stržena střecha a započalo se s jejím bouráním. Renesanční sídlo, obklopené podle starých popisů parkánem a přístupné branou přes příkop s padacím mostem, bylo vypáleno Švédy. Přestavby zahájené před rokem 1711 strhly starý goticko-renesanční objekt, který byl zčásti demolován a použit k výstavbě nových barokních částí zámku. Zámek v té době prý ještě…  číst dále

27.8. 2003

pověsti

Mnohým se při vyslovení Bezdružic vybaví vzpomínky na známého českého humanistu a cestovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, popraveného roce 1621 na Staroměstském náměstí v Praze. Harantovu osobu spojuje však s Bezdružicemi pouze příbuznost s rodem, který zdejší krajinu opustil již ve 14. století.

27.8. 2003

Půdorys místa

Plán hradu, Bezdružice. Plán hradu (podle Z. Procházky). 1 - gotické zdivo, 2 - renesanční zdivo, 3 - barokní zdivo, 4 - klasicistní zdivo, 5 - novodobé zdivo
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000, str. 61, obr. 83.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Bezdružice

Místa v okolí

 Dolní Polžice
 Bavůrkův kříž
 Hradištský vrch
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Falštejn
 Švamberk
 radnice
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 Milkov
 kostel sv. Jakuba
 Daňkov
 Očín
 Bezemín
 Gutštejn
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Cebiv
 Lhota
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek
 Slavice
 kostel sv. Blažeje
 Kořen
 Kořen
 trojiční sloup
 radnice
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Trpísty
 kostel sv. Jiří
 Černošín
 Březín
 vysílač Krašov
 Šontál
 Volfštejn
 Rankovice
 Třebel
 kostel sv. Ondřeje
 Malšín
 Lazurová hora
 Nečtiny
 Preitenstein
 židovský hřbitov
 Vlkošov
 Poutnov
 Nečtiny – MPZ
 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 Luhov
 Prohořský hrádek
 Luhov
 Ošelín
 Pňovany
 kaple sv. Diviše
 kaple sv. Siarda
Kontaktní informace
Zámecká restaurace Bezdružice
náměstí Kryštofa Haranta 1
Bezdružice, 349 53
Česká republika
Tel: +420 734 476 510
http://www.zamek-bezdruzice.cz/
Základní informace místa
ID místa: 1648
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama