Kostel Panny Marie Lurdské v Konstantinových Lázních vznikl jako novorománská kaple v letech 1899-1900. Po celkové opravě byla r. 2000 tehdejším plzeňským biskupem povýšena na farní kostel, pravidelné bohoslužby se v něm však nekonají.
Hlavní obrázek místa
Konstantinovy Lázně-kostel
© Info Konst.Lázně 08/2016
Konstantinovy Lázně jsou obec ležící asi v polovině vzdálenosti mezi Plzní a Tachovem. Prochází jimi silnice II/201 v úseku Planá u Mariánských Lázní-Manětín-Kralovice a pak sem přicházejí vedlejší silnice z místních částí Poloučany a Okrouhlé Hradiště. Obec má také nádraží na lokální trati 177 Pňovany-Bezdružice. Prochází jí žlutá turistická značka z Bezdružic na zříceninu hradu Gutštejn. V obci jsou zřízeny dvě naučné stezky: naučná stezka Hradišťský vrch kopíruje zelenou značku obcházející Hradišťský kopec (637 m n. m.), druhá nese název Ke Studánce lásky, což je pramen v korytě říčky Hadovky jižně od lázní. Konstantinovy Lázně mají nyní asi 900 obyvatel.
18.9. 2021
historie

První lázeňský domek byl u sirnatého pramene v Nové Vsi postaven údajně r. 1803. Lázně provozovali zdejší sedláci, jimž patřili pozemky s prameny. V r. 1818 zbudovali hostinský a lázeňský dům o 19 pokojích, se sálem a dvěma lázněmi, kromě něj tam stál domek se třemi lázněmi. Využíval se hlavní, dosud nepojmenovaný pramen a čtyři vedlejší prameny. Neprosperující lázně v r. 1837 koupil majitel panství, kníže Konstantin Josef z Löwenstein-Wertheim-Rosenbergu (1802–1838), prvorozený syn knížete Karla Thomase Löwensteina a jeho manželky Žofie, rozené Windischgrätzové. Kromě správy rodinných statků se stal žurnalistou a roku 1829 se oženil s kněžnou Marií Anežkou z Hohenlohe-Langenburgu (1804–1835), s níž se odstěhoval do Čech, žili na svém bezdružickém panství, v Boru a v Praze, měli dceru Adelaidu (1831–1909), pozdější portugalskou královnu, a syna Karla Heinricha (1834–1921). Konstantin vypracoval…  číst dále

Luděk Draštík, redakčně doplněno podle různých webových stránek, 27.10. 2009

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Konstantinovy Lázně

Místa v okolí

 Hradištský vrch
 Dolní Polžice
 Bavůrkův kříž
 Falštejn
 Bezdružice
 Švamberk
 židovský hřbitov
 Daňkov
 Gutštejn
 Očín
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Milkov
 kaple Panny Marie
 Cebiv
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Slavice
 Sviňomazský hrádek
 Lhota
 Zahrádecká kyselka
 Trpísty
 kostel sv. Markéty
 Krukanice
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
 Černošín
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Šontál
 Volfštejn
 Český mlýn
 Třebel
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Blažeje
 Malšín
 Březín
 Svojšín
 Svojšín
 radnice
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Luhov
 Stříbro – MPZ
 Luhov
 brána do sadu
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 Prokopská štola
 Luhov
 Koubkova brána
 Mostní brána
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 vysílač Krašov
 Podmokly
 Ošelín
 Lazurová hora
 Pňovany
 kostel sv. Ondřeje
 vodní nádrž Podhora
 Nečtiny
 Líšťany
 Preitenstein
 Sulislav
 Rankovice
 Staré Lipno
 Nečtiny – MPZ
 kaple sv. Diviše
 Sirňák
 Vlkošov
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Nečtinský Špičák
Základní informace místa
ID místa: 8452
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama