Výrazná zřícenina hradu založeného počátkem 14. století s následnými pozdně gotickými přestavbami. V roce 1422 odolával obléhání husitským vojskem. Zpustl v polovině 16. století.
Hlavní obrázek místa
Gutštejn
© Petr Havlík, 07/2007
Nad Hadovkou v Úterském parku se nalézají romantické zříceniny hradu Gutštejna. Vlakem se k hradu dostanete do zastávky Strahov a odtamtud 3 km po červené turistické až k hradu.
28.5. 2002
historie

Zakladatelem hradu Gutštejna i rodu, který nosil jeho jméno a vlastnil četné statky v okolí i v odlehlejších krajích, se stal pravděpodobně Jetřich, známý z l. 1263–1313. Jak svědčí trojí paroží v jeho znaku, pocházel z rodu Hroznatoviců, mezi jehož rozvětvené příslušníky se postupně drobil původní velký majetek. Část získal Jetřich z Krašovic, objevující se v pramenech v l. 1232–1252, jehož považujeme za otce alespoň dvou synů: budovatele hradu Gutštejna Jetřicha a dále Sezemy, předka pánů z Vrtby, Krašova, Fusperka (Pušperka) a Bělé. Od některého z Jetřichových potomků pocházeli asi i držitelé Frumštejna. Jméno Gutštejn se však v historických zprávách objevuje až r. 1319, kdy tepelský opat Vyšemír pronajal Jetřichovi (I.) z Gutštejna a jeho synu Sezemovi tři vesnice na deset let. R. 1369 se dovídáme o třech bratrech, Janovi, Jetřichovi a Půtovi z Gutštejna. Hrad spolu…  číst dále

28.5. 2002

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Konstantinovy Lázně

Místa v okolí

 Daňkov
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Sviňomazský hrádek
 Hradištský vrch
 Cebiv
 Falštejn
 Trpísty
 Očín
 kostel sv. Markéty
 Krukanice
 Bavůrkův kříž
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Dolní Polžice
 kostel sv. Mikuláše
 Švamberk
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 Lhota
 Milkov
 kostel sv. Petra
 Černošín
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Luhov
 boží muka
 Luhov
 Šontál
 Luhov
 kostel sv. Jiří
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Prokopská štola
 Pňovany
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 Koubkova brána
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Malšín
 Podmokly
 Volfštejn
 Sulislav
 Svojšín
 Svojšín
 Zahrádecká kyselka
 židovský hřbitov
 Líšťany
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Diviše
 Staré Lipno
 Třebel
 Březín
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Frumštejn
 Ošelín
 Buben
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Nečtiny
 Preitenstein
 Rochlov
 Nečtiny – MPZ
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Nečtinský Špičák
Kontaktní informace
NKP klášter Kladruby
Pozorka 1
349 61 Kladruby u Stříbra
Tel: +420 374 631 773
http://www.hrad-gutstejn.cz/
kladruby@plzen.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 144
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama