
I. okruh – Relikviář sv. Maura - prezentace unikátní románské památky – relikviáře sv. Maura s doprovodnou expozicí.
II. okruh – Zámecké interiéry
III. okruh – Relikviář pro každého - Představení relikviáře pro nejmenší. Během prohlídky jsou děti seznámeny se základními pojmy dané problematiky, jako např. relikviář, relikvie, světec apod. Díky kreslenému komiksu se ve zjednodušené formě dozvídají, jakým způsobem se relikviář dostal do Bečova nad Teplou, proč byl ukryt a jak byl nalezen.
Speciální prohlídka - relikviář pro nevidomé (k dispozici je haptický model relikviáře).
Standardní prohlídka jednoho samostatného okruhu trvá cca 45 minut.
V r. 1752 získal bečovské panství Dominik Ondřej z Kounic a Ritenberka. Nový majitel si dal r. 1753 postavit v Bečově v blízkosti zpustlého hradu barokní zámek s kamenným mostem místo starého zvedacího mostu. Zámek je obdélná dvoupatrová budova s obloukovou bránou s kamenným ostěním a trojúhelným štítem na zdi. S ní přímo souvisí mnohoboká, stejně vysoká zámecká kaple, vzniklá v místech staré Lacronovy bašty, vybudované r. 1656. Střecha zámku je valbová a střecha kaple kopulová, z obou vystupují mansardy. Při stavbě zámku a kaple byly provedeny některé úpravy vstupní brány hradu a byla zřízena zahrada. Syn Dominika Kounice prodal v r. 1813 Bečov Friderikovi de Beaufor-Spontini, jehož rod byl posledním šlechtickým držitelem Bečova (do r. 1945). V rámci stavebních úprav, prováděných J. Zítkem a J. Mockerem v 60. letech 19. století, byly přebudovány některé místnosti zámku a malý hradní palác… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.