Přírodní rezervace Smraďoch byla vyhlášena r. 1968 na ploše 8 ha. Od r. 1976 je část rezervace přístupná po naučné stezce. Toto unikátní rašeliniště, kde vyvěrají (silně zapáchající) sirouhličité plyny a minerální vody, je pozůstatkem sopečné činnosti z období konce třetihor a počátku čtvrtohor.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 08/2004
Přírodní rezervace Smraďoch, vyhlášená v roce 1968, se nachází na ploše necelých 8 ha. Je zpřístupněna krátkou naučnou stezkou. K rezervaci se dostanete pěšky z Mariánských Lázní nebo autem po silnici vedoucí z Mariánských Lázní na Prameny. Asi 160 m za lesní restaurací Nimrod je parkoviště u silnice, ze kterého vede bezbariérová cesta k naučné stezce v přírodní rezervaci Smraďoch. Jedná se o unikátní rašeliniště vzniklé na vývěrech minerálních vod a plynů oxidu uhličitého a sirovodíku. Tyto vývěry sirouhličitých plynů nazýváme mofety nebo také nesprávně bahenní sopky. Jde se o pozůstatky poslední sopečné činnosti z období konce třetihor a počátku čtvrtohor, kdy se otevřely staré a vznikly nové zlomy v zemské kůře. Výskyt mofet je ve střední Evropě vzácný. Kromě unikátní řasové flóry zde roste i řada vzácných druhů vyšších rostlin.
L.P., 7.5. 2005

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

 Farská kyselka
 Kaiserruhe
 Vlček
 Kladské rašeliny
 Mokřady pod Vlčkem
 Kladský rybník
 Kladská
 Barochův pramen
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
 kaple sv. Siarda
 židovský hřbitov
 pramen Richard
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Pluhův bor
 Sirňák
 Kynžvart
 Dominova skalka
 Poutnov
 židovský hřbitov
 Rankovice
 Panská rozhledna
 Krásenský vrch
 Plikenštejn
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Berchembogen
 radnice
 Boršengrýn
 bývalý hotel Central
 Lazurová hora
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 popraviště
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 hornické muzeum
 Manský dvůr
 Chodová Planá
 Kostelní Bříza
 Chodová Planá
 Kostelní Bříza
 Chodová Planá
 Krudum
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Arnoltov
 kostel sv. Jiří
 Jánský zámek
 smírčí kříž
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Svatovítský zámek
 Kamenný Dvůr
 Broumov
 Šabina
 Zahrádecká kyselka
 Kager, Starý zámek
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Milkov
Základní informace místa
ID místa: 3110
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama