Suterén synagogy z roku 1688. Při požáru města v roce 1760 byla poškozena a v letech 1765- 67 byla klasicistně obnovena. V roce 1904 synagoga znovu vyhořela a byla zmenšena.. Roku 1921 zde ustaly bohoslužby a synagoga byla opuštěna. V červenci 1932 byla nadzemní část zchátralé synagogy zbořena.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2020
Židovská komunita v Bečově nad Teplou je zmiňována již v první polovině 14. století. K roku 1570 zde jsou uváděny 3 židovské rodiny. Na přelomu 16. a 17. století zde bylo trvale usazeno kolem 10 rodin a v roce 1793 zde žilo již 40 rodin s celkovým počtem 187 osob. Synagoga v Bečově je doložena až po roce 1618. Její poloha je neznámá a je možné, že stávala v místě barokní synagogy postavené bečovskou židovskou náboženskou obcí v roce 1688 na okraji židovského ghetta západně pod náměstím. Byla postavena na kamenné terase, vyrovnávající svah spadající do údolí Teplé. Při požáru města v roce 1760 byla poškozena a v letech 1765-1767 byla klasicistně obnovena. Původní barokní sklepy pod budovou byly tehdy částečně zasypány. Roku 1880 se v Bečově k židovskému vyznání hlásilo 100 osob, v roce 1890 zde žilo už jen 77 Židů. 23. listopadu 1904 synagoga znovu vyhořela, byla zničena část mobiliáře a ženská galerie. Poté bylo strženo patro bočního křídla a přízemí bylo zmenšeno na polovinu. Roku 1921 bylo v Bečově jen 26 Židů, ustaly pravidelné bohoslužby a synagoga byla opuštěna. V červenci 1932 byla nadzemní část zchátralé synagogy zbořena. Zbylé podzemní prostory byly vyplněny sutí a na místě synagogy byly zřízeny zahrádky. Roku 2004 zde proběh archeologický průzkum a po něm vzniklo nad prostorem synagogy parkoviště. Někdy na počátku 2. desetiletí 21. století se propadla klenba největší podzemní místnosti a v tomto stavu se ruina synagogy nacházela ještě v září 2020.
Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz ), 28.9. 2020
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Bečov nad Teplou

Místa v okolí

 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 boží muka
 židovský hřbitov
 popraviště
 Krásenský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 hornické muzeum
 Pluhův bor
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kaple sv. Siarda
 Poutnov
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Rankovice
 Krudum
 Javorná
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 radnice
 mariánský sloup
 panský dům
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Plikenštejn
 Smraďoch
 Svatošské skály
 Jeskynní vyhlídka
 radnice
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Loket
 silniční most
 Kladské rašeliny
 Kladský rybník
 kostel sv. Linharta
 Kladská
 Doubí
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Jelení pramen
 Jižní prameny
 park Boheminium
 Zpívající fontána
 Bochov
 Hamelika
 anglikánský kostel
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 Těšovice
 Andělská Hora
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Blažeje
 Stružná
 kostel sv. Kunhuty
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Hard
 bývalá fara
 Kynžvart
 statek Bernard
 pramen Richard
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Bražec
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 15240
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama