Zbytky zdí kaple (snad 12. stol.), zmiň. r. 1360. R. 1615 ji dal obnovit opat tepel. kláštera Andreas Ebersbach. Za třicetileté války pobořena, r. 1664 obnovena opatem Raimundem I. Wilfertem a zasvěcena sv. Janu Křtiteli. V 17. a 18. stol. oblíbeným poutním místem. R. 1782 zrušena Josefem II.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zříceninu kaple
© Ilja Smetana, 05/2012
Zřícenina Siardovy kaple se nachází na naučné stezce "Siardův pramen" ve vzdálenosti cca 2 km od obce Mnichov. Přístup je možný po silnici II. tř. č. 210 z obce Mnichov do obce Prameny. Po cca 750 m od kostela sv. Petra a Pavla, směrem do obce Prameny, dojdete k místu, kde se silnice prudce začíná svažovat. Zde je nutné odbočit na polní cestu vlevo, po této cestě se sejde dolů, až téměř k Tepelskému potoku. Těsně před ním (cesta pokračuje brodem přes potok) se odbočí doleva a podél okraje lesa se asi po 500 m dojde k zřícenině kaple sv. Siarda. Zříceninu kaple tvoří zbytky zdiva 120 cm silného na základech 16,5 m x 9 m a půlkruh kolem oltáře. Pilíř vítězného oblouku z cihel je pozůstatkem renovace z roku 1664.
Ilja Smetana, 14.5. 2012
historie

Původně kaple sv. Siarda, později kostelík sv. Jana Křtitele

Kaple sv. Siarda byla postavena údajně v době založení tepelského kláštera (zal. r. 1193), měl ji vystavět jistý saský hrabě. Legenda vypravuje, že nechal kapli postavit poté, co se ztratil ve zdejších lesích a byl jako zázrakem zachráněn. Nejstarším známým majitelem kaple byl Bohuslav Tullinger, leník kláštera v Teplé, který byl jejím vlastníkem před r. 1360. Později se stal rychtářem městečka Mnichov (1397). Dalším majitelem, který je znám, je Kašpar Neuburg z Mnichova. R. 1437 zasáhla Mnichov morová vlna, která městečko téměř vylidnila. Přeživší obyvatelé se rozhodli osadu přestěhovat na jiné místo, na návrší nad Siardovou kaplí, kde leží dodnes. R. 1600 je připomínána stará socha sv. Siarda. Kaple byla pobořena v období reformačních bojů, zachoval se (zázračně ?) jen obraz světce, patrně sv. Siarda. R. 1615 byla kaple obnovena opatem tepelského kláštera, Andreasem Ebersbachem. Během třicetileté války byla znovu pobořena, a zachoval se z ní…  číst dále

6.9. 2012

Další texty historie
pověsti

Legenda o založení kaple, další pověsti

Pověst vypráví, jak ve zdejších lesích v dávných dobách (někdy ve 12. stol.) zabloudil během lovu rytíř jménem Siardus (něm. Sieghartd). Byl už velmi unavený, ba, na pokraji sil a obával se, že v lesích bídně zahyne. Tehdy se začal vroucně modlit, a sliboval, že jestli bude zachráněn, vykoná zbožný skutek. Brzy poté jej jako zázrakem našli ostatní členové lovecké družiny. Siard nezapomněl na svůj slib a nechal v místě, kde byl zachráněn, postavit kapli. Často se prý později vracel a modlil se zde. Poblíž nechal později postavit poustevnu, kde žil poustevník Siardus. Podle pověsti je poustevník pochovaný 90 kroků do stráně nad kaplí, nad jehož hrobem stávala socha sv. Siarda a později kříž. Co se s nimi stalo není známo, později nad hrobem vyrostla mohutná borovice. Ostatky poustevníka jsou prý uloženy v dřevěné rakvi, která je vložena v železné rakvi, a ta v rakvi zlaté. Neuctivé chování v okolí kaple prý stíhaly…  číst dále

E. Horáková podle http://www.slavkovsky-les.cz, 6.9. 2012

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mnichov

Místa v okolí

 Pluhův bor
 Vlček
 Mokřady pod Vlčkem
 Barochův pramen
 Dominova skalka
 Farská kyselka
 Kaiserruhe
 Smraďoch
 Poutnov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Sirňák
 Kladské rašeliny
 boží muka
 popraviště
 radnice
 synagoga
 Rankovice
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 Krásenský vrch
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Kladský rybník
 Kladská
 kostel sv. Kateřiny
 Zpívající fontána
 park Boheminium
 Hamelika
 anglikánský kostel
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 stará škola
 trojiční sloup
 hornické muzeum
 Plikenštejn
 židovský hřbitov
 pramen Richard
 Kynžvart
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Krudum
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Kynžvart
 Lazurová hora
 boží muka
 kostel sv. Víta
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Zahrádecká kyselka
 Panská rozhledna
 Berchembogen
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Javorná
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Martina
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Bezdružice
Základní informace místa
ID místa: 10839
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama