Zbytky zdí kaple (snad 12. stol.), zmiň. r. 1360. R. 1615 ji dal obnovit opat tepel. kláštera Andreas Ebersbach. Za třicetileté války pobořena, r. 1664 obnovena opatem Raimundem I. Wilfertem a zasvěcena sv. Janu Křtiteli. V 17. a 18. stol. oblíbeným poutním místem. R. 1782 zrušena Josefem II.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zříceninu kaple
© Ilja Smetana, 05/2012
Zřícenina Siardovy kaple se nachází na naučné stezce "Siardův pramen" ve vzdálenosti cca 2 km od obce Mnichov. Přístup je možný po silnici II. tř. č. 210 z obce Mnichov do obce Prameny. Po cca 750 m od kostela sv. Petra a Pavla, směrem do obce Prameny, dojdete k místu, kde se silnice prudce začíná svažovat. Zde je nutné odbočit na polní cestu vlevo, po této cestě se sejde dolů, až téměř k Tepelskému potoku. Těsně před ním (cesta pokračuje brodem přes potok) se odbočí doleva a podél okraje lesa se asi po 500 m dojde k zřícenině kaple sv. Siarda. Zříceninu kaple tvoří zbytky zdiva 120 cm silného na základech 16,5 m x 9 m a půlkruh kolem oltáře. Pilíř vítězného oblouku z cihel je pozůstatkem renovace z roku 1664.
Ilja Smetana, 14.5. 2012
historie

Původně kaple sv. Siarda, později kostelík sv. Jana Křtitele

Kaple sv. Siarda byla postavena údajně v době založení tepelského kláštera (zal. r. 1193), měl ji vystavět jistý saský hrabě. Legenda vypravuje, že nechal kapli postavit poté, co se ztratil ve zdejších lesích a byl jako zázrakem zachráněn. Nejstarším známým majitelem kaple byl Bohuslav Tullinger, leník kláštera v Teplé, který byl jejím vlastníkem před r. 1360. Později se stal rychtářem městečka Mnichov (1397). Dalším majitelem, který je znám, je Kašpar Neuburg z Mnichova. R. 1437 zasáhla Mnichov morová vlna, která městečko téměř vylidnila. Přeživší obyvatelé se rozhodli osadu přestěhovat na jiné místo, na návrší nad Siardovou kaplí, kde leží dodnes. R. 1600 je připomínána stará socha sv. Siarda. Kaple byla pobořena v období reformačních bojů, zachoval se (zázračně ?) jen obraz světce, patrně sv. Siarda. R. 1615 byla kaple obnovena opatem tepelského kláštera, Andreasem Ebersbachem. Během třicetileté války byla znovu pobořena, a zachoval se z ní…  číst dále

6.9. 2012

Další texty historie
pověsti

Legenda o založení kaple, další pověsti

Pověst vypráví, jak ve zdejších lesích v dávných dobách (někdy ve 12. stol.) zabloudil během lovu rytíř jménem Siardus (něm. Sieghartd). Byl už velmi unavený, ba, na pokraji sil a obával se, že v lesích bídně zahyne. Tehdy se začal vroucně modlit, a sliboval, že jestli bude zachráněn, vykoná zbožný skutek. Brzy poté jej jako zázrakem našli ostatní členové lovecké družiny. Siard nezapomněl na svůj slib a nechal v místě, kde byl zachráněn, postavit kapli. Často se prý později vracel a modlil se zde. Poblíž nechal později postavit poustevnu, kde žil poustevník Siardus. Podle pověsti je poustevník pochovaný 90 kroků do stráně nad kaplí, nad jehož hrobem stávala socha sv. Siarda a později kříž. Co se s nimi stalo není známo, později nad hrobem vyrostla mohutná borovice. Ostatky poustevníka jsou prý uloženy v dřevěné rakvi, která je vložena v železné rakvi, a ta v rakvi zlaté. Neuctivé chování v okolí kaple prý stíhaly…  číst dále

E. Horáková podle http://www.slavkovsky-les.cz, 6.9. 2012

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mnichov

Místa v okolí

 Nová Ves
 PR Smraďoch
 Poutnov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 boží muka
 popraviště
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Rankovice
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Krásenský vrch
 Kladský rybník
 Kladská
 kostel sv. Kateřiny
 park Boheminium
 Hamelika
 anglikánský kostel
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 hornické muzeum
 Plikenštejn
 židovský hřbitov
 Kynžvart
 pramen Richard
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 Kynžvart
 Lazurová hora
 boží muka
 kostel sv. Víta
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Panská rozhledna
 Berchembogen
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Javorná
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Martina
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Bezdružice
Základní informace místa
ID místa: 10839
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama