Zbytky zdí kaple (snad 12. stol.), zmiň. r. 1360. R. 1615 ji dal obnovit opat tepel. kláštera Andreas Ebersbach. Za třicetileté války pobořena, r. 1664 obnovena opatem Raimundem I. Wilfertem a zasvěcena sv. Janu Křtiteli. V 17. a 18. stol. oblíbeným poutním místem. R. 1782 zrušena Josefem II.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zříceninu kaple
© Ilja Smetana, 05/2012
Zřícenina Siardovy kaple se nachází na naučné stezce "Siardův pramen" ve vzdálenosti cca 2 km od obce Mnichov. Přístup je možný po silnici II. tř. č. 210 z obce Mnichov do obce Prameny. Po cca 750 m od kostela sv. Petra a Pavla, směrem do obce Prameny, dojdete k místu, kde se silnice prudce začíná svažovat. Zde je nutné odbočit na polní cestu vlevo, po této cestě se sejde dolů, až téměř k Tepelskému potoku. Těsně před ním (cesta pokračuje brodem přes potok) se odbočí doleva a podél okraje lesa se asi po 500 m dojde k zřícenině kaple sv. Siarda. Zříceninu kaple tvoří zbytky zdiva 120 cm silného na základech 16,5 m x 9 m a půlkruh kolem oltáře. Pilíř vítězného oblouku z cihel je pozůstatkem renovace z roku 1664.
Ilja Smetana, 14.5. 2012
historie

Původně kaple sv. Siarda, později kostelík sv. Jana Křtitele

Kaple sv. Siarda byla postavena údajně v době založení tepelského kláštera (zal. r. 1193), měl ji vystavět jistý saský hrabě. Legenda vypravuje, že nechal kapli postavit poté, co se ztratil ve zdejších lesích a byl jako zázrakem zachráněn. Nejstarším známým majitelem kaple byl Bohuslav Tullinger, leník kláštera v Teplé, který byl jejím vlastníkem před r. 1360. Později se stal rychtářem městečka Mnichov (1397). Dalším majitelem, který je znám, je Kašpar Neuburg z Mnichova. R. 1437 zasáhla Mnichov morová vlna, která městečko téměř vylidnila. Přeživší obyvatelé se rozhodli osadu přestěhovat na jiné místo, na návrší nad Siardovou kaplí, kde leží dodnes. R. 1600 je připomínána stará socha sv. Siarda. Kaple byla pobořena v období reformačních bojů, zachoval se (zázračně ?) jen obraz světce, patrně sv. Siarda. R. 1615 byla kaple obnovena opatem tepelského kláštera, Andreasem Ebersbachem. Během třicetileté války byla znovu pobořena, a zachoval se z ní…  číst dále

6.9. 2012

Další texty historie
pověsti

Legenda o založení kaple, další pověsti

Pověst vypráví, jak ve zdejších lesích v dávných dobách (někdy ve 12. stol.) zabloudil během lovu rytíř jménem Siardus (něm. Sieghartd). Byl už velmi unavený, ba, na pokraji sil a obával se, že v lesích bídně zahyne. Tehdy se začal vroucně modlit, a sliboval, že jestli bude zachráněn, vykoná zbožný skutek. Brzy poté jej jako zázrakem našli ostatní členové lovecké družiny. Siard nezapomněl na svůj slib a nechal v místě, kde byl zachráněn, postavit kapli. Často se prý později vracel a modlil se zde. Poblíž nechal později postavit poustevnu, kde žil poustevník Siardus. Podle pověsti je poustevník pochovaný 90 kroků do stráně nad kaplí, nad jehož hrobem stávala socha sv. Siarda a později kříž. Co se s nimi stalo není známo, později nad hrobem vyrostla mohutná borovice. Ostatky poustevníka jsou prý uloženy v dřevěné rakvi, která je vložena v železné rakvi, a ta v rakvi zlaté. Neuctivé chování v okolí kaple prý stíhaly…  číst dále

E. Horáková podle http://www.slavkovsky-les.cz, 6.9. 2012

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mnichov

Místa v okolí

 Pluhův bor
 Vlček
 Mokřady pod Vlčkem
 Barochův pramen
 Dominova skalka
 Farská kyselka
 Kaiserruhe
 Smraďoch
 Poutnov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Sirňák
 Kladské rašeliny
 boží muka
 popraviště
 synagoga
 Rankovice
 radnice
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 Krásenský vrch
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Kladský rybník
 Kladská
 kostel sv. Kateřiny
 Zpívající fontána
 park Boheminium
 Hamelika
 anglikánský kostel
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 hornické muzeum
 židovský hřbitov
 Plikenštejn
 pramen Richard
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 Kynžvart
 Lazurová hora
 boží muka
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Zahrádecká kyselka
 Panská rozhledna
 Berchembogen
 Michal
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Javorná
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Martina
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Bezdružice
Základní informace místa
ID místa: 10839
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama