Novogotický anglikánský kostel v Mar. Lázních byl postaven v letech 1878-1879. Tento typ stavby je u nás jedinečný. Po 2. světové válce zchátral. V letech 1993–1994 byl komplexně opraven včetně nového přístřešku před vchodem. Nyní je jeho majitelem město a je využíván jako koncertní a výstavní síň.
Hlavní obrázek místa
Mar. Lázně - anglikánský kostel
© Simona Kidlesová 09/2019
Mariánské Lázně byly založeny na přelomu 18. a 19. století opatem tepelského kláštera z podnětu klášterního lékaře J. J. Nehra, název dostaly r. 1808 podle Mariiných pramenů a r. 1812 se staly samostatným sídelním celkem vyčleněním z tehdejší obce Úšovice. V r. 1865 byly povýšeny na město. Mají výhodné dopravní spojení. Na jižním okraji města je nádraží na trati 178 z Plzně do Chebu a z jihu i východu je obchází silnice I/21 spojující dálnici D5 u Boru u Tachova s dálnicí D6 u Chebu. Přímo městem prochází silnice II/230 z Chodové Plané do Bečova nad Teplou. Anglikánský kostel se nachází v západní části města ve svahu pod Ruskou ulicí.
1.10. 2019
popis

Stavba z režného neomítnutého zdiva z ostře pálených cihel sestává z lodi a výrazně odděleného presbyteria, jehož závěr je půlkruhový. Sedlová střecha je pokryta taškovou krytinou. Na hřebenu střechy nad lodí jsou na protilehlých koncích znamení kříže z kamene. Okna presbyteria jsou jednoduchá, klenutá lomeným obloukem. Okna lodi jsou sdružená s jednoduchou rozetou. Všechna mají barevné výplně. Vchod pod dřevěným pavlánem má členěný kamenný portál, nad vchodem se nachází velké rozetové okno. Dlažba je keramická. Kazatelna v levém rohu je nízká, cihlová, půlkruhová, parapet a pultík kamenný. Oltářní mensa a lavice jsou dřevěné, jednoduchého tvaru. Vnitřní prostora je omítnutá, presbytář zakončuje vítězný oblouk z kamenných článků. Patka vítězného oblouku je podepřena dvěma sloupky na konzolách. Anglikánský kostel v Mariánských Lázních v románsko-novogotickém slohu je typickou ukázkou anglické venkovské sakrální architektury…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 25.7. 2020

historie

Novogotický anglikánský kostel, označovaný též jako kaple, nechala vystavět paní Ann Scott of Rondono podle plánů londýnského architekta Williama Burghese. Stavba byla dokončena roku 1879 a zasvěcena Ježíši Kristu ("Christ Church"). Typ stavby v podobě anglikánské kaple je na našem území jedinečný. Kostel byl postaven v letech 1878-1879 za darovanou částku 12 000 zlatých od paní Ann Scott of Rondono, která tak chtěla uctít památku svého zesnulého manžela Johna Scotta of Rondono. Pro stavbu kostela bezplatně poskytl pozemek tepelský klášter. Stavební práce vedl místní stavitel Friedrich Zickler podle plánů architekta Williama Burghese. Jako vlastník kostela byl zapsán tehdejší starosta August Herzig a působil zde i jako správce. Věhlasu se kostel dočkal zejména při pobytech anglického krále Edwarda VII. (1897–1909). Po 1. světové válce byl znovu nainstalován sejmutý bronzový zvon a zrenovován interiér kostela. Oficiálním vlastníkem kostela se stala…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a památkového katalogu), 25.7. 2020

Komentáře

Karlovarský kraj, Mariánské Lázně

Místa v okolí

 Zpívající fontána
 Hamelika
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Smraďoch
 Farská kyselka
 Kaiserruhe
 Kladské rašeliny
 Kladský rybník
 pramen Richard
 Sirňák
 Kladská
 Panská rozhledna
 Vlček
 Kynžvart
 Berchembogen
 židovský hřbitov
 Mokřady pod Vlčkem
 Kynžvart
 Barochův pramen
 Lazurová hora
 kaple sv. Siarda
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Pluhův bor
 Poutnov
 Jánský zámek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Boršengrýn
 Planá
 radnice
 Rankovice
 Svatovítský zámek
 Dominova skalka
 Broumov
 židovský hřbitov
 Bohušův vrch
 Manský dvůr
 Dyleň
 Český mlýn
 Plikenštejn
 židovský hřbitov
 Krásenský vrch
 bývalý hotel Central
 boží muka
 popraviště
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 radnice
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Kořen
 Kořen
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 14107
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama