Novogotický anglikánský kostel v Mar. Lázních byl postaven v letech 1878-1879. Tento typ stavby je u nás jedinečný. Po 2. světové válce zchátral. V letech 1993–1994 byl komplexně opraven včetně nového přístřešku před vchodem. Nyní je jeho majitelem město a je využíván jako koncertní a výstavní síň.
Hlavní obrázek místa
Mar. Lázně - anglikánský kostel
© Simona Kidlesová 09/2019
Mariánské Lázně byly založeny na přelomu 18. a 19. století opatem tepelského kláštera z podnětu klášterního lékaře J. J. Nehra, název dostaly r. 1808 podle Mariiných pramenů a r. 1812 se staly samostatným sídelním celkem vyčleněním z tehdejší obce Úšovice. V r. 1865 byly povýšeny na město. Mají výhodné dopravní spojení. Na jižním okraji města je nádraží na trati 178 z Plzně do Chebu a z jihu i východu je obchází silnice I/21 spojující dálnici D5 u Boru u Tachova s dálnicí D6 u Chebu. Přímo městem prochází silnice II/230 z Chodové Plané do Bečova nad Teplou. Anglikánský kostel se nachází v západní části města ve svahu pod Ruskou ulicí.
1.10. 2019
popis

Stavba z režného neomítnutého zdiva z ostře pálených cihel sestává z lodi a výrazně odděleného presbyteria, jehož závěr je půlkruhový. Sedlová střecha je pokryta taškovou krytinou. Na hřebenu střechy nad lodí jsou na protilehlých koncích znamení kříže z kamene. Okna presbyteria jsou jednoduchá, klenutá lomeným obloukem. Okna lodi jsou sdružená s jednoduchou rozetou. Všechna mají barevné výplně. Vchod pod dřevěným pavlánem má členěný kamenný portál, nad vchodem se nachází velké rozetové okno. Dlažba je keramická. Kazatelna v levém rohu je nízká, cihlová, půlkruhová, parapet a pultík kamenný. Oltářní mensa a lavice jsou dřevěné, jednoduchého tvaru. Vnitřní prostora je omítnutá, presbytář zakončuje vítězný oblouk z kamenných článků. Patka vítězného oblouku je podepřena dvěma sloupky na konzolách. Anglikánský kostel v Mariánských Lázních v románsko-novogotickém slohu je typickou ukázkou anglické venkovské sakrální architektury…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 25.7. 2020

historie

Novogotický anglikánský kostel, označovaný též jako kaple, nechala vystavět paní Ann Scott of Rondono podle plánů londýnského architekta Williama Burghese. Stavba byla dokončena roku 1879 a zasvěcena Ježíši Kristu ("Christ Church"). Typ stavby v podobě anglikánské kaple je na našem území jedinečný. Kostel byl postaven v letech 1878-1879 za darovanou částku 12 000 zlatých od paní Ann Scott of Rondono, která tak chtěla uctít památku svého zesnulého manžela Johna Scotta of Rondono. Pro stavbu kostela bezplatně poskytl pozemek tepelský klášter. Stavební práce vedl místní stavitel Friedrich Zickler podle plánů architekta Williama Burghese. Jako vlastník kostela byl zapsán tehdejší starosta August Herzig a působil zde i jako správce. Věhlasu se kostel dočkal zejména při pobytech anglického krále Edwarda VII. (1897–1909). Po 1. světové válce byl znovu nainstalován sejmutý bronzový zvon a zrenovován interiér kostela. Oficiálním vlastníkem kostela se stala…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a památkového katalogu), 25.7. 2020

Komentáře

Karlovarský kraj, Mariánské Lázně

Místa v okolí

 Zpívající fontána
 Hamelika
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Smraďoch
 Farská kyselka
 Kaiserruhe
 Kladské rašeliny
 Kladský rybník
 pramen Richard
 Kladská
 Sirňák
 Panská rozhledna
 Vlček
 Berchembogen
 Kynžvart
 Mokřady pod Vlčkem
 Kynžvart
 Barochův pramen
 Lazurová hora
 kaple sv. Siarda
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Pluhův bor
 Poutnov
 Jánský zámek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 radnice
 Rankovice
 Boršengrýn
 Planá
 Svatovítský zámek
 Dominova skalka
 Broumov
 židovský hřbitov
 Bohušův vrch
 Manský dvůr
 Dyleň
 Český mlýn
 židovský hřbitov
 Plikenštejn
 bývalý hotel Central
 Krásenský vrch
 boží muka
 popraviště
 kostel sv. Jiří
 radnice
 synagoga
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Kořen
 Kořen
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 14107
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama