Vodní nádrž Mariánské Lázně z let 1894-1896 je nejstarší přehrada se zděnou hrází v Česku. Leží v Maxově údolí na Úšovickém potoce. Vodní dílo je součástí vodohospodářské soustavy Podhora–Mariánské Lázně. Z důvodu ochrany vodního zdroje nejsou hráz ani její okolí přístupné.
Hlavní obrázek místa
VN Mar. Lázně
© Pavel Zítek 8/2022
Nejstarší česká vodárenská nádrž slouží jako zásobárna vody pro Mariánské Lázně a proto je vstup do blízkosti vodní plochy zakázán. Leží na Úšovickém potoce asi 2 km severně od města a její břehy včetně hráze leží v ochranném pásmu I. stupně. Západní okraj ochranného pásma lemuje silnice Mariánské Lázně-Prameny, na východě pásmo protíná modrá turistická značka Mariánské Lázně-Smraďoch-Farská kyselka-Vlčí kámen-Prameny.
Jiří Špaček, 31.10. 2022
popis

Vodní nádrž Mariánské Lázně je nejstarší přehrada se zděnou hrází v Česku. Nachází se v Maxově údolí na Úšovickém potoce. Vodní dílo je součástí vodohospodářské soustavy Podhora–Mariánské Lázně. Okolí tvoří husté lesy. Z důvodu ochrany vodního zdroje nejsou hráz ani její okolí přístupné. Podnět ke stavbě dal r. 1883 mariánskolázeňský radní Wenzel Lerchel. Důvodem byly stoupající nároky na odběr vody během lázeňské sezóny. Návrh vypracoval r. 1884 profesor pro inženýrské vědy na německé technice v Praze Andreas Rudolf Herlacher. Stavbu provedla v letech 1894-1896 pražská firma inženýra Karla Kresse. Vodní dílo bylo uvedeno do provozu r. 1896. Hráz tvořilo kyklopské zdivo ze syenitových kvádrů zděných na maltu. Stabilitu zvyšoval zemní násyp na návodní straně. Krátce po dokončení se však ukázalo, že objem nádrže je nedostatečný. V r. 1906 byl proto vypracován návrh na navýšení a rozšíření hráze a její zasypání po obou stranách až po korunu.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 31.10. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

 Smraďoch
 Farská kyselka
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Kaiserruhe
 Hamelika
 park Boheminium
 Kladské rašeliny
 židovský hřbitov
 Vlček
 Kladský rybník
 Kladská
 Mokřady pod Vlčkem
 Barochův pramen
 pramen Richard
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Sirňák
 kaple sv. Siarda
 Kynžvart
 Pluhův bor
 Panská rozhledna
 Berchembogen
 Poutnov
 Dominova skalka
 Lazurová hora
 Rankovice
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Plikenštejn
 Krásenský vrch
 Manský dvůr
 židovský hřbitov
 bývalý hotel Central
 boží muka
 popraviště
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Planá
 Kostelní Bříza
 Svatovítský zámek
 Kostelní Bříza
 hornické muzeum
 Broumov
 Bohušův vrch
 Dyleň
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Zahrádecká kyselka
 Český mlýn
 smírčí kříž
 Kamenný Dvůr
 Kager, Starý zámek
 Šabina
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Milkov
Základní informace místa
ID místa: 16822
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama