Farská kyselka je volně přístupný minerální pramen v okolí Mariánských Lázní. Je nejvýše položenou zachycenou kyselkou v CHKO Slavkovský les a patří bezesporu k nejchutnějším v okolí města. Je snadno dostupná po turisticky značených cestách z města nebo od parkoviště na silnici do Pramenů.
Hlavní obrázek místa
Farská kyselka
© Petr Navrátil 07/2019
Pramen Farské kyselky se nachází v lesích severně od Mariánských Lázní ve východním sousedství přírodní rezervace Smraďoch. Z Mariánských Lázní k němu vedou červená a modrá značka, které dále pokračují různými trasami do oblasti obce Prameny. Na okraji lesa je vedle silnice z Mariánských Lázní do Pramenů u začátku naučné stezky Smraďoch malé parkoviště. Vzdálenost od parkoviště k altánu Farské kyselky je necelých 800 metrů.
Jiří Špaček, 2.11. 2022
popis

Farská kyselka je volně přístupný minerální pramen nad bývalou výletní restaurací a penzionem Nimrod v oblasti vývěrů minerálních vod v okolí Mariánských Lázní. Jméno získala kyselka podle názvu lesa, který v minulosti patřil zdejší faře se sídlem v nedalekém Rájově. Pramen se nachází ve Slavkovském lese v prameništi Mnichovského potoka asi 4,5 km severně od Mariánských Lázní. Vyvěrá v nadmořské výšce 767 m a je nejvýše položenou zachycenou kyselkou v CHKO Slavkovský les. Pramen je jímán mělkou studnou, kde přebytek vody odtéká strouhou zabarvenou od solí železa obsažených v kyselce. Kyselka patří bezesporu k nejchutnějším v okolí Mariánských Lázní. V jezírku, do kterého minerální voda odtéká, žije zajímavá endemická rozsivka. Ta se dokázala přizpůsobit železem bohatému prostředí minerálních vývěrů a až do r. 2007 bylo jezírko u pramene jediným známým místem výskytu této rozsivky na světě. Později byl výskyt…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.11. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

 Smraďoch
 Kaiserruhe
 Vlček
 Mokřady pod Vlčkem
 Kladské rašeliny
 Barochův pramen
 Kladský rybník
 Kladská
 kaple sv. Siarda
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
 Pluhův bor
 Sirňák
 židovský hřbitov
 pramen Richard
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Dominova skalka
 Poutnov
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Rankovice
 Krásenský vrch
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 bývalý hotel Central
 Panská rozhledna
 radnice
 Plikenštejn
 boží muka
 popraviště
 synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Berchembogen
 Bečov nad Teplou
 Lazurová hora
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 hornické muzeum
 Chodová Planá
 Kostelní Bříza
 Chodová Planá
 Manský dvůr
 Kostelní Bříza
 Krudum
 Chodová Planá
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 smírčí kříž
 Arnoltov
 kostel sv. Vavřince
 Jánský zámek
 Zahrádecká kyselka
 kostel sv. Anny
 Svatovítský zámek
 Kamenný Dvůr
 Šabina
 Broumov
 Kager, Starý zámek
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Milkov
Základní informace místa
ID místa: 16826
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama