Prameny Giselin, Rudolfův a Vincentův byly v minulosti základem lázní Sangerberg (nyní Prameny), jejichž budova z let 1872-1878 sloužila po 2. světové válce jiným účelům, r. 1985 vyhořela a r. 2000 byla zbořena. Dva prameny byly nově upraveny r. 2012 a jsou volně přístupné, třetí je zdevastován.
Hlavní obrázek místa
Giselin a Rudolfův pramen
© Tomáš Droppa 07/2018
Giselin, Rudolfův a Vincentův pramen tvořily v minulosti centrum zaniklých lázní Sangerberg (nyní Prameny). Všechny tři prameny se nacházejí v jihozápadním sousedství obce Prameny na obou stranách silnice z obce do osady Kladská. Poblíž probíhá modrá turistická značka z Pramenů do Mariánských Lázní.
Jiří Špaček, 17.11. 2022
popis

Objev léčivých pramenů Vincentův, Giselin a Rudolfův předcházel založení vlastních lázní Sangerberg, po 2. světové válce Prameny. Lázeňská budova byla postavena mezi léty 1872 až 1878 ve švýcarském stylu. Po 2. světové válce bylo přeměněno na plicní sanatorium, později sloužila budova jako domov důchodců. Lázeňský dům byl v r. 1985 poškozen požárem, následně chátral a v r. 2000 byl nakonec zbořen. V současnosti je od r. 2012 zrenovován vývěr Giselina a Rudolfova pramene, který se nachází v parku naproti bývalé lázeňské budově. Prameny Gisela a Rudolf jsou nově zachyceny a prameniště bylo opraveno zásluhou zdejších nadšenců. Prameny jsou od sebe vzdáleny asi 4 metry a jejich voda je svedena do jednoho odběrného místa, Zachycení pramenů je efektní a je provedeno tradičně do dřevěného obložení. Prameny vyvěrají v místě bývalého parku před zničenými lázněmi v blízkosti toku Pramenského potoka. Vody pramenů silně probublává oxid…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 17.11. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Prameny

Místa v okolí

 Barochův pramen
 Mokřady pod Vlčkem
 Vlček
 Kaiserruhe
 Farská kyselka
 Smraďoch
 kaple sv. Siarda
 Kladské rašeliny
 Pluhův bor
 Kladský rybník
 Kladská
 Dominova skalka
 Krásenský vrch
 Kynžvart
 Zpívající fontána
 Plikenštejn
 pramen Richard
 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
 kostel sv. Kateřiny
 Poutnov
 židovský hřbitov
 Sirňák
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 hornické muzeum
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 popraviště
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 židovský hřbitov
 Kynžvart
 Krudum
 Rankovice
 vodní nádrž Podhora
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Boršengrýn
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Manský dvůr
 Michal
 Panská rozhledna
 smírčí kříž
 Šabina
 kostel sv. Vavřince
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Lazurová hora
 Berchembogen
 Kager, Starý zámek
 Kamenný Dvůr
 Těšovice
 Hard
 Sokolov
 evangelický kostel
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Medard
 Rusov
 Zahrádecká kyselka
 Lítov
Základní informace místa
ID místa: 16840
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

reklama