Městská památková zóna Úterý chrání od roku 1992 kromě významných solitérů (viz hesla) i unikátně zachovalou maloměstskou zástavbu ze 14.–19. století, ze značné části hrázděnou, doplněnou drobnou sakrální i užitkovou architekturou a plastikou.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození sv. Jana Křtitele a radnice z náměstí
© Ivan Grisa 08/2009
Úterým prochází silnice II/210 Trhomenské Domky (silnice I/20) - Teplá. Parkování možné bez omezení po celém městečku. Nečetné autobusové spoje zastavují u mostu přes Úterský potok, nejbližší železniční stanice Bezdružice (trať Pňovany - Bezdružice) je vzdálena asi 5 km jihozápadně. Městečkem prochází zelená turistická značka údolím Úterského potoka, začíná zde červená značka do Nečtin. Po celém historickém městečku je informačními panely vytýčena kvalitní poznávací stezka s kvízovými otázkami. Návštěvník se musí připravit na poněkud omezené možnosti občerstvení: obě prodejny potravin v blízkosti náměstí otevírají od 8.00 s tím, že dodávky pečiva poněkud váznou. V městečku byla nalezena jediná restaurace (na západním náměstíčku u školy), netestována.
Ivan Grisa , 30.8. 2009
historie

Městská památková zóna Úterý

Osídlení dnešního Úterý má nejasné počátky, související zřejmě s rýžováním i dolováním zlata, které se zde snad i mincovalo (naposledy zřejmě za Jiřího z Poděbrad). Nepotvrzené údaje o loveckém sídle Vladislava II. v místech dnešního farního kostela i falsum listiny knížete Bedřicha, kterou zdejší újezd předává johanitům, odkazují na jejich datování do konce 12. století. První spolehlivě datovaná zmínka pochází z roku 1233, kdy král Václav I. daroval území své matce Konstancii, která jej obratem věnovala tepelskému klášteru. Ten vzápětí od johanitů získal i fary v Úterý a Vidžíně. Obec nese od přelomu 12. a 13. století název po trhovém dni (německy Neumarkt). Městská práva získala osada zřejmě koncem 13. století, snad jako kompenzaci za útlum hornictví, způsobený zmatky braniborské vlády po roce 1278. Přes staleté panství tepelského kláštera, přerušené jen zástavami ve druhé polovině 15. století, se v oblasti prosadilo…  číst dále

Ivan Grisa, dle Karel Kuča: Města a městečka..., díl 7, Libri 2008 a webové stránky www-mesto-utery.cz, 30.8. 2009

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Úterý

Místa v okolí

 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Bezdružice
 Falštejn
 Dolní Polžice
 kostel sv. Blažeje
 Hradištský vrch
 vysílač Krašov
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Březín
 Milkov
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Bezemín
 kaple Panny Marie
 Daňkov
 Gutštejn
 Vlkošov
 Očín
 radnice
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 Nečtiny
 Preitenstein
 Hrádek
 Malšín
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Prohořský hrádek
 Cebiv
 Nečtiny – MPZ
 Rankovice
 mariánský sloup
 radnice
 panský dům
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 Nečtinský Špičák
 Trpísty
 kostel sv. Vavřince
 Lhota
 Slavice
 Brložec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Podmokly
 Poutnov
 Štědrá
 Štědrá
 Kořen
 Kořen
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Černošín
 kostel sv. Jiljí
 Luhov
 Luhov
 Volfštejn
 Líšťany
 Třebel
 kostel sv. Kříže
 Frumštejn
Základní informace místa
ID místa: 8199
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama