Tvrziště po blíže historicky neznámém sídle, doloženém archeologicky do 12.-13. st., snad založené Blažejem, služebníkem velmože Kojaty, někdy po r. 1227 a zaniklé před koncem 13. st. Dochován pahorek chráněný příkopem a valem, beze stop zástavby.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na zbytky tvziště s příkopem
© Filip Matoušek 08/2003
Poměrně pěkně dochované tvrziště najdete v jihovýchodní části Dolních Polžic při cestě do Starých Lázní, asi 2 km jihozápadně od Bezdružic a 17 km severně od Stříbra.
Filip Matoušek, 5.5. 2005
historie

Historie a popis

Žádné písemné prameny, které jsou dosud k dispozici v souvislosti s historií Dolních Polžic (až do roku 1947 nazývaných pouze Polžice), neobsahují výslovnou zmínku o existenci místní tvrze či sídla. Ta je ovšem doložena dodnes dochovaným malým tvrzištěm, u nějž povrchový průzkum a sběr archeologického materiálu potvrdil datování období osídlení do 12. až 13. století. V jedné ze známých historických zpráv je uvedeno, že roku 1227 odkázal velmož Kojata, syn Hrabišův, ves Polžice svému služebníkovi Blažejovi. Pravděpodobně právě tento Blažej či jeden z jeho potomků pak v Polžicích založili malou dřevěnou tvrz, která však nebyla obývána dlouho a zanikla ještě před koncem 13. století. Podle místní tradice mělo v Polžicích existovat ještě jakési mladší panské sídlo, zprávy o něm jsou ale značně nejasné. Nepříliš výrazné tvrziště (alespoň z přístupové strany od cesty jej snadno přehlédnete) bylo založeno na okraji terénní hrany…  číst dále

Z. Procházka (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997), 5.5. 2005

Komentáře

5.8.2010 21:34 Vladimír Pavel
V těsné blízkosti tvrziště se nachází pravá italská pizzerie dobré kvality, kde se můžete po nepříliš náročné prohlídce místa dobře najíst.
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Bezdružice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Bezdružice
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Hradištský vrch
 Milkov
 Falštejn
 Očín
 kostel sv. Václava
 Zahrádecká kyselka
 Daňkov
 boží muka
 radnice
 mariánský sloup
 Úterý – MPZ
 Gutštejn
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Cebiv
 Lhota
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Sviňomazský hrádek
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 Černošín
 Trpísty
 Český mlýn
 kostel sv. Markéty
 Šontál
 Krukanice
 Volfštejn
 radnice
 stará škola
 trojiční sloup
 Třebel
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Mikuláše
 Lazurová hora
 vodní nádrž Podhora
 Březín
 Rankovice
 vysílač Krašov
 Svojšín
 Svojšín
 Malšín
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Ondřeje
 Bohušův vrch
 Sirňák
 Ošelín
 židovský hřbitov
 Luhov
 Luhov
 Poutnov
 Nečtiny
 Preitenstein
 Luhov
 Vlkošov
 Pňovany
 Nečtiny – MPZ
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
Základní informace místa
ID místa: 3097
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama