Tvrziště po blíže historicky neznámém sídle, doloženém archeologicky do 12.-13. st., snad založené Blažejem, služebníkem velmože Kojaty, někdy po r. 1227 a zaniklé před koncem 13. st. Dochován pahorek chráněný příkopem a valem, beze stop zástavby.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na zbytky tvziště s příkopem
© Filip Matoušek 08/2003
Poměrně pěkně dochované tvrziště najdete v jihovýchodní části Dolních Polžic při cestě do Starých Lázní, asi 2 km jihozápadně od Bezdružic a 17 km severně od Stříbra.
Filip Matoušek, 5.5. 2005
historie

Historie a popis

Žádné písemné prameny, které jsou dosud k dispozici v souvislosti s historií Dolních Polžic (až do roku 1947 nazývaných pouze Polžice), neobsahují výslovnou zmínku o existenci místní tvrze či sídla. Ta je ovšem doložena dodnes dochovaným malým tvrzištěm, u nějž povrchový průzkum a sběr archeologického materiálu potvrdil datování období osídlení do 12. až 13. století. V jedné ze známých historických zpráv je uvedeno, že roku 1227 odkázal velmož Kojata, syn Hrabišův, ves Polžice svému služebníkovi Blažejovi. Pravděpodobně právě tento Blažej či jeden z jeho potomků pak v Polžicích založili malou dřevěnou tvrz, která však nebyla obývána dlouho a zanikla ještě před koncem 13. století. Podle místní tradice mělo v Polžicích existovat ještě jakési mladší panské sídlo, zprávy o něm jsou ale značně nejasné. Nepříliš výrazné tvrziště (alespoň z přístupové strany od cesty jej snadno přehlédnete) bylo založeno na okraji terénní hrany…  číst dále

Z. Procházka (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997), 5.5. 2005

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Bezdružice

Místa v okolí

 Bezdružice
 židovský hřbitov
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Hradištský vrch
 Milkov
 Falštejn
 Očín
 Daňkov
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Zahrádecká kyselka
 mariánský sloup
 radnice
 Úterý – MPZ
 Gutštejn
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Cebiv
 Lhota
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Sviňomazský hrádek
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 Černošín
 Trpísty
 Český mlýn
 kostel sv. Markéty
 Šontál
 Krukanice
 Volfštejn
 radnice
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 Třebel
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Mikuláše
 Lazurová hora
 vodní nádrž Podhora
 Březín
 Rankovice
 vysílač Krašov
 Svojšín
 Svojšín
 Malšín
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Ondřeje
 Bohušův vrch
 Ošelín
 Sirňák
 židovský hřbitov
 Luhov
 Luhov
 Nečtiny
 Poutnov
 Preitenstein
 Luhov
 Vlkošov
 Nečtiny – MPZ
 Pňovany
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
Základní informace místa
ID místa: 3097
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama