Tvrziště po blíže historicky neznámém sídle, doloženém archeologicky do 12.-13. st., snad založené Blažejem, služebníkem velmože Kojaty, někdy po r. 1227 a zaniklé před koncem 13. st. Dochován pahorek chráněný příkopem a valem, beze stop zástavby.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na zbytky tvziště s příkopem
© Filip Matoušek 08/2003
Poměrně pěkně dochované tvrziště najdete v jihovýchodní části Dolních Polžic při cestě do Starých Lázní, asi 2 km jihozápadně od Bezdružic a 17 km severně od Stříbra.
Filip Matoušek, 5.5. 2005
historie

Historie a popis

Žádné písemné prameny, které jsou dosud k dispozici v souvislosti s historií Dolních Polžic (až do roku 1947 nazývaných pouze Polžice), neobsahují výslovnou zmínku o existenci místní tvrze či sídla. Ta je ovšem doložena dodnes dochovaným malým tvrzištěm, u nějž povrchový průzkum a sběr archeologického materiálu potvrdil datování období osídlení do 12. až 13. století. V jedné ze známých historických zpráv je uvedeno, že roku 1227 odkázal velmož Kojata, syn Hrabišův, ves Polžice svému služebníkovi Blažejovi. Pravděpodobně právě tento Blažej či jeden z jeho potomků pak v Polžicích založili malou dřevěnou tvrz, která však nebyla obývána dlouho a zanikla ještě před koncem 13. století. Podle místní tradice mělo v Polžicích existovat ještě jakési mladší panské sídlo, zprávy o něm jsou ale značně nejasné. Nepříliš výrazné tvrziště (alespoň z přístupové strany od cesty jej snadno přehlédnete) bylo založeno na okraji terénní hrany…  číst dále

Z. Procházka (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997), 5.5. 2005

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Bezdružice

Místa v okolí

 Bezdružice
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Hradištský vrch
 Milkov
 Falštejn
 Očín
 Daňkov
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Úterý – MPZ
 radnice
 mariánský sloup
 Gutštejn
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Cebiv
 Lhota
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Hrádek
 Kořen
 Kořen
 kostel sv. Jiří
 Černošín
 Trpísty
 Šontál
 Volfštejn
 radnice
 Třebel
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 kostel sv. Blažeje
 Lazurová hora
 Březín
 Rankovice
 vysílač Krašov
 Svojšín
 Svojšín
 Malšín
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Ondřeje
 Bohušův vrch
 Ošelín
 židovský hřbitov
 Luhov
 Luhov
 Nečtiny
 Poutnov
 Preitenstein
 Vlkošov
 Pňovany
 Nečtiny – MPZ
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
Základní informace místa
ID místa: 3097
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama