Minerální pramen, jehož vynikající vodu využívali místní lidé od pradávna. Záznamy o kyselce dokládají v 17. stol. premonstráti z kláštera v Teplé, zmiňují ji také staré německé vlastivědné knihy. V r. 1999 byla studánka obnovena a zrekonstruována, zároveň byl vystavěn zastřešující altán.
Hlavní obrázek místa
altánek zastřešující kyselku
© Stanislav Drda 04/2022
Zahrádecká kyselka vyvěrá v údolí Nezdického potoka severně od osady Zahrádka (místní část města Teplá), vlastní pramen se však nachází v lese na katastrálním území Beroun u Starého Sedla. Osada Beroun asi s 20 obyvateli leží severně od pramene, je také částí města Teplá a kyselka je podle ní také nazývána. Pramen je přístupný po neznačených lesních cestách.
Jiří Špaček, 13.6. 2022
historie

Zahrádecká kyselka představuje jeden z místních minerálních pramenů, které jsou v kraji mezi městy Teplá a Bezdružice známy od dávných dob. Existenci této kyselky dokládají staré německy psané vlastivědné knihy, v r. 1609 o ní v soupisu kyselek zavedli záznam premonstráti z kláštera v Teplé, v 1679 se o ní také zmiňuje ve svém díle Bohuslav Balbín. Koncem 20. stol. byl stav studánky zanedbaný a neudržovaný pramen místní obyvatelé využívali jen ojediněle. V r. 1999 však proběhla rekonstrukce studánky, kterou za podpory kláštera v Teplé inicioval místní rodák Rudi Koschak, jenž se po revoluci v r. 1989 vrátil z Německa. Po rekonstrukci studánky byl v r. 2000 vystavěn přístupový dřevěný chodníček a osmiboký altán, který studánku zastřešuje. Rekonstrukce ctila zachování původního prastarého jímacího kmene, z něhož pramen vyvěrá, takže se tu kyselka i dnes nachází v prakticky nezměněné…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: informační cedule u studánky, estudanky.cz, kyselky.kremilkovo.cz a další internetové zdroje), 11.6. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Beroun

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Bezdružice
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Dolní Polžice
 kostel sv. Václava
 Milkov
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 Švamberk
 Bavůrkův kříž
 Rankovice
 Hradištský vrch
 Falštejn
 kostel sv. Blažeje
 Sirňák
 židovský hřbitov
 Poutnov
 Lazurová hora
 židovský hřbitov
 Očín
 Český mlýn
 synagoga
 Kořen
 Kořen
 Daňkov
 Lhota
 Gutštejn
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Cebiv
 vysílač Krašov
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 kostel sv. Jiří
 radnice
 mariánský sloup
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 panský dům
 kostel sv. Vavřince
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Bohušův vrch
 Třebel
 kostel sv. Ondřeje
 park Boheminium
 smírčí kříž
 Chodová Planá
 Černošín
 kaple sv. Siarda
 kostel sv. Víta
 Sviňomazský hrádek
 Volfštejn
 Březín
 Planá
 Hamelika
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Pluhův bor
 Farská kyselka
 Prohořský hrádek
 Vlkošov
 Vlček
 Smraďoch
 Trpísty
 Krukanice
 kostel sv. Markéty
 Brložec
 Kaiserruhe
 Dominova skalka
 Mokřady pod Vlčkem
 Barochův pramen
 kostel sv. Mikuláše
 Štědrá
 Štědrá
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 16426
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama