Minerální pramen, jehož vynikající vodu využívali místní lidé od pradávna. Záznamy o kyselce dokládají v 17. stol. premonstráti z kláštera v Teplé, zmiňují ji také staré německé vlastivědné knihy. V r. 1999 byla studánka obnovena a zrekonstruována, zároveň byl vystavěn zastřešující altán.
Hlavní obrázek místa
altánek zastřešující kyselku
© Stanislav Drda 04/2022
Zahrádecká kyselka vyvěrá v údolí Nezdického potoka severně od osady Zahrádka (místní část města Teplá), vlastní pramen se však nachází v lese na katastrálním území Beroun u Starého Sedla. Osada Beroun asi s 20 obyvateli leží severně od pramene, je také částí města Teplá a kyselka je podle ní také nazývána. Pramen je přístupný po neznačených lesních cestách.
Jiří Špaček, 13.6. 2022
historie

Zahrádecká kyselka představuje jeden z místních minerálních pramenů, které jsou v kraji mezi městy Teplá a Bezdružice známy od dávných dob. Existenci této kyselky dokládají staré německy psané vlastivědné knihy, v r. 1609 o ní v soupisu kyselek zavedli záznam premonstráti z kláštera v Teplé, v 1679 se o ní také zmiňuje ve svém díle Bohuslav Balbín. Koncem 20. stol. byl stav studánky zanedbaný a neudržovaný pramen místní obyvatelé využívali jen ojediněle. V r. 1999 však proběhla rekonstrukce studánky, kterou za podpory kláštera v Teplé inicioval místní rodák Rudi Koschak, jenž se po revoluci v r. 1989 vrátil z Německa. Po rekonstrukci studánky byl v r. 2000 vystavěn přístupový dřevěný chodníček a osmiboký altán, který studánku zastřešuje. Rekonstrukce ctila zachování původního prastarého jímacího kmene, z něhož pramen vyvěrá, takže se tu kyselka i dnes nachází v prakticky nezměněné…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: informační cedule u studánky, estudanky.cz, kyselky.kremilkovo.cz a další internetové zdroje), 11.6. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Beroun

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Bezdružice
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Dolní Polžice
 kostel sv. Václava
 Milkov
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 Švamberk
 Bavůrkův kříž
 Rankovice
 Hradištský vrch
 Falštejn
 kostel sv. Blažeje
 Sirňák
 židovský hřbitov
 Poutnov
 Lazurová hora
 židovský hřbitov
 Očín
 Český mlýn
 synagoga
 Kořen
 Kořen
 Daňkov
 Lhota
 Gutštejn
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Cebiv
 vysílač Krašov
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 kostel sv. Jiří
 radnice
 mariánský sloup
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 panský dům
 kostel sv. Vavřince
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Bohušův vrch
 Třebel
 kostel sv. Ondřeje
 park Boheminium
 smírčí kříž
 Chodová Planá
 Černošín
 kaple sv. Siarda
 kostel sv. Víta
 Sviňomazský hrádek
 Volfštejn
 Březín
 Planá
 Hamelika
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Pluhův bor
 Farská kyselka
 Prohořský hrádek
 Vlkošov
 Vlček
 Smraďoch
 Trpísty
 Krukanice
 kostel sv. Markéty
 Brložec
 Kaiserruhe
 Dominova skalka
 Mokřady pod Vlčkem
 Barochův pramen
 kostel sv. Mikuláše
 Štědrá
 Štědrá
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 16426
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama