Židovský hřbitov na Šibeničním vrchu vznikl snad v polovině 18. století, nejstarší doložený náhrobek byl datován 1782. Pohřbívalo se na něm do roku 1938, zřejmě za Křišťálové noci byl devastován. Dnes je v terénu téměř nezřetelný, zarostlý vegetací a zůstalo na něm jen několik fragmentů náhrobků.
Hlavní obrázek místa
pohled na Šibeniční vrch - vrch Nad Ovčínem - od západu
na jeho severní straně býval židovský hřbitov
© Milan Caha 05/2020
Na Šibeniční vrch (vrch Nad Ovčínem) v současné době nevede žádná cesta. Nejsnazší přístup je od západu ze silnice spojující Útvinu s Chylicemi. V místě výjezdu zemědělské techniky z pastviny na silnici lze obvykle krátkodobě zaparkovat, pokud není půda příliš rozmoklá.
28.3. 2021
historie

Židé v Útvině

Židé se v Útvině usadili pravděpodobně v první polovině 17. století po roce 1623, kdy byla obec začleněna do sasko-lauenburského panství. Sasko-lauenburští vévodové byli vůči Židům oproti jiným šlechticům vstřícnější a na svých panstvích jim dovolovali se usazovat. Písemný doklad o malé židovské komunitě pochází až z roku 1724, kdy v Útvině žily 3 rodiny. Od roku 1709 užívaly modlitebnu, kterou v roce 1735 poškodila povodeň. Na konci 18. století v Útvině žilo o jednu židovskou rodinu více, někdy před rokem 1841 si tato malá komunita zřídila synagogu, která stála u soutoku potoka Wildbach s Odolenovickým potokem. V roce 1847 je v Útvině zaznamenáno 7 židovských rodin, poté už počet zdejších Židů jen klesal. V roce 1870 vyhořela synagoga a již nebyla opravena. Poslední záznam o přítomnosti židovských obyvatel Útviny je z roku 1890, o deset let později už záznamy žádné usazené Židy neuvádějí.

Milan Caha (zdroj: http://kvmuz.cz/typ/zidovske-hrbitovy/zidovsky-hrbitov-v-utvine), 28.3. 2021

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Útvina

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Javorná
 popraviště
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Brložec
 mariánský sloup
 radnice
 Bečov nad Teplou
 Bochov
 synagoga
 Hartenštejn
 kostel sv. Jakuba
 bývalá rychta
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 radnice
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 bývalá fara
 kostel sv. Blažeje
 zaniklá obec Mlyňany
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Prohořský hrádek
 Údrč
 Poutnov
 Rankovice
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 Stružná
 Štědrá
 hornické muzeum
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
 Bražec
 kostel sv. Jakuba
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 vysílač Krašov
 Pluhův bor
 Tuchtova kaple
 Vlkošov
 Andělská Hora
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Mikuláše
 socha Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Bílá boží muka
 kaple sv. Siarda
 Kunzova muka
 Mazanec
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 Žlutice
 radnice
 Panský dům
 kaple sv. Kříže
 kašna
 Žlutice – MPZ
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 fara
 Budov
 kaple Panny Marie
 Budov
 Jižní prameny
 židovský hřbitov
 vyhlídka Karla IV.
 kostel sv. Linharta
 Jelení pramen
 Svatošské skály
 Luka
 Diana
 kostel sv. Vavřince
 Doubí
 Jeskynní vyhlídka
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket – MPR
 Březín
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 Loket
 silniční most
 Preitenstein
 Nečtiny
Základní informace místa
ID místa: 15597
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama