Doba vzniku hradu není známa. Předpokládá se, že již ve 14. století stál. Malý šlechtický hrad měl díky rozložení skal a terénu dvě jádra. Zanikl pravděpodobně v době husitských válek. Dochovaly se valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
Prostor jádra hradu
© Filip Matoušek 08/2003
Zbytky hradu Falštejna či Falkenštejna leží na ostrožně nad dnešním Starým mlýnem na Úterském potoce, odkud sem vede i značená odbočka z turistické značky. Pokud půjdete po zelené od Konstantinových Lázní, je možné uhnout ze silnice u rozcestí na Poloučany a pokračovat východním směrem po okraji lesa až ke hradu, čímž se vyhnete zdolávání hradního kopce. Velmi pěkná je pak i další cesta podél potoka k severu, do Úterý a dál na Toužim, pokud se nebojíte kilometrů :-).
Filip Matoušek, 22.2. 2006
historie

Historie a popis zbytků hradu

Přímé historické zmínky o hradu se bohužel nedochovaly a není zřejmé, kdy a z jakého důvodu vznikl, kdo byl jeho stavitelem, ani jak dlouho sloužil svému účelu. V letech 1460 a 1497 se v pramenech objevuje pouze zmínka o potoce nad a pod Falštejnem, z čehož ovšem nelze bezpečně usoudit, zda tehdy ještě hrad vůbec existoval. Roku 1567 je již hrad výslovně uvádí jako pustý. Archeologické nálezy z povrchového průzkumu prokázaly existenci Falštejna ve 14. století a předpokládá se, že zanikl nejspíše někdy v průběhu husitských válek. Dispozice hradu na ostrohu spadajícím k Úterskému potoku byla rozdělena na větší lichoběžné předhradí, na západě oddělené od pokračující plochy ostrožny šíjovým příkopem a valy, a dvoudílné hradní jádro na východě, oddělené od předhradí dalším příkopem a využívající výrazný skalní útvar. Zatímco povrch přední části jádra dnes i díky novodobým úpravám nenese stopy zástavby, na…  číst dále

© T. Durdík (Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI 1999), 21.3. 2006

Půdorys místa


© T. Durdík, Z. Procházka (Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Konstantinovy Lázně

Místa v okolí

 Hradištský vrch
 Šipín
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Daňkov
 Gutštejn
 Bezdružice
 Dolní Polžice
 Bavůrkův kříž
 radnice
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 boží muka
 Švamberk
 Očín
 Cebiv
 Trpísty
 Milkov
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 kostel sv. Jakuba
 Malšín
 Lhota
 Březín
 Podmokly
 kostel sv. Blažeje
 Černošín
 Luhov
 Luhov
 kostel sv. Jiří
 vysílač Krašov
 Šontál
 Nečtiny
 Preitenstein
 Kořen
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Petra
 Kořen
 Líšťany
 Volfštejn
 Pňovany
 Nečtiny – MPZ
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 Husitská bašta
 Prokopská štola
 kostel Všech svatých
 Koubkova brána
 Třebel
 štola Svatý Gottwill
 Mostní brána
 Svojšín
 radnice
 Svojšín
 trojiční sloup
 Vlkošov
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Nečtinský Špičák
 Frumštejn
 kaple sv. Diviše
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Buben
 Ošelín
 Rankovice
 Poutnov
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 454
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama