Doba vzniku hradu není známa. Předpokládá se, že již ve 14. století stál. Malý šlechtický hrad měl díky rozložení skal a terénu dvě jádra. Zanikl pravděpodobně v době husitských válek. Dochovaly se valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
Prostor jádra hradu
© Filip Matoušek 08/2003
Zbytky hradu Falštejna či Falkenštejna leží na ostrožně nad dnešním Starým mlýnem na Úterském potoce, odkud sem vede i značená odbočka z turistické značky. Pokud půjdete po zelené od Konstantinových Lázní, je možné uhnout ze silnice u rozcestí na Poloučany a pokračovat východním směrem po okraji lesa až ke hradu, čímž se vyhnete zdolávání hradního kopce. Velmi pěkná je pak i další cesta podél potoka k severu, do Úterý a dál na Toužim, pokud se nebojíte kilometrů :-).
Filip Matoušek, 22.2. 2006
historie

Historie a popis zbytků hradu

Přímé historické zmínky o hradu se bohužel nedochovaly a není zřejmé, kdy a z jakého důvodu vznikl, kdo byl jeho stavitelem, ani jak dlouho sloužil svému účelu. V letech 1460 a 1497 se v pramenech objevuje pouze zmínka o potoce nad a pod Falštejnem, z čehož ovšem nelze bezpečně usoudit, zda tehdy ještě hrad vůbec existoval. Roku 1567 je již hrad výslovně uvádí jako pustý. Archeologické nálezy z povrchového průzkumu prokázaly existenci Falštejna ve 14. století a předpokládá se, že zanikl nejspíše někdy v průběhu husitských válek. Dispozice hradu na ostrohu spadajícím k Úterskému potoku byla rozdělena na větší lichoběžné předhradí, na západě oddělené od pokračující plochy ostrožny šíjovým příkopem a valy, a dvoudílné hradní jádro na východě, oddělené od předhradí dalším příkopem a využívající výrazný skalní útvar. Zatímco povrch přední části jádra dnes i díky novodobým úpravám nenese stopy zástavby, na…  číst dále

© T. Durdík (Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI 1999), 21.3. 2006

Půdorys místa


© T. Durdík, Z. Procházka (Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Konstantinovy Lázně

Místa v okolí

 Hradištský vrch
 Bezemín
 Šipín
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Daňkov
 Gutštejn
 Bezdružice
 Dolní Polžice
 židovský hřbitov
 Bavůrkův kříž
 radnice
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 Sviňomazský hrádek
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Švamberk
 Očín
 Cebiv
 Krukanice
 Trpísty
 Milkov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Slavice
 Zahrádecká kyselka
 Malšín
 Lhota
 Březín
 Podmokly
 kostel sv. Blažeje
 Černošín
 Luhov
 Luhov
 kostel sv. Jiří
 vysílač Krašov
 Šontál
 Nečtiny
 Preitenstein
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Petra
 Kořen
 Kořen
 Líšťany
 Volfštejn
 Pňovany
 Nečtiny – MPZ
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 Prokopská štola
 Třebel
 Koubkova brána
 Mostní brána
 štola Svatý Gottwill
 Svojšín
 radnice
 Svojšín
 Vlkošov
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Nečtinský Špičák
 Frumštejn
 kaple sv. Diviše
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Buben
 Ošelín
 Rankovice
 Poutnov
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 454
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama