Kostel založený před rokem 1350, v první polovině 18. stol. vyhořel, ale krátce na to byl obnoven v barokním stylu. Později již jen opravován.
Hlavní obrázek místa
Od jihovýchodu
Vpravo presbytář, nad jehož přední částí se tyčí věž
© Luděk Pitter 04/2007
Kostel sv. Jana Křtitele stojí hned na začátku Chodové Plané při silnici ve směru od Chebu. Kostel je situován na menším návrší.
L.P., 7.5. 2007
popis

Jako autor projektu kostela sv. Jana Křtitele je uváděn architekt V. Hausman. Kostel je jednolodní s trojboce uzavřeným presbytářem, nad ním věž. Fasáda členěna pilastry, západní průčelí a průčelí oratoří s trojúhelníkovým štítem.

L.P. (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 1, [A/J], Academia, 1977), 7.5. 2007

historie

Kostel sv. Jana Křtitele je poprvé vzpomínán roku 1350, ale svým založením je pravděpodobně ještě starší. V roce 1733 při rozsáhlém požáru, který postihl Chodovou Planou, vyhořel. Byl však v letech 1748 – 1753 za Zikmunda z Heimhausenu prakticky znovu postaven. Později byl již jen opravován bez výraznějšího vlivu na jeho vzhled.

L.P. (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 1, [A/J], Academia, 1977), 7.5. 2007

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Chodová Planá

Místa v okolí

 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Planá
 Berchembogen
 Bohušův vrch
 Lazurová hora
 Panská rozhledna
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Jánský zámek
 Hamelika
 kostel sv. Anny
 anglikánský kostel
 Kořen
 Kořen
 Svatovítský zámek
 Broumov
 Třebel
 Lhotka
 městské opevnění
 PR Smraďoch
 Tachov
 Milkov
 jízdárna
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Pernolec
 Volfštejn
 kostel sv. Jiří
 pramen Richard
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Lhota
 Švamberk
 Kynžvart
 Kynžvart
 Kladská
 Kladský rybník
 Rankovice
 Černošín
 Poutnov
 Ošelín
 Šontál
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Svojšín
 Svojšín
Základní informace místa
ID místa: 5222
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama