Zřícenina největšího z řady mlýnů, jež stály při Kosím potoce. Pocházel z druhé pol. 16. stol. Opuštěn posledním mlynářem v r. 1953. Zachovány zbytky hlavních budov a hradeb, náhon a odtokový kanál.
Hlavní obrázek místa
ruiny mlýnské budovy s dochovaným torzem mlýnské hřídele
© Stanislav Drda 08/2022
Volně přístupnou zříceninu bývalého mlýna najdeme zhruba 1,5 km severně od osady Křínov, na naučné stezce vedoucí podél Kosího potoka. Jedná se malebné místo připomínající zdejší bohatou historii četného množství vodních děl využívajících vodní sílu Kosího potoka. Na místě lze spočinout u malého tábořiště, které se nachází u potoka v prostoru původního mlýna, na výběžku odděleném bývalým odtokovým kanálem.
Stanislav Drda, 20.9. 2022
historie

Český mlýn (něm. Böhmischemühle) byl největší mlýn z několika desítek staveb tohoto druhu stojících v kaňonovitém údolí meandrujícího Kosího potoka. Název mlýna poukazuje na české majitele (až do doby po konci 2. světové války ve zdejší oblasti převažovalo německé obyvatelstvo), spadal pod Švamberské panství. O založení mlýna nejsou písemné záznamy, avšak podle nápisu na nedochovaném pískovcovém překladu byl mlýn vystavěn v r. 1567. Mlýn je nicméně zmiňován v listině z r. 1593, v níž majitelka plánského panství Barbora Šlikovna obnovila privilegia nedalekého hornického městečka Michalových Hor. Mlýn sloužil k mletí pro osady Vysoké Jamné, Lestkov a Domaslav. Stavení mlýna se skládalo z mlýnice a obytného domu pod jednou střechou a samostatné pily stojící u mlýna. Mlýn byl zděný, částečně přízemní, částečně patrový. Ve své vrcholné podobě disponoval třemi koly na svrchní vodu, jejichž spád byl 3,5 m. Po konci 2. světové…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: informační tabule u mlýna, vodnimlyny.cz a další internetové zdroje), 20.9. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stan

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16718
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama