Zřícenina největšího z řady mlýnů, jež stály při Kosím potoce. Pocházel z druhé pol. 16. stol. Opuštěn posledním mlynářem v r. 1953. Zachovány zbytky hlavních budov a hradeb, náhon a odtokový kanál.
Hlavní obrázek místa
ruiny mlýnské budovy s dochovaným torzem mlýnské hřídele
© Stanislav Drda 08/2022
Volně přístupnou zříceninu bývalého mlýna najdeme zhruba 1,5 km severně od osady Křínov, na naučné stezce vedoucí podél Kosího potoka. Jedná se malebné místo připomínající zdejší bohatou historii četného množství vodních děl využívajících vodní sílu Kosího potoka. Na místě lze spočinout u malého tábořiště, které se nachází u potoka v prostoru původního mlýna, na výběžku odděleném bývalým odtokovým kanálem.
Stanislav Drda, 20.9. 2022
historie

Český mlýn (něm. Böhmischemühle) byl největší mlýn z několika desítek staveb tohoto druhu stojících v kaňonovitém údolí meandrujícího Kosího potoka. Název mlýna poukazuje na české majitele (až do doby po konci 2. světové války ve zdejší oblasti převažovalo německé obyvatelstvo), spadal pod Švamberské panství. O založení mlýna nejsou písemné záznamy, avšak podle nápisu na nedochovaném pískovcovém překladu byl mlýn vystavěn v r. 1567. Mlýn je nicméně zmiňován v listině z r. 1593, v níž majitelka plánského panství Barbora Šlikovna obnovila privilegia nedalekého hornického městečka Michalových Hor. Mlýn sloužil k mletí pro osady Vysoké Jamné, Lestkov a Domaslav. Stavení mlýna se skládalo z mlýnice a obytného domu pod jednou střechou a samostatné pily stojící u mlýna. Mlýn byl zděný, částečně přízemní, částečně patrový. Ve své vrcholné podobě disponoval třemi koly na svrchní vodu, jejichž spád byl 3,5 m. Po konci 2. světové…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: informační tabule u mlýna, vodnimlyny.cz a další internetové zdroje), 20.9. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stan

Místa v okolí

 synagoga
 Kořen
 Kořen
 židovský hřbitov
 Bohušův vrch
 Třebel
 Planá
 Lazurová hora
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 kostel sv. Jiří
 Volfštejn
 Milkov
 Lhota
 Švamberk
 Černošín
 Bavůrkův kříž
 Šontál
 Očín
 Ošelín
 Berchembogen
 Dolní Polžice
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Zahrádecká kyselka
 vodní nádrž Podhora
 židovský hřbitov
 Lhotka
 Bezdružice
 Cebiv
 Svojšín
 Hradištský vrch
 Svojšín
 Sirňák
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 park Boheminium
 Pernolec
 Hamelika
 Daňkov
 Gutštejn
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 židovský hřbitov
 Falštejn
 Jánský zámek
 gotická boží muka
 Panská rozhledna
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 Tachov
 Částkov
 boží muka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
 Vysoká
 kostel sv. Petra
 Nové Sedliště
 Husitská bašta
 Mostní brána
 brána do sadu
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Stříbro – MPZ
 štola Svatá Anna
 Koubkova brána
 Prokopská štola
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 kostel sv. Blažeje
Základní informace místa
ID místa: 16718
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama