
Farní kostel sv. Michaela Archanděla z první poloviny 14. století byl původně vystavěn v gotickém slohu. Fara je v Brložci zmiňována r. 1358, první uváděný farář Johann spravoval i kostel sv. Vavřince (viz samostatné heslo) v nedalekém Komárově. Za husitských válek byl kostel pobořen a později obnoven. V roce 1540 je zde uváděn katolický farář Frind. Od roku 1608 působili v Brložci protestantští kazatelé, jelikož majitel zdejšího panství Nikolas Račín z Račína zavedl roku 1571 na svém panství luteránství. Ve výčtu zdejších kazatelů byla v té době i jedna žena. Luteráni kostel spravovali do roku 1626. Za třicetileté války byl kostel pobořen, tentokrát vojsky švédskými. Po rekatolizaci na zdejší faru přišli kněží z Teplé. Páter Hroznata založil roku 1651 křestní knihu, která je nejstarším zachovaným dokumentem v této oblasti. Mezi lety 1648-1650 byla v těsném sousedství kostela vystavěna nová barokní fara. Ta se… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.