Původně gotický farní kostel sv. Michaela Archanděla pochází z první poloviny 14. století. Za husitských válek pobořen. Od r. 1608 luteránský. Za třicetileté války pobořen Švédy. V letech 1651-1653 přestavěn barokně, v letech 1814-1815 klasicistně. Po roce 1945 chátral, opravy začaly v roce 2006.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2019
Brložec (německy Pürles) je malá vesnice, dnes část obce Štědrá. Z dalších památek se zde dochovala pouze socha svatého Jana Nepomuckého na návsi, další zdejší památky zanikly. Barokní fara byla zbořena v 60. letech 20. století, zámek v 70. letech vyhořel a v 80. letech byly jeho ruiny odstraněny. V obci zastavují autobusy mezi Toužimí a Žluticemi, nejbližší vlaková zastávka je ve Smilově.
1.4. 2021
historie

Farní kostel sv. Michaela Archanděla z první poloviny 14. století byl původně vystavěn v gotickém slohu. Fara je v Brložci zmiňována r. 1358, první uváděný farář Johann spravoval i kostel sv. Vavřince (viz samostatné heslo) v nedalekém Komárově. Za husitských válek byl kostel pobořen a později obnoven. V roce 1540 je zde uváděn katolický farář Frind. Od roku 1608 působili v Brložci protestantští kazatelé, jelikož majitel zdejšího panství Nikolas Račín z Račína zavedl roku 1571 na svém panství luteránství. Ve výčtu zdejších kazatelů byla v té době i jedna žena. Luteráni kostel spravovali do roku 1626. Za třicetileté války byl kostel pobořen, tentokrát vojsky švédskými. Po rekatolizaci na zdejší faru přišli kněží z Teplé. Páter Hroznata založil roku 1651 křestní knihu, která je nejstarším zachovaným dokumentem v této oblasti. Mezi lety 1648-1650 byla v těsném sousedství kostela vystavěna nová barokní fara. Ta se…  číst dále

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz), 1.4. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Brložec

Místa v okolí

 Brložec
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Prohořský hrádek
 Štědrá
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 kaple Panny Marie
 socha Panny Marie
 panský dům
 Vlkošov
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 Tuchtova kaple
 kaple Panny Marie
 radnice
 Toužim
 kaple sv. Anny
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 vysílač Krašov
 kostel sv. Ondřeje
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 kaple sv. Kříže
 Mazanec
 Nevděk
 Panský dům
 Žlutice
 Kokořovský dvůr
 radnice
 synagoga
 fara
 kašna
 Žlutice – MPZ
 kostel sv. Blažeje
 kaple sv. Floriána
 Údrč
 Údrč
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Bochov
 Čichalovský mlýn
 kaple Panny Marie
 Hartenštejn
 kaple
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 Budov
 kaple sv. Jana a Pavla
 Hungerberg
 Budov
 kaple Kaina a Ábela
 Vladař
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 socha Ecce Homo
 fara
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 smírčí kříž
 kaple
 Blažkův mlýn
 smírčí kříž
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
 židovský hřbitov
 Verušičky
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 kostel sv. Jakuba
 Javorná
 Březín
 Týniště
 Chyše
 Preitenstein
 Nečtiny
 Bražec
 synagoga
 Chyše
 kašna
 mariánský sloup
 zámecký pivovar
 městské opevnění
 Úterý – MPZ
 boží muka
 kostel sv. Václava
 radnice
 Manětín – MPZ
 Manětín
 kaple sv. Anny
 Stružná
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Brdo
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 Libkovice
 Radějov
 Kostrčany
 Zahrádecká kyselka
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 Hoppova kaple
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Valeč
 Lina
Základní informace místa
ID místa: 15608
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama