Botanická zahrada založena v letech 1918-1935 šlechtickými majiteli bečovského panství, po 2. světové válce zničena. Od r. 2005 postupně obnovována dobrovolníky na ploše 9 ha. Jediná u nás financována pouze neziskovou organizací, od r. 2014 člen Unie botanických zahrad ČR.
Hlavní obrázek místa
Bečov n.T.-botanická zahrada
© Simona Kidlesová 9/2019
Bečov nad Teplou (dříve německy Petschau) leží jižně od Karlových Varů a je jako ves doložen již r. 1214. V r. 1387 byl povýšen na trhové městečko a r. 1482 na město. Od r. 1813 byl v majetku šlechtického rodu Beaufort-Spontin (jméno používal podle hradů v dnešní Belgii a Lucembursku), díky němuž se nyní proslavil jako místo, kde je vystaven relikviář sv. Maura. Městem prochází silnice I/20 spojující Plzeň s Karlovými Vary, do níž tu ústí silnice II/230 od Mariánských Lázní. Je tu dále nádraží na trati 149 z Karlových Varů do Mariánských Lázní, do ní se zde připojuje trať 161 z Rakovníka. Městem též prochází dálková, zeleně značená turistická trasa z Javorné u Bochova do obce Prameny. Bečovská botanická zahrada se nachází na pravém břehu řeky Teplé, přístup do ní je z Tovární ulice přes střežený areál průmyslového podniku Elektro.
10.10. 2019
historie

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou o rozloze 9 hektarů byla před 2. světovou válkou jednou z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách. Sbírková zahrada byla založena v letech 1918-1935 za posledního majitele panství Heinricha von Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Otcem Marie Beaufortové byl hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, zakladatel slavného parku v Průhonicích. Původní název byl „Beaufortské alpinum a zahrada u Korunního rybníka“. Od 2. světové války však nebyla udržována a prakticky veškeré rostlinstvo zmizelo. V současné době je zahrada oživována díky práci dobrovolníků Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut a v roce 2014 byla přijata do Unie botanických zahrad. Zahradu vybudoval zahradník Beaufortů pan Johann Koditek (někdy uváděno též Jan Kodýtek) v letech 1925-1937 na svahu nad pravým břehem řeky Teplé, který byl pro tyto účely zakoupen. Původní rozloha zahrady byla 19…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací propagačních materiálů a webových stránek), 9.12. 2019

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Bečov nad Teplou

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 boží muka
 popraviště
 Krásenský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 hornické muzeum
 Pluhův bor
 kaple sv. Siarda
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Poutnov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Rankovice
 židovský hřbitov
 Krudum
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 Plikenštejn
 Javorná
 Smraďoch
 kostel sv. Martina
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 kaple sv. Floriána
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 radnice
 mariánský sloup
 panský dům
 Kladské rašeliny
 Svatošské skály
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Kladský rybník
 Loket
 Jeskynní vyhlídka
 kostel sv. Václava
 radnice
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 silniční most
 Kladská
 kostel sv. Linharta
 park Boheminium
 Doubí
 Zpívající fontána
 Hamelika
 anglikánský kostel
 Kostelní Bříza
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Kostelní Bříza
 Těšovice
 Jelení pramen
 Jižní prameny
 Kynžvart
 kostel sv. Kunhuty
 Hard
 pramen Richard
 Bochov
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 statek Bernard
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Jakuba
 Andělská Hora
 Sokolov
 Stružná
 evangelický kostel
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Týn
Kontaktní informace
Bečovská botanická zahrada, 36464 Bečov nad Teplou
Tel: Ing. Jiří Šindelář, tel: 736 642 792
http://www.becovskabotanicka.cz/
becovskabotanicka@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 14106
Typ místa: ostatní
Podkategorie: botanická zahrada, arboretum
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama