Botanická zahrada založena v letech 1918-1935 šlechtickými majiteli bečovského panství, po 2. světové válce zničena. Od r. 2005 postupně obnovována dobrovolníky na ploše 9 ha. Jediná u nás financována pouze neziskovou organizací, od r. 2014 člen Unie botanických zahrad ČR.
Hlavní obrázek místa
Bečov n.T.-botanická zahrada
© Simona Kidlesová 9/2019
Bečov nad Teplou (dříve německy Petschau) leží jižně od Karlových Varů a je jako ves doložen již r. 1214. V r. 1387 byl povýšen na trhové městečko a r. 1482 na město. Od r. 1813 byl v majetku šlechtického rodu Beaufort-Spontin (jméno používal podle hradů v dnešní Belgii a Lucembursku), díky němuž se nyní proslavil jako místo, kde je vystaven relikviář sv. Maura. Městem prochází silnice I/20 spojující Plzeň s Karlovými Vary, do níž tu ústí silnice II/230 od Mariánských Lázní. Je tu dále nádraží na trati 149 z Karlových Varů do Mariánských Lázní, do ní se zde připojuje trať 161 z Rakovníka. Městem též prochází dálková, zeleně značená turistická trasa z Javorné u Bochova do obce Prameny. Bečovská botanická zahrada se nachází na pravém břehu řeky Teplé, přístup do ní je z Tovární ulice přes střežený areál průmyslového podniku Elektro.
10.10. 2019
historie

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou o rozloze 9 hektarů byla před 2. světovou válkou jednou z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách. Sbírková zahrada byla založena v letech 1918-1935 za posledního majitele panství Heinricha von Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Otcem Marie Beaufortové byl hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, zakladatel slavného parku v Průhonicích. Původní název byl „Beaufortské alpinum a zahrada u Korunního rybníka“. Od 2. světové války však nebyla udržována a prakticky veškeré rostlinstvo zmizelo. V současné době je zahrada oživována díky práci dobrovolníků Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut a v roce 2014 byla přijata do Unie botanických zahrad. Zahradu vybudoval zahradník Beaufortů pan Johann Koditek (někdy uváděno též Jan Kodýtek) v letech 1925-1937 na svahu nad pravým břehem řeky Teplé, který byl pro tyto účely zakoupen. Původní rozloha zahrady byla 19…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací propagačních materiálů a webových stránek), 9.12. 2019

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Bečov nad Teplou

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 boží muka
 popraviště
 Nová Ves
 Krásenský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 hornické muzeum
 kaple sv. Siarda
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Poutnov
 boží muka
 Rankovice
 židovský hřbitov
 Krudum
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 Plikenštejn
 Javorná
 PR Smraďoch
 kostel sv. Martina
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 kaple sv. Floriána
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 radnice
 mariánský sloup
 panský dům
 Svatošské skály
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Kladský rybník
 Loket
 Jeskynní vyhlídka
 kostel sv. Václava
 radnice
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 silniční most
 Kladská
 Doubí
 park Boheminium
 Hamelika
 anglikánský kostel
 vyhlídka Karla IV.
 Kostelní Bříza
 Diana
 Kostelní Bříza
 Jelení pramen
 Těšovice
 Jižní prameny
 Kynžvart
 Hard
 pramen Richard
 Bochov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 statek Bernard
 kostel sv. Blažeje
 Andělská Hora
 kostel sv. Jakuba
 Sokolov
 Stružná
 evangelický kostel
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Týn
Kontaktní informace
Bečovská botanická zahrada, 36464 Bečov nad Teplou
Tel: Ing. Jiří Šindelář, tel: 736 642 792
http://www.becovskabotanicka.cz/
becovskabotanicka@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 14106
Typ místa: ostatní
Podkategorie: botanická zahrada, arboretum
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama