Lovecký zámek byl přestavěn knížetem Karlem Löwensteinem ze starší hospodářské budovy v l. 1820–24 u daňčí obory, zal. r. 1818. Přestavěn r. 1879. R. 1938 koupen C. A. Schaeferem. Po 2. sv. válce zestátněn. R. 2011 pronajat občanskému sdružení VILICUS, které provádí postupnou obnovu zámku.
Hlavní obrázek místa
Obnova střechy zámku - II. etapa úspěšně dokončena
© Jan Procházka, 09/2013
Jedná se o patrový lovecký zámek obdélníkového tvaru s šestihrannou věžičkou v jihozápadním nároží, jenž uzavírá jižní stranu areálu. Na severní straně má zámek dřevěnou pavlač, která byla původně po celé délce zámku. Momentálně je pomalu obnovován občanským sdružením VILICUS, o.s. a je přístupný po domluvě.
Jan Procházka, 6.7. 2012
historie

První zmínka o poplužním Dvoru Gutštejn pochází z roku 1549, kdy byl prodán Hanušovi Elpognárovi (někdy též Elbognerovi) z Dolního Šenfeldu, který jej spolu s tehdy již zříceninou hradu Gutštejn a přilehlými polnostmi připojil k panství Bezdružickému. Za jeho synů Jana a Kašpara bylo zadlužené panství zemskými úředníky prodáno za 16 tis. kop grošů Jáchymovi ze Švamberka. Po něm přešlo panství na jeho syna Jana. Po jeho smrti v roce 1615 přešlo panství na syny jeho bratra Jiřího Petra. Od roku 1624 panství přešlo již jen na jedno z nich – na Jana Bedřicha ze Švamberka. Sommer uvádí, že za jeho držení byl hrad Gutštejn i s přilehlým dvorem vypálen švédskými vojsky (buď v roce 1639, ale pravděpodobněji až v roce 1646, kdy byly vypáleny i město a zámek v Bezdružicích). Po jeho smrti, v roce 1659, přechází zámek na jeho manželku Marii Magdalénu ze Švamberka, rozené z Donína, po níž v roce 1669…  číst dále

Jan Procházka, 6.7. 2012

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Konstantinovy Lázně

Místa v okolí

 Gutštejn
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Hradištský vrch
 Sviňomazský hrádek
 Cebiv
 Falštejn
 Očín
 Trpísty
 kostel sv. Markéty
 Bavůrkův kříž
 Krukanice
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Polžice
 Slavice
 Švamberk
 Bezdružice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Milkov
 Lhota
 Úterý – MPZ
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Černošín
 boží muka
 kostel sv. Petra
 Šontál
 kostel sv. Jiří
 Luhov
 Luhov
 Luhov
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Prokopská štola
 Pňovany
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 Koubkova brána
 štola Svatý Gottwill
 Malšín
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Zahrádecká kyselka
 Volfštejn
 Podmokly
 židovský hřbitov
 Svojšín
 Svojšín
 Kořen
 Sulislav
 zámecká fara
 Kořen
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Líšťany
 Staré Lipno
 Třebel
 kaple sv. Diviše
 Březín
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Český mlýn
 Ošelín
 Frumštejn
 Buben
 Nečtiny
 Preitenstein
 Rochlov
 Nečtiny – MPZ
 radnice
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Nečtinský Špičák
 vodní nádrž Podhora
Kontaktní informace
Daňkov
Okrouhlé Hradiště 32
349 52 Konstantinovy Lázně
Tel: (+420) 723 642 053
www.vilicus.cz
somebody@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 10896
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama