Lovecký zámek byl přestavěn knížetem Karlem Löwensteinem ze starší hospodářské budovy v l. 1820–24 u daňčí obory, zal. r. 1818. Přestavěn r. 1879. R. 1938 koupen C. A. Schaeferem. Po 2. sv. válce zestátněn. R. 2011 pronajat občanskému sdružení VILICUS, které provádí postupnou obnovu zámku.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 9/2012
Jedná se o patrový lovecký zámek obdélníkového tvaru s šestihrannou věžičkou v jihozápadním nároží, jenž uzavírá jižní stranu areálu. Na severní straně má zámek dřevěnou pavlač, která byla původně po celé délce zámku. Momentálně je pomalu obnovován občanským sdružením VILICUS, o.s. a je přístupný po domluvě.
Jan Procházka, 6.7. 2012
historie

První zmínka o poplužním Dvoru Gutštejn pochází z roku 1549, kdy byl prodán Hanušovi Elpognárovi (někdy též Elbognerovi) z Dolního Šenfeldu, který jej spolu s tehdy již zříceninou hradu Gutštejn a přilehlými polnostmi připojil k panství Bezdružickému. Za jeho synů Jana a Kašpara bylo zadlužené panství zemskými úředníky prodáno za 16 tis. kop grošů Jáchymovi ze Švamberka. Po něm přešlo panství na jeho syna Jana. Po jeho smrti v roce 1615 přešlo panství na syny jeho bratra Jiřího Petra. Od roku 1624 panství přešlo již jen na jedno z nich – na Jana Bedřicha ze Švamberka. Sommer uvádí, že za jeho držení byl hrad Gutštejn i s přilehlým dvorem vypálen švédskými vojsky (buď v roce 1639, ale pravděpodobněji až v roce 1646, kdy byly vypáleny i město a zámek v Bezdružicích). Po jeho smrti, v roce 1659, přechází zámek na jeho manželku Marii Magdalénu ze Švamberka, rozené z Donína, po níž v roce 1669…  číst dále

Jan Procházka, 6.7. 2012

Komentáře

30.11.2012 17:31 Jan Procházka
V říjnu proběhla psychicky (termíny, finance) i fyzicky (strašná zima) náročná částečná rekonstrukce střechy zámečku a to za přispění Plzeňského kraje, který přispěl částkou 100 tis. Kč, za což VELICE děkuji a to, jak jménem sdružení VILICUS, které to mělo celé v režii, tak rovněž i za vlastníky objektu. Velké díky patří zejména Karlu Prachařovi z Kadova a jeho lidem (firma PRASTŘECHA), kteří vše zdárně stihli v šibeničním termínu! Dále pak bych chtěl moc poděkovat panu Šmídovi (pila Starý Mlýn, cca 2km daleko) za pružné plnění dodávek trámů, latí, fošen, prostě všeho, co jsme nutně hned teď potřebovali... ;-) A v neposlední řadě i panu Roleníkovi ze stavebnin PRVNÍ CHODSKÁ za super slevu bobrovek od Tondachu. Dále pak všem lidem, kteří se na tom ať přímo, či nepřímo podíleli (či nás jen tolerovali a půjčovali nám prodlužovačky, apod. Příští rok bude více času, takže případné pokračování snad již nebude tak hektické. Ještě jednou všem díky!
3.12.2012 17:32 stockel
gratuluji a přeji mnoho úspěchů.můžete prosím,přidat ještě nějaké fotky,třeba i z interiérů? děkuji,cestovatel.
27.12.2012 14:46 Jan Procházka
OK, zkusím něco vyhrabat. Interiéry byly novodobě upraveny (1966-7) a nezůstalo zde nic zajímavého a to nemluvě o jejich stavu. Za nejzajímavější považuji klenby v přízemí v západní části zámku - viz. historické půdorysy.
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Konstantinovy Lázně

Místa v okolí

 Gutštejn
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Hradištský vrch
 Sviňomazský hrádek
 Cebiv
 Falštejn
 Očín
 Trpísty
 kostel sv. Markéty
 Bavůrkův kříž
 Krukanice
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Polžice
 Slavice
 Švamberk
 Bezdružice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Milkov
 Lhota
 Úterý – MPZ
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Černošín
 boží muka
 kostel sv. Petra
 Šontál
 kostel sv. Jiří
 Luhov
 Luhov
 Luhov
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Prokopská štola
 Pňovany
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 Koubkova brána
 štola Svatý Gottwill
 Malšín
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Zahrádecká kyselka
 Volfštejn
 Podmokly
 židovský hřbitov
 Svojšín
 Svojšín
 Kořen
 Sulislav
 Kořen
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Líšťany
 Staré Lipno
 Třebel
 kaple sv. Diviše
 Březín
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Český mlýn
 Ošelín
 Frumštejn
 Buben
 Nečtiny
 Preitenstein
 Rochlov
 Nečtiny – MPZ
 radnice
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Nečtinský Špičák
Kontaktní informace
Daňkov
Okrouhlé Hradiště 32
349 52 Konstantinovy Lázně
Tel: (+420) 723 642 053
www.vilicus.cz
somebody@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 10896
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama