Lovecký zámek byl přestavěn knížetem Karlem Löwensteinem ze starší hospodářské budovy v l. 1820–24 u daňčí obory, zal. r. 1818. Přestavěn r. 1879. R. 1938 koupen C. A. Schaeferem. Po 2. sv. válce zestátněn. R. 2011 pronajat občanskému sdružení VILICUS, které provádí postupnou obnovu zámku.
Hlavní obrázek místa
Obnova střechy zámku - II. etapa úspěšně dokončena
© Jan Procházka, 09/2013
Jedná se o patrový lovecký zámek obdélníkového tvaru s šestihrannou věžičkou v jihozápadním nároží, jenž uzavírá jižní stranu areálu. Na severní straně má zámek dřevěnou pavlač, která byla původně po celé délce zámku. Momentálně je pomalu obnovován občanským sdružením VILICUS, o.s. a je přístupný po domluvě.
Jan Procházka, 6.7. 2012
historie

První zmínka o poplužním Dvoru Gutštejn pochází z roku 1549, kdy byl prodán Hanušovi Elpognárovi (někdy též Elbognerovi) z Dolního Šenfeldu, který jej spolu s tehdy již zříceninou hradu Gutštejn a přilehlými polnostmi připojil k panství Bezdružickému. Za jeho synů Jana a Kašpara bylo zadlužené panství zemskými úředníky prodáno za 16 tis. kop grošů Jáchymovi ze Švamberka. Po něm přešlo panství na jeho syna Jana. Po jeho smrti v roce 1615 přešlo panství na syny jeho bratra Jiřího Petra. Od roku 1624 panství přešlo již jen na jedno z nich – na Jana Bedřicha ze Švamberka. Sommer uvádí, že za jeho držení byl hrad Gutštejn i s přilehlým dvorem vypálen švédskými vojsky (buď v roce 1639, ale pravděpodobněji až v roce 1646, kdy byly vypáleny i město a zámek v Bezdružicích). Po jeho smrti, v roce 1659, přechází zámek na jeho manželku Marii Magdalénu ze Švamberka, rozené z Donína, po níž v roce 1669…  číst dále

Jan Procházka, 6.7. 2012

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Konstantinovy Lázně

Místa v okolí

 Gutštejn
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Hradištský vrch
 Hrádek
 Falštejn
 Cebiv
 Očín
 Trpísty
 Bavůrkův kříž
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Polžice
 Slavice
 Švamberk
 Bezdružice
 Milkov
 Lhota
 radnice
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Černošín
 kostel sv. Petra
 boží muka
 Šontál
 kostel sv. Jiří
 Luhov
 Luhov
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 Prokopská štola
 Pňovany
 kostel Všech svatých
 Husitská bašta
 Koubkova brána
 štola Svatý Gottwill
 Malšín
 Mostní brána
 štola Svatá Anna
 štola Svatá Barbora
 Volfštejn
 Podmokly
 Svojšín
 Svojšín
 Sulislav
 Kořen
 Kořen
 kostel sv. Jakuba
 Líšťany
 Třebel
 kaple sv. Diviše
 Březín
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Frumštejn
 Ošelín
 Buben
 Nečtiny
 Preitenstein
 Rochlov
 Nečtiny – MPZ
 radnice
 stará škola
 trojiční sloup
 kostel sv. Jiljí
 Nečtinský Špičák
Kontaktní informace
Daňkov
Okrouhlé Hradiště 32
349 52 Konstantinovy Lázně
Tel: (+420) 723 642 053
www.vilicus.cz
somebody@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 10896
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama