Pluhův bor

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Pluhův bor z r. 1970 chrání na rozloze 88 ha typická hadcová společenstva Slavkovského lesa. Roste tu početná populace endemické rostliny rožce kuřičkolistého. Téměř z poloviny délky vede po hranici rezervace naučná stezka Mnichovské hadce.
Hlavní obrázek místa
Pluhův bor
Volný obrázek v rámci licence, autor: Lubor Ferenc CC BY-SA 4.0
© Creative Commons 08/2014
Národní přírodní rezervace Pluhův bor se rozkládá v trojúhelníku mezi obcemi Prameny, Mnichov u Mariánských Lázní a Nová Ves u Sokolova, přičemž celá rezervace leží na katastrálním území posledně jmenované obce. V národních přírodních rezervacích je ze zákona zakázán přístup k místům ležícím mimo schválené turistické značení. V případě Pluhova boru vede po jižní a východní hranici rezervace naučná stezka Mnichovské hadce. Východištěm k ní je silnice II/210 mezi obcemi Prameny a Mnichov a vedlejší silnička sledující tok Pramenského potoka.
Jiří Špaček, 29.9. 2009
popis

Národní přírodní rezervace Pluhův bor byla vyhlášena v r. 1970 na rozloze 88 ha. Důvodem ochrany je ochrana typických hadcových společenstev ve Slavkovském lese. Území rezervace leží na jihovýchodním úbočí Vlčího hřbetu, hadcové oblasti tzv. Mnichovských hadců. Je součástí mohutného hadcového tělesa v mariánsko-lázeňském metabazitovém komplexu, největší hadcové oblasti v Českém masivu. Geologické podloží je tvořeno převážně hadcem s menším zastoupením amfibolitů. Serpentinity (hadce) se vyznačují extrémně vysokými koncentracemi hořčíku, niklu a chromu a jen velmi nízkými obsahy vápníku, draslíku a fosforu. Podloží snadno zvětrává, a proto mají zdejší půdy vysoký obsah těžkých kovů a naopak nedostatečný obsah živin. Pro běžnou vegetaci jsou tyto půdy toxické. Tato toxicita je podle botaniků důvodem výskytu specifické hadcové vegetace. Ta se dokáže se špatnými podmínkami vyrovnat a chybí jí konkurence jiných rostlin. Bylo totiž zjištěno,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 29.9. 2009

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Nová Ves

Místa v okolí

 kaple sv. Siarda
 židovský hřbitov
 boží muka
 Krásenský vrch
 synagoga
 popraviště
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Poutnov
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Smraďoch
 hornické muzeum
 Kladské rašeliny
 Rankovice
 Kladský rybník
 Kladská
 Plikenštejn
 kostel sv. Jiří
 smírčí kříž
 Krudum
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 radnice
 Zpívající fontána
 park Boheminium
 kostel sv. Vavřince
 Hamelika
 anglikánský kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Kynžvart
 pramen Richard
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Kynžvart
 radnice
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Toužim
 Loket
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Anny
 silniční most
 radnice
 mariánský sloup
 panský dům
 Javorná
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 Zahrádecká kyselka
 Arnoltov
 Těšovice
 Hard
 kostel sv. Kunhuty
 Panská rozhledna
 Šabina
 Sokolov
 evangelický kostel
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 kostel sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 8357
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama