Barochův pramen minerální vody s významným obsahem železa, hořčíku a rozpuštěného oxidu uhličitého volně vyvěrá u břehu potoka na jihozápadním okraji obce Prameny. Je nazván po svém obnoviteli. Upraven r. 2018 a opatřen stříškou s modřínovým šindelem.
Hlavní obrázek místa
Barochův pramen
© Lukashlavka 08/2022
Pramen vyvěrá při pravém břehu Pramenského potoka u jihozápadního okraje obce Prameny ve Slavkovském lese. Je to volně přístupný minerální pramen, který nese jméno po jednom ze svých objevitelů, resp. obnovitelů, již zemřelém Františku Barochovi. Leží při silnici Prameny-Mariánské Lázně, po níž tu ve stejném směru vede i modrá turistická značka. Z ní k pramenu na opačném břehu odbočuje krátká značená odbočka.
Jiří Špaček, 19.11. 2022
popis

V blízkém okolí Barochova pramene vyvěrají při levém i pravém břehu Pramenského potoka další minerální prameny, z nichž v minulosti byl nejznámější Vincentův pramen, který je však zcela zdevastovaný. V parčíku bývalých lázní, asi 300 metrů od Barochova pramene, byly v letech 2012–2013 obnoveny prameny Rudolf a Gisela (viz samostatné heslo). Podložní a okolní bazické horniny obohacují místní prameny hořčíkem a železem, což je typické pro kyselky v centrální části Slavkovského lesa. Příkladem je Grünská kyselka a další minerální prameny využívané jako zdroje pro výrobu komerční minerálky Magnesia. Ve srovnání s kyselkami v širším okolí mají minerálky v Pramenech nižší celkový obsah rozpuštěných minerálních látek. Barochův pramen má lokální význam a je využíván místními obyvateli k pitným účelům. Vytékal volně do potoka a v r. 1978 byl zachycen jímkou. První úpravy však proběhly již před r. 1978, kdy…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 19.11. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Prameny

Místa v okolí

 Mokřady pod Vlčkem
 Vlček
 Kaiserruhe
 kaple sv. Siarda
 Farská kyselka
 Pluhův bor
 Smraďoch
 Kladské rašeliny
 Kladský rybník
 Dominova skalka
 Kladská
 Krásenský vrch
 Plikenštejn
 Zpívající fontána
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 pramen Richard
 anglikánský kostel
 židovský hřbitov
 Poutnov
 Hamelika
 park Boheminium
 Sirňák
 boží muka
 synagoga
 hornické muzeum
 popraviště
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Krudum
 Kynžvart
 Rankovice
 vodní nádrž Podhora
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Michal
 smírčí kříž
 Manský dvůr
 Panská rozhledna
 kostel sv. Vavřince
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Lazurová hora
 Kager, Starý zámek
 Berchembogen
 Těšovice
 Hard
 Kamenný Dvůr
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Medard
 Zahrádecká kyselka
 Rusov
Základní informace místa
ID místa: 16858
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama