Tvrz postavil Litold Černý z Hrádku v první třetině či druhé polovině 14. století, u tvrze stával poplužní dvůr. Nejpozději po připojení Prohoře ke Žluticím na konci 16. stol. tvrz zanikla. Dochováno oválné tvrziště s podstatnou částí vodního příkopu. Sklep na tvrzišti je až z doby po zániku tvrze.
Hlavní obrázek místa
Pohled z jihovýchodu
© Prudký Martin, 12/2013
Vesnice Prohoř leží v západních Čechách na silnici mezi Žluticemi a Bezvěrovem. Tvrziště se nachází při jižním okraji Horního hrádeckého rybníka, západně od obce. Je zarostlé náletovými dřevinami proto návštěvu doporučuji v zimě.
Prudký Martin , 28.12. 2013
historie

Tvrz v Prohoři je datována poprvé ve druhé polovině 14. století jako majetek Litolda Černého z Hrádku i když je možné, že stála v první třetině 14. století. Nálezy zlomků keramiky napovídají osídlení této lokality již ve 13. století, přičemž některé obsahují tuhu, těženou snad v nedaleké Dolní Jamné. Ves Prohoř byla tehdy rozdělena na dvě poloviny náležející různým vlastníkům. Polovina patřila k nedalekému Štědrému hrádku, druhá v letech1390 až 1456 Caltům z Kamenné Hory, spolu s rabštejnským panstvím. Pak zde také vládli Gutštejnové, rod vlastnící v západních Čechách rozsáhlá území. Vystřídali je pak páni z Plavna-Plauen, příslušníci saské katolické šlechty expandující do severozápadních Čech, a to až do vymření rodu roku 1572. Prohoř po nich vlastnili Hasištejnští z Lobkovic, kteří ji připojili ke žlutickému panství. V této době byla tvrz pravděpodobně pustá a stavební materiál z ní byl použit na stavbu…  číst dále

Prudký Martin podle Časopis Hláska, 2008, str. 53-Lukáš Hanzl, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-Západní Čechy, 28.12. 2013

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Prohoř

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 Brložec
 Štědrá
 Štědrá
 Vlkošov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 vysílač Krašov
 socha Panny Marie
 kostel sv. Blažeje
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 panský dům
 Tuchtova kaple
 mariánský sloup
 radnice
 Toužim
 Nevděk
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kříže
 Mazanec
 kašna
 Žlutice
 synagoga
 fara
 Žlutice – MPZ
 radnice
 Panský dům
 Kokořovský dvůr
 Kunzova muka
 Bílá boží muka
 Nečtiny – MPZ
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Nečtinský Špičák
 Ratibořský mlýn
 Březín
 Preitenstein
 Nečtiny
 socha Ecce Homo
 kostel sv. Víta
 fara
 Údrč
 Údrč
 Vladař
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Leonarda
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kostel sv. Jakuba
 kaple
 návesní kaple
 smírčí kříž
 Manětín – MPZ
 kaple sv. Jana a Pavla
 Manětín
 kaple Kaina a Ábela
 Bochov
 mariánský sloup
 Budov
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 radnice
 boží muka
 Budov
 boží muka
 Hartenštejn
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Blažkův mlýn
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Chyše
 kostel Všech svatých
 bývalá fara
 kaple Panny Marie z Re
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 Brdo
 Hungerberg
 smírčí kříž
 Verušičky
 židovský hřbitov
 synagoga
 Týniště
 kostel sv. Vavřince
 kašna
 Luka
 zámecký pivovar
 Chyše
 městské opevnění
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Radějov
 židovský hřbitov
 Sychrov
 Jablonná
 socha sv. Barbory
 Javorná
 Rabštejn nad Střelou
 Loreta
 Malšín
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 Zahrádecká kyselka
 Bezdružice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Vyšohrad
 Libkovice
 Kostrčany
 kostel sv. Václava
 Hoppova kaple
Základní informace místa
ID místa: 11550
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama