Bronzovou sochu hudebního skladatele a klavíristy Petra Hapky vytvořil sochař Albert Králiček z Nové Paky. Je složena z busty a neobvyklého podstavce v podobě klaviatury umístěné na výšku. Byla odhalena v květnu 2017 v blízkosti Zpívající fontány v Mariánských Lázních.
Hlavní obrázek místa
socha Petra Hapky
© drobnepamatky 2017
Mariánské Lázně byly založeny na přelomu 18. a 19. století opatem tepelského kláštera Karlem Kašparem Reitenbergerem z podnětu klášterního lékaře J. J. Nehra, název dostaly r. 1808 podle Mariiných pramenů a r. 1812 se staly samostatným sídelním celkem vyčleněním z tehdejší obce Úšovice. V r. 1865 byly povýšeny na město. Mají výhodné dopravní spojení. Na jižním okraji města je nádraží na trati 178 z Plzně do Chebu a z jihu i východu je obchází silnice I/21 spojující dálnici D5 u Boru u Tachova s dálnicí D6 u Chebu. Přímo městem prochází silnice II/230 z Chodové Plané do Bečova nad Teplou. Zpívající fontána se nachází u kolonády Maxima Gorkého a socha Petra Hapky v její těsné blízkosti, v jihovýchodním rohu přilehlého prostoru.
16.9. 2021
historie

Mariánské Lázně mají od r. 2017 novou dominantu. Stala se jí socha hudebního skladatele Petra Hapky (1944-2014). Je umístěna v blízkosti slavné Zpívající fontány, pro kterou Hapka napsal jednu ze svých nejkrásnějších skladeb. Odhalení skladatelovy busty bylo součástí zahájení nové lázeňské sezóny. Konalo se 15. května 2017. Otcem myšlenky nechat zhotovit bustu geniálního skladatele byl mariánskolázeňský občan a patriot Miloš Coufalík. Společně se městským zastupitelem Vladimírem Kantorem inicioval vyhlášení veřejné sbírky na její zhotovení. Tu nakonec vyhlásilo město a vybralo se skoro 50 tisíc korun. Celkové náklady na zhotovení sochy přesáhly částku 300 tisíc korun. Autorem busty Petra Hapky je výtvarník Albert Králiček z Nové Paky. Podobiznu umělce tvoří originální podstavec v podobě klaviatury, na kterém je busta umístěna. Celé dílo je vysoké zhruba dva metry a jeho výroba trvala necelé dva měsíce. Albert Králiček se nikdy s Petrem Hapkou…  číst dále

Albert Králiček a různé webové stránky, 20.5. 2021

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15711
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama