Bronzovou sochu hudebního skladatele a klavíristy Petra Hapky vytvořil sochař Albert Králiček z Nové Paky. Je složena z busty a neobvyklého podstavce v podobě klaviatury umístěné na výšku. Byla odhalena v květnu 2017 v blízkosti Zpívající fontány v Mariánských Lázních.
Hlavní obrázek místa
socha Petra Hapky
© drobnepamatky 2017
Mariánské Lázně byly založeny na přelomu 18. a 19. století opatem tepelského kláštera Karlem Kašparem Reitenbergerem z podnětu klášterního lékaře J. J. Nehra, název dostaly r. 1808 podle Mariiných pramenů a r. 1812 se staly samostatným sídelním celkem vyčleněním z tehdejší obce Úšovice. V r. 1865 byly povýšeny na město. Mají výhodné dopravní spojení. Na jižním okraji města je nádraží na trati 178 z Plzně do Chebu a z jihu i východu je obchází silnice I/21 spojující dálnici D5 u Boru u Tachova s dálnicí D6 u Chebu. Přímo městem prochází silnice II/230 z Chodové Plané do Bečova nad Teplou. Zpívající fontána se nachází u kolonády Maxima Gorkého a socha Petra Hapky v její těsné blízkosti, v jihovýchodním rohu přilehlého prostoru.
16.9. 2021
historie

Mariánské Lázně mají od r. 2017 novou dominantu. Stala se jí socha hudebního skladatele Petra Hapky (1944-2014). Je umístěna v blízkosti slavné Zpívající fontány, pro kterou Hapka napsal jednu ze svých nejkrásnějších skladeb. Odhalení skladatelovy busty bylo součástí zahájení nové lázeňské sezóny. Konalo se 15. května 2017. Otcem myšlenky nechat zhotovit bustu geniálního skladatele byl mariánskolázeňský občan a patriot Miloš Coufalík. Společně se městským zastupitelem Vladimírem Kantorem inicioval vyhlášení veřejné sbírky na její zhotovení. Tu nakonec vyhlásilo město a vybralo se skoro 50 tisíc korun. Celkové náklady na zhotovení sochy přesáhly částku 300 tisíc korun. Autorem busty Petra Hapky je výtvarník Albert Králiček z Nové Paky. Podobiznu umělce tvoří originální podstavec v podobě klaviatury, na kterém je busta umístěna. Celé dílo je vysoké zhruba dva metry a jeho výroba trvala necelé dva měsíce. Albert Králiček se nikdy s Petrem Hapkou…  číst dále

Albert Králiček a různé webové stránky, 20.5. 2021

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Smraďoch
 Farská kyselka
 Kaiserruhe
 Kladské rašeliny
 Sirňák
 Kladský rybník
 Kladská
 Vlček
 pramen Richard
 Panská rozhledna
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Mokřady pod Vlčkem
 Berchembogen
 Kynžvart
 Barochův pramen
 kaple sv. Siarda
 Lazurová hora
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Pluhův bor
 Poutnov
 trojiční sloup
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 stará škola
 Rankovice
 Jánský zámek
 židovský hřbitov
 Dominova skalka
 Planá
 Boršengrýn
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Svatovítský zámek
 Bohušův vrch
 Broumov
 Manský dvůr
 Český mlýn
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Dyleň
 Krásenský vrch
 Plikenštejn
 boží muka
 popraviště
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Kořen
 Kořen
 židovský hřbitov
 Milkov
 smírčí kříž
 Kamenný Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 15711
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama