Jednoduchý barokní kostel postaven neznámým architektem v letech 1732–3 pro tepelské premonstráty. V červnu 1957 po zásahu bleskem vyhořel, dnes opravován občanským sdružením Cesta z města.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Jaroslav Černín, 03/2008
Kostel je jednolodní obdélná stavba zakončená odstupněným trojboce uzavřeným presbytářem. Před západní průčelí předstupuje čtvercová předsíň. Kouty lodi jsou prohnuty obloukem, nároží zaoblená, stěny členěny pilastry. Střecha byla valbová krytá šindely, nad presbytářem doplněna šestibokým sanktusníkem s cibulovitou bání. Loď byla plochostropá otevřená do předsíně, nad hlavním portálem kruchta vyzdvižená na dvou sloupech. Presbytář byl zaklenut valenou klenbou s pěti lunetami. Po požáru a půl století chátrání se dochovalo pouze obvodové zdivo s narušenou korunní římsou, vnější omítky jsou opadané téměř na celé ploše, vnitřní se cca z poloviny dochovaly. V první etapě záchrany byly během roku 2007 po zdokumentování současného stavu provedeny přípravné práce – vyřezání náletových dřevin, odstranění suti a odpadu nahromaděného uvnitř objektu, příprava pro likvidaci náletových dřevin na koruně zdiva. Pro rok 2008 je plánováno fixování dochovaného zdiva, průběžně probíhají také jednání s památkáři a stavaři o nejvhodnějším způsobu konzervace zdiva.
Zany, 22.3. 2008
historie

Na počátku 14. století stával východně pod Branišovským vrchem dvůr Janov. Roku 1320 jej od Abrahama a Haranta ze Sychlice koupil premonstrátský klášter v Teplé. Již tehdy zde podle tepelských análů stával kostel. Poplužní dvůr po husitských válkách zchátral a roku 1476 nechal opat Zikmund na jeho místě založit nový rybník zvaný zpočátku Janowec a později Kaperlteich. V letech 1732–33 nechal opat Raimund III. v místě staršího kostela postavit barokní novostavbu roku 1734 zasvěcenou sv. Blažeji. Kostel se brzo stal navštěvovaným poutním místem. Svému účelu sloužil až do června roku 1957, kdy po zásahu bleskem zcela vyhořel. Téměř po celou svou existenci patřil kostel tepelským premonstrátům, teprve na konci 20. století přešel do majetku města Toužim, které jej dále věnovalo plzeňskému biskupství. Na počátku 21. století se o osud vyhořelého kostela začala zajímat skupina regionálních nadšenců, kteří roku 2007 po založení občanského sdružení „Cesta…  číst dále

Zany, 22.3. 2008

Půdorys místa

půdorys kostela
© Anton Gnirs: Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in der tschechoslowakischen Republik sv. 50 die Bezirke Tepl und Marienbad, Deutsche Gesellschaft der Wissenschaften und Künste für die Tschechoslowakische Republik in Prag, 19
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Branišov

Místa v okolí

 vysílač Krašov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Ondřeje
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Prohořský hrádek
 Vlkošov
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 Brložec
 Březín
 kostel sv. Víta
 Štědrá
 Štědrá
 Zahrádecká kyselka
 židovský hřbitov
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Nečtiny – MPZ
 Nečtiny
 Preitenstein
 zaniklá obec Mlyňany
 smírčí kříž
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 Rankovice
 Nečtinský Špičák
 kaple sv. Floriána
 Falštejn
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Dolní Polžice
 socha Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Poutnov
 Hradištský vrch
 Tuchtova kaple
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Anny
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Nevděk
 Bavůrkův kříž
 kaple sv. Kříže
 Malšín
 Švamberk
 Panský dům
 synagoga
 kaple sv. Šebestiána
 fara
 Mazanec
 kašna
 Milkov
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 Kokořovský dvůr
 radnice
 Kunzova muka
 Bílá boží muka
 Údrč
 Údrč
 kostel sv. Martina
 popraviště
 boží muka
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Jiří
 socha Ecce Homo
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 fara
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Vladař
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple
 návesní kaple
 kaple sv. Jana a Pavla
 smírčí kříž
 kaple Kaina a Ábela
 Podmokly
 Blažkův mlýn
 kostel Všech svatých
 kaple
Kontaktní informace
Cesta z města o.s.
Nežichov 8
364 01 Toužim
Tel: 602 414 884 (Kamila Prchalová); 736 642 792 (Ing. Jiří Šindelář)
http://www.cestazmesta.cz
info@cestazmesta.cz
Základní informace místa
ID místa: 6065
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama