Jednoduchý barokní kostel postaven neznámým architektem v letech 1732–3 pro tepelské premonstráty. V červnu 1957 po zásahu bleskem vyhořel, dnes opravován občanským sdružením Cesta z města.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Jaroslav Černín, 03/2008
Kostel je jednolodní obdélná stavba zakončená odstupněným trojboce uzavřeným presbytářem. Před západní průčelí předstupuje čtvercová předsíň. Kouty lodi jsou prohnuty obloukem, nároží zaoblená, stěny členěny pilastry. Střecha byla valbová krytá šindely, nad presbytářem doplněna šestibokým sanktusníkem s cibulovitou bání. Loď byla plochostropá otevřená do předsíně, nad hlavním portálem kruchta vyzdvižená na dvou sloupech. Presbytář byl zaklenut valenou klenbou s pěti lunetami. Po požáru a půl století chátrání se dochovalo pouze obvodové zdivo s narušenou korunní římsou, vnější omítky jsou opadané téměř na celé ploše, vnitřní se cca z poloviny dochovaly. V první etapě záchrany byly během roku 2007 po zdokumentování současného stavu provedeny přípravné práce – vyřezání náletových dřevin, odstranění suti a odpadu nahromaděného uvnitř objektu, příprava pro likvidaci náletových dřevin na koruně zdiva. Pro rok 2008 je plánováno fixování dochovaného zdiva, průběžně probíhají také jednání s památkáři a stavaři o nejvhodnějším způsobu konzervace zdiva.
Zany, 22.3. 2008
historie

Na počátku 14. století stával východně pod Branišovským vrchem dvůr Janov. Roku 1320 jej od Abrahama a Haranta ze Sychlice koupil premonstrátský klášter v Teplé. Již tehdy zde podle tepelských análů stával kostel. Poplužní dvůr po husitských válkách zchátral a roku 1476 nechal opat Zikmund na jeho místě založit nový rybník zvaný zpočátku Janowec a později Kaperlteich. V letech 1732–33 nechal opat Raimund III. v místě staršího kostela postavit barokní novostavbu roku 1734 zasvěcenou sv. Blažeji. Kostel se brzo stal navštěvovaným poutním místem. Svému účelu sloužil až do června roku 1957, kdy po zásahu bleskem zcela vyhořel. Téměř po celou svou existenci patřil kostel tepelským premonstrátům, teprve na konci 20. století přešel do majetku města Toužim, které jej dále věnovalo plzeňskému biskupství. Na počátku 21. století se o osud vyhořelého kostela začala zajímat skupina regionálních nadšenců, kteří roku 2007 po založení občanského sdružení „Cesta…  číst dále

Zany, 22.3. 2008

Půdorys místa

půdorys kostela
© Anton Gnirs: Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in der tschechoslowakischen Republik sv. 50 die Bezirke Tepl und Marienbad, Deutsche Gesellschaft der Wissenschaften und Künste für die Tschechoslowakische Republik in Prag, 19
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Branišov

Místa v okolí

 vysílač Krašov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Ondřeje
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Prohořský hrádek
 Vlkošov
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 Brložec
 Březín
 kostel sv. Víta
 Štědrá
 Štědrá
 židovský hřbitov
 Bezdružice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Nečtiny – MPZ
 Nečtiny
 Preitenstein
 zaniklá obec Mlyňany
 smírčí kříž
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 Rankovice
 Nečtinský Špičák
 kaple sv. Floriána
 Falštejn
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Dolní Polžice
 kaple Panny Marie
 Poutnov
 Hradištský vrch
 Tuchtova kaple
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Anny
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Nevděk
 Bavůrkův kříž
 kaple sv. Kříže
 Malšín
 Švamberk
 Panský dům
 synagoga
 kaple sv. Šebestiána
 fara
 Mazanec
 kašna
 Milkov
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 Kokořovský dvůr
 radnice
 Kunzova muka
 Bílá boží muka
 Údrč
 Údrč
 kostel sv. Martina
 popraviště
 boží muka
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Vladař
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple
 návesní kaple
 kaple sv. Jana a Pavla
 smírčí kříž
 kaple Kaina a Ábela
 Podmokly
 Blažkův mlýn
 kostel Všech svatých
 kaple
Kontaktní informace
Cesta z města o.s.
Nežichov 8
364 01 Toužim
Tel: 602 414 884 (Kamila Prchalová); 736 642 792 (Ing. Jiří Šindelář)
http://www.cestazmesta.cz
info@cestazmesta.cz
Základní informace místa
ID místa: 6065
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama