Barokní sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého ze zogelsdorfského pískovce byl postaven v r. 1728 pravděpodobně jako poděkování za skončení morové epidemie. V r. 1971 zrekonstruován a osvětlen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Langau je tržní obec (v ČR městys) ležící v oblasti Waldviertel nedaleko moravsko-dolnorakouské zemské hranice. Hlavní dominantou je starobylý římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s barokní fararou. Langau má i několik drobnějších hodnotných památek jako je sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého stojící u kostela, socha sv. Jana Nepomuckého, Boží muka a další.
Luděk Vláčil, 23.4. 2021
popis

Trojboký volutový podstavec nese mrakový sloup, který podepírají dva velcí andělé, na vrcholu sloupu klečí sv. Jan Nepomucký. Na bočních odsazených plochách trojbokého volutového soklu jsou reliéfy znázorňující sv. Donáta, sv. Floriána a sv. Šebestiána. Na okrajích soklu sedí malí andílci, z nichž jeden drží nápisovou desku s latinským textem. Celý sloup obklopuje balustráda.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.marterl.at/index.php?id a další, 22.4. 2021

historie

Nápis ukazuje, že tento velkolepý sloup ze Zogelsdorfského pískovce byl postaven v roce 1728. Podle Christa Pilshofera měla stavba vzniknout v souvislosti s morovou epidemií. Této myšlence napovídá dominantní socha sv. Jana Nepomuckého a vyobrazení morového světce Šebestiána. Od renovace sloupu v roce 1971 je v noci osvětlen.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.marterl.at/index.php?id=2 a další, 22.4. 2021

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 židovský hřbitov
 Ruegers
 Fronsburg
 Frejštejn
 městské opevnění
 Drosendorf
 radnice
 Thürnau
 dvůr Mitrov
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 Oslnovice
 Eibenstein II
 jez
 měšťanský dům
 Grundův mlýn
 Eibenstein I
 kostel sv. Jiljí
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Braitava
 Mniszkův kříž
 Hardegg II
 Primmersdorf
 Hardegg III
 Hardegg
 Uherčice
 Hardeggská vyhlídka
 Gaber
 Uherčice
 Cornštejn
 Claryho kříž
 Vranovská přehrada
 kostel sv. Václava
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Nonndorf
 Rumburak
 Bítov
 Kaja
 Čížov
 Kollmitz
 Vratěnín
 Niederfladnitz
 Nový Hrádek u Lukova
 Lesná
 Neudegg
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Police
 Šenkenberk
Základní informace místa
ID místa: 15663
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama