Barokní sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého ze Zogelsdorfského pískovce byl postaven v r. 1728, pravděpodobně jako poděkování za skončení morové epidemie. V r. 1971 zrekonstruován a osvětlen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Langau je tržní obec (v ČR městys) ležící v oblasti Waldviertel nedaleko moravsko-dolnorakouské zemské hranice. Hlavní dominantou je starobylý římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s barokní fararou. Langau má i několik drobnějších hodnotných památek jako je sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého stojící u kostela, socha sv. Jana Nepomuckého, Boží muka a další.
Luděk Vláčil, 23.4. 2021
popis

Trojboký volutový podstavec nese mrakový sloup, který podepírají dva velcí andělé, na vrcholu sloupu klečí sv. Jan Nepomucký. Na bočních odsazených plochách trojbokého volutového soklu jsou reliéfy znázorňující sv. Donáta, sv. Floriána a sv. Šebestiána. Na okrajích soklu sedí malí andílci, z nichž jeden drží nápisovou desku s latinským textem. Celý sloup obklopuje balustráda.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.marterl.at/index.php?id a další, 22.4. 2021

historie

Nápis ukazuje, že tento velkolepý sloup ze Zogelsdorfského pískovce byl postaven v roce 1728. Podle Christa Pilshofera měla stavba vzniknout v souvislosti s morovou epidemií. Této myšlence napovídá dominantní socha sv. Jana Nepomuckého a vyobrazení morového světce Šebestiána. Od renovace sloupu v roce 1971 je v noci osvětlen.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.marterl.at/index.php?id=2 a další, 22.4. 2021

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Ruegers
 Frejštejn
 městské opevnění
 radnice
 Drosendorf
 Thürnau
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 Oslnovice
 Eibenstein II
 měšťanský dům
 jez
 Grundův mlýn
 Eibenstein I
 kostel sv. Jiljí
 manufaktura
 Braitava
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Hardegg II
 Primmersdorf
 Hardegg III
 Hardegg
 Uherčice
 Hardeggská vyhlídka
 Gaber
 Uherčice
 Vranovská přehrada
 Cornštejn
 kostel sv. Václava
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Rumburak
 Bítov
 Čížov
 Kaja
 Kollmitz
 Vratěnín
 Niederfladnitz
 Nový Hrádek u Lukova
 Lesná
 Neudegg
 Police
 Šenkenberk
Základní informace místa
ID místa: 15663
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama