Barokní sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého ze zogelsdorfského pískovce byl postaven v r. 1728 pravděpodobně jako poděkování za skončení morové epidemie. V r. 1971 zrekonstruován a osvětlen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Langau je tržní obec (v ČR městys) ležící v oblasti Waldviertel nedaleko moravsko-dolnorakouské zemské hranice. Hlavní dominantou je starobylý římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s barokní fararou. Langau má i několik drobnějších hodnotných památek jako je sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého stojící u kostela, socha sv. Jana Nepomuckého, Boží muka a další.
Luděk Vláčil, 23.4. 2021
popis

Trojboký volutový podstavec nese mrakový sloup, který podepírají dva velcí andělé, na vrcholu sloupu klečí sv. Jan Nepomucký. Na bočních odsazených plochách trojbokého volutového soklu jsou reliéfy znázorňující sv. Donáta, sv. Floriána a sv. Šebestiána. Na okrajích soklu sedí malí andílci, z nichž jeden drží nápisovou desku s latinským textem. Celý sloup obklopuje balustráda.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.marterl.at/index.php?id a další, 22.4. 2021

historie

Nápis ukazuje, že tento velkolepý sloup ze Zogelsdorfského pískovce byl postaven v roce 1728. Podle Christa Pilshofera měla stavba vzniknout v souvislosti s morovou epidemií. Této myšlence napovídá dominantní socha sv. Jana Nepomuckého a vyobrazení morového světce Šebestiána. Od renovace sloupu v roce 1971 je v noci osvětlen.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.marterl.at/index.php?id=2 a další, 22.4. 2021

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 židovský hřbitov
 Ruegers
 Fronsburg
 Frejštejn
 městské opevnění
 Drosendorf
 radnice
 Thürnau
 dvůr Mitrov
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 Oslnovice
 měšťanský dům
 Eibenstein II
 jez
 Grundův mlýn
 manufaktura
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 Braitava
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Hardegg II
 Primmersdorf
 Hardegg III
 Hardegg
 Uherčice
 Gaber
 Hardeggská vyhlídka
 Uherčice
 Vranovská přehrada
 Claryho kříž
 Cornštejn
 kostel sv. Václava
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Nonndorf
 Rumburak
 Bítov
 Kaja
 Čížov
 Kollmitz
 Vratěnín
 Niederfladnitz
 Nový Hrádek u Lukova
 Lesná
 Neudegg
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Police
 Šenkenberk
Základní informace místa
ID místa: 15663
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama