Barokní sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého ze zogelsdorfského pískovce byl postaven v r. 1728 pravděpodobně jako poděkování za skončení morové epidemie. V r. 1971 zrekonstruován a osvětlen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Langau je tržní obec (v ČR městys) ležící v oblasti Waldviertel nedaleko moravsko-dolnorakouské zemské hranice. Hlavní dominantou je starobylý římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s barokní fararou. Langau má i několik drobnějších hodnotných památek jako je sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého stojící u kostela, socha sv. Jana Nepomuckého, Boží muka a další.
Luděk Vláčil, 23.4. 2021
popis

Trojboký volutový podstavec nese mrakový sloup, který podepírají dva velcí andělé, na vrcholu sloupu klečí sv. Jan Nepomucký. Na bočních odsazených plochách trojbokého volutového soklu jsou reliéfy znázorňující sv. Donáta, sv. Floriána a sv. Šebestiána. Na okrajích soklu sedí malí andílci, z nichž jeden drží nápisovou desku s latinským textem. Celý sloup obklopuje balustráda.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.marterl.at/index.php?id a další, 22.4. 2021

historie

Nápis ukazuje, že tento velkolepý sloup ze Zogelsdorfského pískovce byl postaven v roce 1728. Podle Christa Pilshofera měla stavba vzniknout v souvislosti s morovou epidemií. Této myšlence napovídá dominantní socha sv. Jana Nepomuckého a vyobrazení morového světce Šebestiána. Od renovace sloupu v roce 1971 je v noci osvětlen.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.marterl.at/index.php?id=2 a další, 22.4. 2021

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 židovský hřbitov
 Ruegers
 Fronsburg
 Frejštejn
 městské opevnění
 Drosendorf
 radnice
 Thürnau
 dvůr Mitrov
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 Oslnovice
 měšťanský dům
 Eibenstein II
 jez
 Grundův mlýn
 manufaktura
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 Braitava
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Hardegg II
 Primmersdorf
 Hardegg III
 Hardegg
 Uherčice
 Gaber
 Hardeggská vyhlídka
 Uherčice
 vodní nádrž Vranov
 Claryho kříž
 Cornštejn
 kostel sv. Václava
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Nonndorf
 Rumburak
 Bítov
 Kaja
 Čížov
 Kollmitz
 Vratěnín
 Niederfladnitz
 Nový Hrádek u Lukova
 Lesná
 Neudegg
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Police
 Šenkenberk
Základní informace místa
ID místa: 15663
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

reklama