Římskokatolický kostel sv. Jana a Pavla v Rájově u Mar. Lázní byl postaven v letech 1787-1789 klášterem Teplá. Pozdně barokní kostel není od 50. let 20. stol. využíván k bohoslužebným účelům a chátrá. Zdejší farnost byla r. 2005 sloučena s farností tepelskou.
Hlavní obrázek místa
Rájov-kostel
© Jana Sůvová 07/2014
Rájov (dříve něm. Royau) je malá vesnice asi s 90 obyvateli, nyní část obce Mnichov na Mariánskolázeňsku. Kolem ní vede silnice II/230 od Mariánských Lázní do Bečova nad Teplou. Na okraji vesnice stojí pozdně barokní kostel sv. Jana a Pavla, který sice býval farním, ale zdejší farnost byla r. 2005 sloučena s farností tepelskou. Kostel je opuštěn a od 50. let 20. stol. se v něm nekonají bohoslužby.
Jiří Špaček, 29.11. 2022
historie

Římskokatolický kostel sv. Jana a Pavla v Rájově byl postaven v letech 1787-1789 klášterem Teplá. Vybudoval jej stavitel V. Hausmann z Teplé. Je to jednolodní obdélná stavba se zaoblenými rohy, s půlkruhově zaobleným presbytářem, čtvercovou sakristií v ose a hranolovou věží s cibulí před západním průčelím. Vnitřek je plochostropý s kruchtou na třech pilířích. Zařízení tvořil především rokokový hlavní oltář z r. 1769, který sem byl přenesen r. 1860 z kostela v Mnichově u Mariánských Lázní. Oltář má uprostřed obraz sv. Jana a Pavla a po stranách obrazy sv. Norberta, Kryštofa a Floriána doplněné obrazem blahoslaveného Hroznaty. Dva boční oltáře s obrazy plzeňského malíře J. Herzoga pocházejí z r. 1867. Varhany pro kostel postavil r. 1879 varhanář Johann Georg Sommer z Františkových Lázní, r. 1912 je opravoval Wilhelm Schusser z Teplé. Nevyužívaný kostel je v havarijním stavu.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 29.11. 2022

Půdorys místa


© Anton Gnirs: Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in der tsch. Republik sv. 50 die Bezirke Tepl und Marienbad, Deutsche Gesellschaft der Wissenschaften und Künste für die Tsch. Republik in Prag, 1932
Obrázek Obrázek

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Rájov

Místa v okolí

 Sirňák
 Farská kyselka
 Smraďoch
 Vlček
 kaple sv. Siarda
 park Boheminium
 Kaiserruhe
 Zpívající fontána
 Hamelika
 Mokřady pod Vlčkem
 anglikánský kostel
 Poutnov
 Barochův pramen
 Pluhův bor
 Kladské rašeliny
 Rankovice
 židovský hřbitov
 Kladský rybník
 židovský hřbitov
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 radnice
 Kladská
 Dominova skalka
 Lazurová hora
 pramen Richard
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 boží muka
 popraviště
 bývalý hotel Central
 Berchembogen
 radnice
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Panská rozhledna
 Kynžvart
 Krásenský vrch
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 kostel sv. Kateřiny
 Zahrádecká kyselka
 hornické muzeum
 Plikenštejn
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Planá
 Bohušův vrch
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Český mlýn
 Jánský zámek
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Anny
 Kostelní Bříza
 boží muka
 Kostelní Bříza
 Milkov
 židovský hřbitov
 Svatovítský zámek
 židovský hřbitov
 Broumov
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 Švamberk
 Dolní Polžice
 Arnoltov
 Bavůrkův kříž
 Šabina
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 16878
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama