Kladské rašeliny

národní přírodní rezervace
Kladské rašeliny je název národní přírodní rezervace ve Slavkovském lese. Dělí se na pět částí: Tajga, Paterák, Lysina, Husí les a Malé rašeliniště. Důvodem ochrany jsou typická vrchoviště s porosty borovice blatky a borovice rašelinné podobající se kleči. Vlastní rezervace turisticky nepřístupná.
Hlavní obrázek místa
Kladské rašeliny
© Martin Odziemek 07/2022
Kladské rašeliny je název národní přírodní rezervace ve Slavkovském lese. Dělí se na pět oddělených částí. V národních přírodních rezervacích je ze zákona zakázán přístup k místům ležícím mimo schválené turistické značení. V rašeliništích rezervace značené cesty nejsou. Pro poznání charakteru krajiny slouží bezbariérová naučná stezka na povalových chodnících kolem Kladského rybníka (viz samostatné heslo), která vede územím mimo rezervaci.
Jiří Špaček, 16.8. 2022
popis

Kladské rašeliny je název národní přírodní rezervace ve Slavkovském lese. Dělí se na pět částí zvaných Tajga (rozloha 133 ha), Paterák (93 ha), Lysina (43 ha), Husí les (15 ha) a Malé rašeliniště (7 ha). Důvodem ochrany jsou typická vrchoviště s porosty borovice blatky a borovice rašelinné podobající se kleči. Ojediněle se vyskytuje bříza karpatská a olše lepkavá a roste tu také i vzácná rosnatka okrouhlolistá. Mezi ptáky ke vzácným druhům patří čáp černý, tetřev hlušec, tetřívek obecný, kulíšek nejmenší a ledňáček říční. Rezervace byla vyhlášena již r. 1933 na rozloze 305,65 ha. Z důvodu velmi kyselého ekosystému Kladských rašelin zde rostou známé druhy masožravých květin - rosnatka okrouhlolistá a tučnice obecná. Významně jsou zde zastoupeny lišejníky a mechorosty i z vzácného rodu baňatka. Z běžných druhů zde žije například jelen evropský a jelen sika, srnec obecný či prase divoké. V nepřehledných koutech rašelin…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 16.8. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

 Kladský rybník
 Kladská
 Kaiserruhe
 Smraďoch
 Farská kyselka
 Mokřady pod Vlčkem
 Vlček
 Kynžvart
 Barochův pramen
 pramen Richard
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Kynžvart
 Hamelika
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 kaple sv. Siarda
 Pluhův bor
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Dominova skalka
 Sirňák
 Plikenštejn
 Panská rozhledna
 Manský dvůr
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Poutnov
 vodní nádrž Podhora
 Krásenský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Berchembogen
 židovský hřbitov
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Krudum
 Rankovice
 boží muka
 Arnoltov
 hornické muzeum
 synagoga
 popraviště
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Kamenný Dvůr
 trojiční sloup
 stará škola
 Lazurová hora
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Šabina
 Kager, Starý zámek
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Dyleň
 Chodová Planá
 Okrouhlá
 Chodová Planá
 kostel sv. Anny
 Chodová Planá
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Svatovítský zámek
 Broumov
 Mostov
 Rusov
 Kaceřov
Základní informace místa
ID místa: 16388
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama