Hradiště z pozdní doby bronzové na výrazném kopci nad Konstantinovými Lázněmi. Plochou přes 50 ha a obvodovým valy dlouhým 3,7 km patří k nejrozsáhlejším hradištím své doby. Kromě valů dochovány zbytky bran.
Hlavní obrázek místa
Hradišťský vrch - pohled ze severozápadu
Fotografováno z Ovčího vrchu
© Milan Caha, 08/2007
Hradiště leží na naučné stezce "Hradišťský vrch". Začátek trasy dlouhé více než 5 kilometrů se nachází v Konstantinových Lázních na rozcestí turistických tras u požární nádrže. Obsahuje celkem 6 zastávek a je značena zelenou turistickou značkou. Na trase je odbočka k pověstí opředené soše Panny Marie.
Milan Caha, 14.8. 2007
popis

Prostor hradiště o rozloze přes 50 hektarů (délka 1700 a šířka 550 metrů) leží asi 100 metrů nad okolním terénem na čedičové kupě. Opevnění měří 3700 metrů a má pět bran. Na východním cípu se dobře dochovala zdvojená uličková brána. Na severu je znatelná další velká brána. Hradbu tvořily dvě rovnoběžné řady balvanů vzdálené od sebe přes 2,5 metru, mezi nimiž byla hlína a menší kameny. Její výška byla okolo 150 cm. Uvnitř opevnění jsou dodnes tři prameny. Výzkum v 60. letech 20. století zjistil obytné polozemnice, zahloubené metr do terénu s ohništěm v blízkosti, zásobní jámy a další menší objekty. Nalezeno bylo přes 37 tisíc zlomků keramiky patřící pozdněbronzové nynické kultuře. Nálezy z jiných období se téměř nevyskytují.

Ivka (V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie českých hradišť, Libri, Praha 2003), 14.8. 2007

historie

Podle velkého množství nalezené keramiky bylo hradiště datováno do pozdní doby bronzové (nynická kultura). Je významné hlavně tím, že prakticky nebylo obydleno v jiném období. Na severozápadním cípu lokality byl v roce 1906 otevřen lom, který ji částečně poškodil. První sběry keramiky tu provedli v roce 1925 O. Lenz a L. Bittner, kteří také na hradiště upozornili – a datovali jej tehdy do doby halštatské. Zjišťovací průzkum zde v roce 1933 provedla C. Streitová – a hradiště poprvé popsala. V letech 1960–64 proběhl rozsáhlý předstihový výzkum v západní části hradiště na hraně lomu (O. Kytlicová a V. Šaldová). Od 60. let 20. století je hradiště památkovou rezervací.

Ivka (V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie českých hradišť, Libri, Praha 2003), 13.8. 2007

Půdorys místa

Plán hradiště, 1 – průběh valů, 2 – brány, 3 – rozsah výzkumů z 1960–64
© Podle V. Šaldové (V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003)
Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Okrouhlé Hradiště

Místa v okolí

 Falštejn
 Daňkov
 Gutštejn
 Dolní Polžice
 Bavůrkův kříž
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Švamberk
 Bezdružice
 Očín
 Cebiv
 Milkov
 Hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 radnice
 mariánský sloup
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 Trpísty
 Lhota
 boží muka
 Černošín
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jakuba
 Šontál
 Kořen
 Kořen
 Volfštejn
 kostel sv. Petra
 Třebel
 Malšín
 Svojšín
 Svojšín
 Luhov
 Březín
 Luhov
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 kostel Všech svatých
 Husitská bašta
 Prokopská štola
 Koubkova brána
 Mostní brána
 Podmokly
 kostel sv. Blažeje
 štola Svatá Anna
 štola Svatá Barbora
 štola Svatý Gottwill
 Pňovany
 Ošelín
 vysílač Krašov
 Líšťany
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 Sulislav
 Nečtiny
 kostel sv. Ondřeje
 Preitenstein
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Vavřince
 Nečtiny – MPZ
 Úlice
 Rankovice
 Buben
 Nečtinský Špičák
Základní informace místa
ID místa: 5578
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama