Hradiště z pozdní doby bronzové na výrazném kopci nad Konstantinovými Lázněmi. Plochou přes 50 ha a obvodovým valy dlouhým 3,7 km patří k nejrozsáhlejším hradištím své doby. Kromě valů dochovány zbytky bran.
Hlavní obrázek místa
Val v blízkosti brány
© Milan Caha, 08/2007
Hradiště leží na naučné stezce "Hradišťský vrch". Začátek trasy dlouhé více než 5 kilometrů se nachází v Konstantinových Lázních na rozcestí turistických tras u požární nádrže. Obsahuje celkem 6 zastávek a je značena zelenou turistickou značkou. Na trase je odbočka k pověstí opředené soše Panny Marie.
Milan Caha, 14.8. 2007
popis

Prostor hradiště o rozloze přes 50 hektarů (délka 1700 a šířka 550 metrů) leží asi 100 metrů nad okolním terénem na čedičové kupě. Opevnění měří 3700 metrů a má pět bran. Na východním cípu se dobře dochovala zdvojená uličková brána. Na severu je znatelná další velká brána. Hradbu tvořily dvě rovnoběžné řady balvanů vzdálené od sebe přes 2,5 metru, mezi nimiž byla hlína a menší kameny. Její výška byla okolo 150 cm. Uvnitř opevnění jsou dodnes tři prameny. Výzkum v 60. letech 20. století zjistil obytné polozemnice, zahloubené metr do terénu s ohništěm v blízkosti, zásobní jámy a další menší objekty. Nalezeno bylo přes 37 tisíc zlomků keramiky patřící pozdněbronzové nynické kultuře. Nálezy z jiných období se téměř nevyskytují.

Ivka (V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie českých hradišť, Libri, Praha 2003), 14.8. 2007

historie

Podle velkého množství nalezené keramiky bylo hradiště datováno do pozdní doby bronzové (nynická kultura). Je významné hlavně tím, že prakticky nebylo obydleno v jiném období. Na severozápadním cípu lokality byl v roce 1906 otevřen lom, který ji částečně poškodil. První sběry keramiky tu provedli v roce 1925 O. Lenz a L. Bittner, kteří také na hradiště upozornili – a datovali jej tehdy do doby halštatské. Zjišťovací průzkum zde v roce 1933 provedla C. Streitová – a hradiště poprvé popsala. V letech 1960–64 proběhl rozsáhlý předstihový výzkum v západní části hradiště na hraně lomu (O. Kytlicová a V. Šaldová). Od 60. let 20. století je hradiště památkovou rezervací.

Ivka (V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie českých hradišť, Libri, Praha 2003), 13.8. 2007

Půdorys místa

Plán hradiště, 1 – průběh valů, 2 – brány, 3 – rozsah výzkumů z 1960–64
© Podle V. Šaldové (V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003)
Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Okrouhlé Hradiště

Místa v okolí

 Falštejn
 Daňkov
 Gutštejn
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Bezdružice
 Švamberk
 Očín
 židovský hřbitov
 Cebiv
 Milkov
 Sviňomazský hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Trpísty
 Lhota
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Krukanice
 Zahrádecká kyselka
 kostel sv. Mikuláše
 Černošín
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jakuba
 Šontál
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 Volfštejn
 kostel sv. Petra
 Třebel
 Český mlýn
 Malšín
 Svojšín
 Luhov
 Svojšín
 Luhov
 Březín
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Luhov
 Prokopská štola
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 Koubkova brána
 Mostní brána
 kostel sv. Blažeje
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 Podmokly
 Pňovany
 Ošelín
 Líšťany
 vysílač Krašov
 Sulislav
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Nečtiny
 kostel sv. Ondřeje
 Preitenstein
 Staré Lipno
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Vavřince
 Nečtiny – MPZ
 Úlice
 Rankovice
 Buben
 Nečtinský Špičák
Základní informace místa
ID místa: 5578
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama