Kaple ve Svinově u Útviny byla postavena v letech 1826–27 ve stylu velmi opožděného a zlidovělého baroka. Po roce 1945 zchátrala, v posledních letech začínají nejnutnější opravy.
Hlavní obrázek místa
Kostel ve Svinově
© VŠ 01/2005
Až někdy pojedete po silnici z Plzně do Karlových Varů, můžete v obci Útvina odbočit a zbytek cesty dokončit po klikatých, úzkých a hrbolatých silničkách. Odměnou Vám bude pohled na zapomenutý kout Slavkovského lesa a řadu zajímavých památek. Nejdříve projedete Přílezí, kde najdete jeden z nejstarších románských kostelů na Karlovarsku. Odtud se vydáte buď rovnou směrem na Český Chloumek, nebo si ještě více zajedete a okolo letiště Přílezy se vydáme do Svinova. Pokud si vyberete příznivé počasí, můžete po celou cestu obdivovat krásné panorama. Svinov Tato osada byla podle mapy z roku 1981 zrušena. Naštěstí zůstala hned vedle silnice stojící klasicistní kaple sv. Floriána, postavená podle návrhu arch. V. Brzoteckého. Kaple je z r. 1827, zajímavá je její železobetonová klenba. A nejen to. Dále se podařilo zachránit několik domů lidové architektury přechodného typu mezi hrázděným a srubovým domem. (čp. 3,18,21). Mezi další tipy můžeme jmenovat polorozpadlý, vlastně nikdy nedokončený zámek v Javorné, turisticky značený výhled z Lysiny, stejně jako Viklan-obrovský kývající se balvan (obojí "po modré"), nebo Německý Chloumek s novogotickou kaplí sv. Josefa z konce 19. stol. s falešnou klenbou a lidovými staveními s kamenným přízemím a hrázděným patrem. Naší cestu dokončíme přes Dražov, Stanovice a Březovou.
VŠ, 8.1. 2005
historie

Svatý Florián (Florián z Lorchu)

Svatý Florián je katolický mučedník a svatý. Je patronem hasičů a profesí, která souvisejí s ohněm – pekařů, hrnčířů, hutníků, kominíků. Zobrazován bývá v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jeho sochy se vztyčovaly na ochranu proti požárům. Svatý Florián se podle legendy narodil v 2. pol. 3. stol. v Zieselmaueru nedaleko Vídně a stal se římským vojákem. Sloužil jako vedoucí kanceláře místodržícího v Lauriaku – dnešní Lorch v okolí dnešního Lince, které tehdy patřilo k římské provincii Noricum. Tamní místodržitel Aquilinus dal r. 304, když císař Dioklecián vydal jeden z několika protikřesťanských ediktů, zavřít a usmrtit mnoho zdejších křesťanů. Když se to Florián dozvěděl, spěchal jim na pomoc. Byl však chycen a mučen, aby se zřekl své víry. Když tak neučinil, byl bez ohledu na své zásluhy v armádě a bezúhonný život odsouzen k smrti. Dne 4. 5. roku 304 mu…  číst dále

http://cs.wikipedia.org, 21.8. 2012

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Útvina

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 Javorná
 Bochov
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Hartenštejn
 kostel sv. Jakuba
 Hungerberg
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 Brložec
 kaple sv. Anny
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Stružná
 kaple Panny Marie
 Bražec
 popraviště
 Prohořský hrádek
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 boží muka
 radnice
 Štědrá
 synagoga
 Štědrá
 Tuchtova kaple
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Andělská Hora
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá boží muka
 kaple Panny Marie
 Kunzova muka
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Budov
 Čichalovský mlýn
 Budov
 kaple Panny Marie
 Mazanec
 kaple sv. Šebestiána
 Žlutice
 Kokořovský dvůr
 židovský hřbitov
 Žlutice – MPZ
 radnice
 Panský dům
 kaple sv. Kříže
 kašna
 kostel sv. Jiří
 fara
 synagoga
 Vlkošov
 Nevděk
 vysílač Krašov
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 hornické muzeum
 kaple
 Poutnov
 kaple sv. Jana a Pavla
 Rankovice
 kostel sv. Kateřiny
 Šemnická skála
 kostel sv. Ondřeje
 Krásenský vrch
 Jižní prameny
 Verušičky
 návesní kaple
 kostel sv. Kříže
 Goethova vyhlídka
 vyhlídka Karla IV.
 kostel Všech svatých
 Nová Ves
 kaple Kaina a Ábela
 kostel sv. Jakuba
 Jelení pramen
 kaple
 Vřídelní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Diana
 Karlovy Vary
 Týniště
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Lukáše
 trojiční sloup
 Sadová kolonáda
 Svatošské skály
 Doubí
 Jírov
 Jeskynní vyhlídka
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
Základní informace místa
ID místa: 2793
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama