Kaple ve Svinově u Útviny byla postavena v letech 1826–27 ve stylu velmi opožděného a zlidovělého baroka. Po roce 1945 zchátrala, v posledních letech začínají nejnutnější opravy.
Hlavní obrázek místa
Kostel ve Svinově
© VŠ 01/2005
Až někdy pojedete po silnici z Plzně do Karlových Varů, můžete v obci Útvina odbočit a zbytek cesty dokončit po klikatých, úzkých a hrbolatých silničkách. Odměnou Vám bude pohled na zapomenutý kout Slavkovského lesa a řadu zajímavých památek. Nejdříve projedete Přílezí, kde najdete jeden z nejstarších románských kostelů na Karlovarsku. Odtud se vydáte buď rovnou směrem na Český Chloumek, nebo si ještě více zajedete a okolo letiště Přílezy se vydáme do Svinova. Pokud si vyberete příznivé počasí, můžete po celou cestu obdivovat krásné panorama. Svinov Tato osada byla podle mapy z roku 1981 zrušena. Naštěstí zůstala hned vedle silnice stojící klasicistní kaple sv. Floriána, postavená podle návrhu arch. V. Brzoteckého. Kaple je z r. 1827, zajímavá je její železobetonová klenba. A nejen to. Dále se podařilo zachránit několik domů lidové architektury přechodného typu mezi hrázděným a srubovým domem. (čp. 3,18,21). Mezi další tipy můžeme jmenovat polorozpadlý, vlastně nikdy nedokončený zámek v Javorné, turisticky značený výhled z Lysiny, stejně jako Viklan-obrovský kývající se balvan (obojí "po modré"), nebo Německý Chloumek s novogotickou kaplí sv. Josefa z konce 19. stol. s falešnou klenbou a lidovými staveními s kamenným přízemím a hrázděným patrem. Naší cestu dokončíme přes Dražov, Stanovice a Březovou.
VŠ, 8.1. 2005
historie

Svatý Florián (Florián z Lorchu)

Svatý Florián je katolický mučedník a svatý. Je patronem hasičů a profesí, která souvisejí s ohněm – pekařů, hrnčířů, hutníků, kominíků. Zobrazován bývá v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jeho sochy se vztyčovaly na ochranu proti požárům. Svatý Florián se podle legendy narodil v 2. pol. 3. stol. v Zieselmaueru nedaleko Vídně a stal se římským vojákem. Sloužil jako vedoucí kanceláře místodržícího v Lauriaku – dnešní Lorch v okolí dnešního Lince, které tehdy patřilo k římské provincii Noricum. Tamní místodržitel Aquilinus dal r. 304, když císař Dioklecián vydal jeden z několika protikřesťanských ediktů, zavřít a usmrtit mnoho zdejších křesťanů. Když se to Florián dozvěděl, spěchal jim na pomoc. Byl však chycen a mučen, aby se zřekl své víry. Když tak neučinil, byl bez ohledu na své zásluhy v armádě a bezúhonný život odsouzen k smrti. Dne 4. 5. roku 304 mu…  číst dále

http://cs.wikipedia.org, 21.8. 2012

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Útvina

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 Javorná
 Bochov
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Hartenštejn
 kostel sv. Jakuba
 Hungerberg
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 Brložec
 kaple sv. Anny
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Stružná
 kaple Panny Marie
 Bražec
 popraviště
 Prohořský hrádek
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 boží muka
 radnice
 Štědrá
 synagoga
 Štědrá
 Tuchtova kaple
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Andělská Hora
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá boží muka
 kaple Panny Marie
 Kunzova muka
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Budov
 Čichalovský mlýn
 Budov
 kaple Panny Marie
 Mazanec
 kaple sv. Šebestiána
 Žlutice
 Kokořovský dvůr
 židovský hřbitov
 Žlutice – MPZ
 radnice
 Panský dům
 kaple sv. Kříže
 kašna
 kostel sv. Jiří
 fara
 synagoga
 Vlkošov
 Nevděk
 vysílač Krašov
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 hornické muzeum
 kaple
 Poutnov
 kaple sv. Jana a Pavla
 Rankovice
 kostel sv. Kateřiny
 Šemnická skála
 kostel sv. Ondřeje
 Krásenský vrch
 Jižní prameny
 Verušičky
 návesní kaple
 kostel sv. Kříže
 Goethova vyhlídka
 vyhlídka Karla IV.
 kostel Všech svatých
 Nová Ves
 kaple Kaina a Ábela
 kostel sv. Jakuba
 Jelení pramen
 kaple
 Vřídelní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Diana
 Karlovy Vary
 Týniště
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Lukáše
 trojiční sloup
 Sadová kolonáda
 Svatošské skály
 Doubí
 Jírov
 Jeskynní vyhlídka
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
Základní informace místa
ID místa: 2793
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama