Kaple ve Svinově u Útviny byla postavena v letech 1826–27 ve stylu velmi opožděného a zlidovělého baroka. Po roce 1945 zchátrala, v posledních letech začínají nejnutnější opravy.
Hlavní obrázek místa
Kostel ve Svinově
© VŠ 01/2005
Až někdy pojedete po silnici z Plzně do Karlových Varů, můžete v obci Útvina odbočit a zbytek cesty dokončit po klikatých, úzkých a hrbolatých silničkách. Odměnou Vám bude pohled na zapomenutý kout Slavkovského lesa a řadu zajímavých památek. Nejdříve projedete Přílezí, kde najdete jeden z nejstarších románských kostelů na Karlovarsku. Odtud se vydáte buď rovnou směrem na Český Chloumek, nebo si ještě více zajedete a okolo letiště Přílezy se vydáme do Svinova. Pokud si vyberete příznivé počasí, můžete po celou cestu obdivovat krásné panorama. Svinov Tato osada byla podle mapy z roku 1981 zrušena. Naštěstí zůstala hned vedle silnice stojící klasicistní kaple sv. Floriána, postavená podle návrhu arch. V. Brzoteckého. Kaple je z r. 1827, zajímavá je její železobetonová klenba. A nejen to. Dále se podařilo zachránit několik domů lidové architektury přechodného typu mezi hrázděným a srubovým domem. (čp. 3,18,21). Mezi další tipy můžeme jmenovat polorozpadlý, vlastně nikdy nedokončený zámek v Javorné, turisticky značený výhled z Lysiny, stejně jako Viklan-obrovský kývající se balvan (obojí "po modré"), nebo Německý Chloumek s novogotickou kaplí sv. Josefa z konce 19. stol. s falešnou klenbou a lidovými staveními s kamenným přízemím a hrázděným patrem. Naší cestu dokončíme přes Dražov, Stanovice a Březovou.
VŠ, 8.1. 2005
historie

Svatý Florián (Florián z Lorchu)

Svatý Florián je katolický mučedník a svatý. Je patronem hasičů a profesí, která souvisejí s ohněm – pekařů, hrnčířů, hutníků, kominíků. Zobrazován bývá v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jeho sochy se vztyčovaly na ochranu proti požárům. Svatý Florián se podle legendy narodil v 2. pol. 3. stol. v Zieselmaueru nedaleko Vídně a stal se římským vojákem. Sloužil jako vedoucí kanceláře místodržícího v Lauriaku – dnešní Lorch v okolí dnešního Lince, které tehdy patřilo k římské provincii Noricum. Tamní místodržitel Aquilinus dal r. 304, když císař Dioklecián vydal jeden z několika protikřesťanských ediktů, zavřít a usmrtit mnoho zdejších křesťanů. Když se to Florián dozvěděl, spěchal jim na pomoc. Byl však chycen a mučen, aby se zřekl své víry. Když tak neučinil, byl bez ohledu na své zásluhy v armádě a bezúhonný život odsouzen k smrti. Dne 4. 5. roku 304 mu…  číst dále

http://cs.wikipedia.org, 21.8. 2012

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Útvina

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Kříže
 panský dům
 Toužim
 radnice
 mariánský sloup
 Javorná
 Bochov
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Hartenštejn
 kostel sv. Jakuba
 radnice
 Hungerberg
 bývalá fara
 neogotická studna
 kašna
 Brložec
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Stružná
 kaple Panny Marie
 Bražec
 popraviště
 Prohořský hrádek
 boží muka
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 radnice
 Štědrá
 Štědrá
 Tuchtova kaple
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Andělská Hora
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá boží muka
 kaple Panny Marie
 Kunzova muka
 socha Panny Marie
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Budov
 Čichalovský mlýn
 Budov
 kaple Panny Marie
 Mazanec
 kaple sv. Šebestiána
 Kokořovský dvůr
 židovský hřbitov
 Žlutice
 radnice
 Panský dům
 kaple sv. Kříže
 kašna
 Žlutice – MPZ
 fara
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 vysílač Krašov
 Vlkošov
 Nevděk
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 hornické muzeum
 kaple
 Rankovice
 Poutnov
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Kateřiny
 Šemnická skála
 Krásenský vrch
 Jižní prameny
 kostel sv. Kříže
 Verušičky
 návesní kaple
 kostel Všech svatých
 Goethova vyhlídka
 vyhlídka Karla IV.
 kostel sv. Jakuba
 kaple Kaina a Ábela
 kaple
 Jelení pramen
 Vřídelní kolonáda
 Týniště
 kostel sv. Linharta
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Diana
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 Pluhův bor
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 Sadová kolonáda
 Svatošské skály
 Doubí
 Jírov
 Jeskynní vyhlídka
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
Základní informace místa
ID místa: 2793
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama