Kostel sv. Petra a Pavla zmiňován ve 14. století. V 16. až 17. století byl farním kostelem na cebivského panství. V roce 1947 vyhořel a v roce 1950 byly zbytky kostelních zdí zcela zbořeny.
Hlavní obrázek místa
místo, kde stával kostel sv. Petra a Pavla
© Milan Caha 07/2007
Jméno Kozolupy se objevuje poprvé r.1237 v predikátu vladyky Šuchty z Kozolup. Později získali Kozolupy, spolu se širokým okolím, páni z Gutštejna a po nich Švamberkové. Kostel sv. Petra a Pavla je zmiňován ve 14. století. V 16. až 17. století byl farním kostelem na cebivském panství. Kostel sloužil jako místo posledního odpočinku pro majitele panství. V 18. století do jeho farnosti patřilo 1087 věřících, a spadaly do ní obce Cebiv, Slavice, Víchov, Záchlumí, Strahov, Očín, Olbramov, Drahovice, Zádub a Lomy. Stavba byla jednolodní, s obdélnou plochostropou lodí o rozměrech cca 20 x 9 m, v průčelí byla hranolová věž. Oltář byl barokní, ze druhé poloviny 17. století. Kostel v roce 1947 vyhořel během požáru vsi, existuje podezření, že byl v rámci boje s církví úmyslně zapálen. Většina vybavení byla při požáru zničena – za své vzala například renesanční, legendami opředená kostelní lavice z roku 1605, zdobená dle pověsti švamberským (podle jiných zpráv gutštejnským) znakem. Jediným známým zachovaným kusem inventáře kostela je cínová deska, sejmutá z náhrobníku Ludmily Voršily Strojetické, rozené z Vrtby, uložená ve sbírce muzea ve Stříbře. V roce 1950 byly zbytky kostelních zdí zcela zbořeny a dnes po něm nezbylo ani památky.
Milan Caha (zdroj: http://www.konstantinolazensko.cz), 10.12. 2008

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Horní Kozolupy

Místa v okolí

 Očín
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Lhota
 Cebiv
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Černošín
 kostel sv. Jiří
 Šontál
 Hradištský vrch
 Milkov
 Daňkov
 Gutštejn
 Dolní Polžice
 Volfštejn
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Třebel
 Falštejn
 Sviňomazský hrádek
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 Svojšín
 Svojšín
 Trpísty
 kostel sv. Petra
 Český mlýn
 Ošelín
 Stříbro – MPZ
 Husitská bašta
 brána do sadu
 kostel Všech svatých
 Mostní brána
 Koubkova brána
 Prokopská štola
 štola Svatá Anna
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 Krukanice
 Zahrádecká kyselka
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Úterý – MPZ
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Sulislav
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Bohušův vrch
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
 Pňovany
 Lazurová hora
 Luhov
 Luhov
 Žďár
 Luhov
 Planá
 vodní nádrž Podhora
 kostel sv. Vavřince
 Březín
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Rochlov
Základní informace místa
ID místa: 7101
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama