čtvrtek, 26. listopad 2020. Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Zaniklá tvrz, kterou postavil v Čejkovicích někdy v l. 1587 – 1589 Jindřich Kunáš z Makovic. R. 1687 byl jeho potomkem Jiřím Jaroslavem prodán majetek Ferdinandovi ze Schwarzenbergu a ten připojil Čejkovice k panství Hluboká. Pokud tehdy tvrz ještě stála, ztratila poté na významu a zanikla.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště od severu
© Filip Matoušek 04/2008
Tvrz stávala ve vesnici Čejkovice, která se v pramenech objevuje poprvé r. 1400. Ves bývala rozdělena mezi dvojí vrchnost: jedna část patřila rodu Kunášům z Machovic, kteří sídlili na nedaleké vodní tvrzi Machovice. Jeden z Kunášů, Jindřich Kunáš z Machovic dal vystavět v l. 1587 – 1589 přímo ve vsi renesanční tvrz zvanou Vildštejn. R. 1687 prodal Jiří Jaroslav Kunáš z Čejkovic majetek knížeti Ferdinandovi ze Schwarzenbergu, který připojil danou část vsi k panství Hluboká. Druhá, o něco menší část vesnice byla počátkem 15. století v majetku Mikuláše Paulfiše, na přelomu 15. a 16. století Pukliců ze Vztuh, a před rokem 1545 byla Janem Ekhardem z Urtvinovic prodána městu České Budějovice.
5.8. 2011

  historie

  STARÉ MACHOVICE
  Obrázky v galerii se vztahují k zaniklé tvrzi Staré Machovice a ne k tvrzi Vildštejnu. Tato tvrz stávala ne ve vesnici Čejkovice, ale 1,6 km jihozápadně od návesní kaple v Čejkovicích a 1,8 km východoseverovýchodně od středu vsi Jaronic, mezi silnicí Křenovice -Čejkovice a rybníkem Motovidlem. V Machovicích existovaly ve vzájemné časové návaznosti dvě středověké tvrze - starší malé sídlo bylo někdy v 15.

  Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, D.Kovář, Historicko-vlastivědný spolek Č.Budějovice, 2011, Jaroslav Špiroch, 3.9. 2018


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Čejkovice

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 2808
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=2808
  Uveřejněno: 23.1.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama