Nejstarší slatinné lázně na světě, založené císařem Františkem I. v r. 1793 jako Ves císaře Františka, v r. 1807 jim byl úředně přiznán název Františkovy Lázně a v r. 1865 císař František Josef I. povýšil lázně na město. Městská památková rezervace.
Hlavní obrázek místa
© Veronika Vaňková, 09/2007
Menší, ale překrásné a velmi udržované lázně, součást tzv. Západočeského lázeňského trojúhelníku. Léčivé účinky zdejších pramenů byly využívány již od 15. století; nejstarší pramen byl pak oficiálně pojmenován r. 1603 jako Slatinná kyselka. Rozvoj lázeňského místa přerušila třicetiletá válka. Kyselka však byla rozvážena v keramických lahvích po celé Evropě, takže její popularita stále rostla. Po válce vyvstal problém s rostoucím počtem lázeňských hostů. Ti byly ubytováni v Chebu, zatímco pramen leží 6 km od města. Byl proto vystavěn malý lázeňský komplex přímo u pramene. Město samotné bylo založeno r. 1793 císařem Františkem I. jako první slatinné lázně na světě; tehdy pod názvem Ves císaře Františka. V roce 1807 přijímá ves svůj současný název; roku 1852 se odpoutává od Chebu a Františkovy lázně se stávají samostatnou obcí a v roce 1865 získávají statut města. Lázně se svou původní historickou architekturou, parky a vysokou úrovní lékařů a léčebných zařízení patří do kategorie světových lázní. Díky slohové čistotě lázeňského jádra má město statut památkové rezervace.
Veronika Vaňková, 10.8. 2008
historie

Původně místní prameny sloužily k rekreaci obyvatelům i návštěvníkům Chebu – takzvané nosičky vody nosily do Chebu místní kyselku jako stolní vodu. Oficiálně lázně založil císař František I. 27. dubna 1793 jako Ves císaře Františka, v roce 1807 jim byl úředně přiznán název Františkovy Lázně. V roce 1865 císař František Josef I. povýšil lázně na město. Velký rozkvět nastal hlavně poté, co byly Františkovy Lázně napojeny na železniční síť. Podle blízké obce Slatina byl nejznámější místní Františkův pramen nazýván Slatinná kyselka nebo také Chebská kyselka. Už kolem roku 1600 měl pověst nejúčinnějšího léčivého pramene v Evropě. V roce 1789 byl poprvé zakryt dřevěným pavilonem s mříží a voda byla z hygienických důvodů svedena do jímací nádrže. Nosičky vody, které tak přišly o práci, vzápětí pavilon podřízly a zdemolovaly. Druhý dřevěný pavilon byl postaven v roce 1793 při zakládání lázní a stál zde až do roku 1832. V té…  číst dále

Ivka, 22.11. 2008

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Františkovy Lázně

Místa v okolí

 metorologický sloup
 fara
 kostel sv. Olgy
 Císařské lázně
 Salingburg
 pramen Natálie
 Chlumeček
 kostel sv. Vavřince
 Skalka
 Václavský hrad
 Cheb
 železniční viadukt
 Poustka
 Špalíček
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Cetnov
 kaple Panny Marie
 Dudácká kašna
 Soos
 vodní nádrž Skalka
 kostel sv. Wolfganga
 Ostroh
 Liebeneck
 Skalná
 hrobka Hendrich
 kostel sv. Anny
 Bříza
 Skalná
 Bismarckova rozhledna
 Hazlov
 Pomezná
 Kapellenberg
 Hartoušovské mofety
 Libá (Liebenstein)
 Neuhaus
 Hohenberg
 Goethovy skalky
 Mostov
 Starý Hrozňatov
 židovský hřbitov
 Kaceřov
 Okrouhlá
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Doubrava
 Lítov
 Kamenný Dvůr
 Kager, Starý zámek
 Rusov
 kostel sv. Anny
 minerální pramen
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Mikuláše
 
 Háj u Aše
 Manský dvůr
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 Šibeniční vrch
Základní informace místa
ID místa: 6584
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama