Zcela zaniklá tvrz poprvé zmiňována v roce 1373, kdy na ní sídlili příslušníci rodu Milotů. Poslední zmínka je z roku 1493, kdy Václav z Kbelova zapsal ves i s tvrzí Hynkovi z Bačkovic. Dnes je celé tvrziště zastavěno vesnickými usedlostmi a domky.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu na sev. okraj tvrziště
© Dušan Dohňanský 11/2020
Tvrz se připomíná v roce 1373, přičemž její zakladatel Milota a jeho rod sídlil na tvrzi do roku 1385. Tehdy ji Jan z Litovan prodal Janovi z Vajtmile. Až do konce 15. století se na tvrzi vystřídala celá řada šlechticů z různých rodů. Poslední připomínkou je prodej tvrze v roce 1497 Václavem z Kbelova Hynkovi z Bačkovic. Pak už se tvrz nepřipomíná. Tvrziště se nachází na okraji svahového zlomu k místnímu rybníku, přičemž veškeré reliéfní stopy smazala novověká zástavba. Tvrziště bylo okrouhlé o průměru 50 m, bylo opatřeno příkopy a vlastní tvrz stála na centrálním pahorku.Tvrziště je dnes úplně zastavěno rodinnými domky a usedlostmi.
Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 29.11. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Litovany

Místa v okolí

 Biskupice
 Biskupice
 Újezd
 Mstěnice
 Mstěnice
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Tavíkovice
 Pulkov
 Krhov
 socha sv. Floriána
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 smírčí kříž
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Ratíšovice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Lipňany
 Jevišovice
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Horní Kounice
 Dalešice
 Jevišovice
 Rešice
 akciový pivovar
 Lykodery
 Rabštejn
 Bukovina
 Čalonice
 Valeč
 Valeč
 dvůr Alinkov
 Pustý zámek
 Višňové
 Babylon
 boží muka
 Hostim
 Dukovany
 Mikulovice
 Boskovštejn
 Tulešice
 boží muka
 Kokštejn
 Němčičky
 Lhota u Lipníka
 Lapikus
 Plešice
 Holoubek
 Pavlický dvůr
 Ratibořice
 kostel sv. Jiljí
 Kozlov
 Džbánice
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Vlčí kopec
 Horní Dunajovice
 kaple sv. Anny
 poklona
 Gloriet
 poklona
 Plenkovice
 Lamberk
 Templštejn
 Nový hrad
 Kravsko
 Lesůňky
 Výčapy
 Čertův most
 sýpka
 Želetice
 Želetice
 Skalice
 Senorady
 Tvořihráz
 Kraví Hora
 Šenkenberk
 Žerotice
 Zňátky
 Levnov
Základní informace místa
ID místa: 15394
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama