Morový špitál poprvé připomínán r. 1371. Pozdně gotická kaple a starý špitál z r. 1515, barokně přestavěno v letech 1763-1766. Fresky od Fr. J. Prokyše. Špitál zbořen a postaven nový (střední část). Severní část špitálu dostavěna r. 1779. Pak přeměněn v chudobinec. Nově rekonstruován r. 2006.
Hlavní obrázek místa
pohled na morový špitál z východu
© Jaroslav Špiroch 01/2021
České Budějovice jsou statutární město a správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a jsou výchozím bodem k výletům po celém kraji. Morový špitál se nachází na Pražské třídě směřující od centra města směrem na Tábor, Benešov a dál ku Praze.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 22.1. 2021
popis

Jižní část objektu tvoří kaple Nejsvětější Trojice. Je jednolodní s lehce nepravidelným pětibokým závěrem, krytá vysokou valbovou střechou a na rozhraní lodě a závěru s drobnou zvonicí. Segmentová okna závěru jsou zazděna a interiér osvětlují okna v bočních zdech lodi. Vstup do kaple byl původně ze dvou samostatných vchodů, z nichž jižní s portálem vrcholícím tympanonem byl druhotně zazděn. Z kaple je přímý vstup do interiéru špitálu. Na ní navazuje gotické příčné (střední) křídlo špitálu a areál zakončuje souběžně s osou kaple orientované barokní severní křídlo s volutovým štítem na východní straně. Na štítě je odkryta část nástěnné malby. Západně přiléhá ke špitálu zahrada se studnou. V přízemních místnostech příčného křídla jsou zachované trámové stropy a v barokním severním křídle štukové zrcadlové stropy. K nejcennějším prvkům patří dochované barokní fresky v kapli od vynikajícího jihočeského…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Encyklopedie Českých Budějovic;StavbaWebb;Jaroslav Špiroch., 28.1. 2021

historie

První zmínky o špitálu pochází z r. 1371, avšak o jeho podobě se písemné zmínky nedochovaly. Nynější morový špitál byl postaven v letech 1513-1515 na místě starší stavby spolu s kaplí jakožto městský útulek k izolaci osob infekčně nakažených. V r. 1763 byla kaple zrenovována a částečně barokně přestavěna. O tři roky později byl barokně přestavěn i špitál a v r. 1779 bylo dostavěno barokní severní křídlo. V 19. století se ze špitálu stal chudobinec, který fungoval ještě krátce po r. 1948. Později se změnil na byty a kaple sloužila k občasným bohoslužbám až do r. 1971. Pozdější úpravy nezanechaly žádné podstatné architektonické změny a k tomu směřovala i rozsáhlá rekonstrukce v letech 1979-1981 a celková oprava průčelí v r. 2006. Nyní v obnoveném špitále sídlí pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 28.1. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15475
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama