Staré bělidlo, dějiště Babičky Boženy Němcové, malebná chaloupka u mlýnského náhonu a Viktorčina splavu v Babiččině údolí, je přístupná jako muzejní expozice během turistické sezóny.
Hlavní obrázek místa
Staré bělidlo
© Jiří Špaček 04/2021
Placené parkoviště pro návštěvníky Babiččina údolí je umístěno v Ratibořicích na konci slepé silničky u Panského hostince, tedy asi jen 150 metrů od pomníku, od nějž vede červená značka pohodlnou cestou podél náhonu asi půl kilometru ke Starému bělidlu a nedalekému Viktorčinu splavu. Turisté na místo přicházejí z České Skalice buď po červené značce od kostela nebo od nádraží po cyklotrase do Zlíče a dále po zelené podle řeky, v obou případech asi 5 km. Staré bělidlo je součástí národní kulturní památky Babiččino údolí z r. 1978 a stejně jako Viktorčin splav také součástí stejnojmenné národní přírodní památky vyhlášené již r. 1952. Interiér je přístupný v turistické sezóně ve stejném rozsahu jako nedaleký Rudrův mlýn. Je v něm k dispozici průvodce, vstupné se však do tohoto objektu neplatí.
18.4. 2021
popis

Staré bělidlo je přízemní stavení z r. 1797 o třech místnostech, jehož přední část je dřevěná a zadní zděná. V těsném sousedství místo malého hospodářského stavení stojí patrová budova panské prádelny, kterou nechala náchodská vrchnost postavit v 50. letech 19. stol. V době pobytu Boženy Němcové v Ratibořicích tedy ještě neexistovala.

30.4. 2021

historie

Jako Staré bělidlo dnes označujeme malebné přízemní stavení s dřevěnou přední částí, které stojí v Babiččině údolí u mlýnského náhonu poblíž tzv. Viktorčina splavu. Název pochází z knihy Boženy Němcové "Babička". Skutečné Staré bělidlo, v němž žila rodina Panklova, ve které spisovatelka prožila dětství, však stálo v ratibořickém dvoře poblíž starého velkého skleníku a bylo zbořeno na pokyn vévodkyně zaháňské již r. 1830. Rodina pak dostala náhradní sklepní byt pod ratejnou, kde však s ní babička již nežila, protože se odstěhovala k mladší dceři Johance. Rodinu, která v knize obývá Staré bělidlo, Němcová pojmenovala jako rodinu Proškovu. Také toto jméno je přenesené. Se skutečnou českou rodinou Proškových se Němcová přátelila v uherském městě Balassagyarmat (česky Ďarmoty nebo Balašské Ďarmoty), kam byl její manžel v letech 1850-1853 služebně přidělen. Balassagyarmat leží na levém břehu řeky Ipeľ (maďarsky Ipoly), která nyní…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 28.4. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Ratibořice

Místa v okolí

 Žernovská rozhledna
 Babiččino údolí
 Rýzmburk
 Ratibořice
 Koldovka
 vojenský hřbitov
 Dubno
 Studnice
 Červená Hora
 Barunčina škola
 socha Barunky
 malá fara
 Malá Skalice
 Steidlerova kovárna
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 Chvalkovice
 kostel sv. Jiljí
 Sviništany
 Keyzlarova vila
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 hrob Viktorky
 Vízmburk
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Homolka
 vojenský hřbitov
 Nový Dvůr
 městské opevnění
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Náchod
 kašna
 mariánský sloup
 nová radnice
 podkova
 Zvole
 Veselice
 zvonice
 Na Signálu
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Černčice
 Dobrošov
 městský hřbitov
 Velké Svatoňovice
 Bartoňova útulna
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Dobrošov
 městské opevnění
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jakuba
 Hořenice
 kostel sv. Mikuláše
 Kuks
 Jaroměř
 Sendraž
 Výrov
 štola Kateřina
 Homole
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Na Vartě
 Wenkeův dům
 pevnost Josefov
 Bystrý
 mlýn Dřevíček
 Žaltman
 kostel sv. Anny
 Starý Rokytník
 Stárkov
 Žireč
 Stárkov
 kostel sv. Zikmunda
 Na Větrné horce
 Radvanice
 Betlém u Kuksu
 zvonice
 Frymburk
 Vlčinec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Šibeník
 smírčí kříž
 haltýře
 pivovar
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Velichovky
 evangelický kostel
 Šibeník
 kaple sv. Anny
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 kašna
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Samaritánka
 Selendrův sloup
 kostel sv. Anny
 Holohlavy
 Ostaš
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
Základní informace místa
ID místa: 15629
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama