Křížová cesta 21. století

Příběh naděje a utrpení člověka
Cesta naděje a utrpení člověka, obecně zvaná Křížová cesta 21. století, je areál se sochařskými díly 15 soudobých autorů, vzniklý r. 2008 podle projektu akad. sochaře Vladimíra Preclíka. Nachází u obce Stanovice na kilometrovém pruhu louky mezi lesem a železniční tratí z Jaroměře do Staré Paky.
Hlavní obrázek místa
Vladimír Preclík: Katedrála prosby
© Jiří Špaček, 08/2009
Cesta naděje a utrpení člověka, obecně zvaná křížovou cestou 21. století, je areál se sochařskými díly 15 soudobých autorů, vzniklý r. 2008 podle projektu akad. sochaře Vladimíra Preclíka. Nachází se západně od obce Stanovice na pruhu louky dlouhém téměř kilometr mezi lesem a železniční tratí 030 z Jaroměře do Staré Paky. Nejsnadnější přístup k tomuto místu je od silnice III. třídy spojující Zaloňov a Žireč, kterou u odbočky na Stanovice křižuje červená značka. Ta z křižovatky míří k podchodu pod tratí, za nímž už je začátek zmíněného areálu. Ten je dobře dostupný i železnicí, a to od zastávky Žireč na zmíněné trati 030. Od ní vede žlutá značka sledovaná částečně naučnou stezkou Betlém-Kuks, přijde však k areálu z opačné strany. Kolem železniční zastávky Žireč prochází silnice III. třídy z Hřibojed do Žirče. Turisticky výhodným východištěm k tzv. křížové cestě 21. století je Šporkův mlýn na Labi při jižním okraji Stanovic. Někdejší barokní panský mlýn, pocházející již z přelomu 16. a 17. století, je nyní upraven na penzión s restaurací a jeho turbína je součástí malé vodní elektrárny. U mlýna přechází Labe po mostě zmíněná červená značka od Kuksu, která za křižovatkou silnic míří k podchodu trati. Po téže značce bychom k začátku areálu přišli z opačné strany od Braunova Betléma.
6.7. 2015
historie

Ta myšlenka byla stará 300 let. Hrabě František Antonín Špork (Sporck) na Kuksu se zabýval myšlenkou vybudovat křížovou cestu od hospitalu k Braunově Betlému. Také jezuité v sousední Žirči měli zájem vybudovat stejným způsobem nové poutní místo. Žádný z těchto záměrů nebyl uskutečněn. Myšlenka však zaujala východočeského rodáka, sochaře Vladimíra Preclíka. Údajně byl na ni upozorněn betlémáři ze Dvora Králové nad Labem. Po konzultacích s tehdejším královéhradeckým biskupem Dominikem Dukou získal podporu i u Královédvorského kraje a r. 2004 založil občanské sdružení Křížová cesta. Členy tohoto neobvyklého sdružení se kromě zakladatele stalo 14 dalších oslovených sochařů tří generací, kteří přijali závazek vytvořit zdarma z hořického pískovce dílo s duchovním námětem. Námět byl libovolný a nebyl vázán na náboženskou nebo biblickou tématiku, mohl být i obecně duchovní nebo filozofický, věnovaný otázkám lidského utrpení, bolesti, naděje,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 7.7. 2015

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Stanovice

Místa v okolí

 Betlém u Kuksu
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Kuks
 synagoga
 nová radnice
 městské opevnění
 staré děkanství
 stará radnice
 Bergerův dvůr
 děkanství
 Hořenice
 Velichovky
 židovský hřbitov
 Dubenec
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 městský hřbitov
 Jaroměř
 Chotěborky - VPZ
 Velká Bukovina
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Rotemberk
 židovský hřbitov
 mlýn Podhrad
 Velehrádek
 Vražba
 kostel sv. Jiljí
 Habřina
 Zátluky
 pevnost Josefov
 Velký Vřešťov
 Chvalkovice
 Zvole
 Les Království
 Velký Vřešťov
 Sviništany
 Bílé Poličany
 Rodov
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Holohlavy
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Šluspárk
 Nový Dvůr
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 kostel sv. Stanislava
 Malá Skalice
 zvonice
 Miletín
 Barunčina škola
 Veselice
 Rýzmburk
 Staré bělidlo
 Ratibořice
 Koldovka
 Kalthaus
 vojenský hřbitov
 Babiččino údolí
 Žernovská rozhledna
 kostel sv. Anny
 Újezd
 Jeřice
 vodní nádrž Rozkoš
 Bradlo
 Neděliště
 Červená Hora
 Pustohrad u Hořic
 Nové Zámky
 kostel sv. Zikmunda
 Chlum
 Starý Rokytník
 Dřevěnka
 Vízmburk
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 kostel sv. Jakuba
 Dohalice
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Kateřiny
 štola Kateřina
Základní informace místa
ID místa: 12314
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama