Křížová cesta 21. století

Příběh naděje a utrpení člověka
Cesta naděje a utrpení člověka, obecně zvaná Křížová cesta 21. století, je areál se sochařskými díly 15 soudobých autorů, vzniklý r. 2008 podle projektu akad. sochaře Vladimíra Preclíka. Nachází u obce Stanovice na kilometrovém pruhu louky mezi lesem a železniční tratí z Jaroměře do Staré Paky.
Hlavní obrázek místa
Vladimír Preclík: Katedrála prosby
© Jiří Špaček, 08/2009
Cesta naděje a utrpení člověka, obecně zvaná křížovou cestou 21. století, je areál se sochařskými díly 15 soudobých autorů, vzniklý r. 2008 podle projektu akad. sochaře Vladimíra Preclíka. Nachází se západně od obce Stanovice na pruhu louky dlouhém téměř kilometr mezi lesem a železniční tratí 030 z Jaroměře do Staré Paky. Nejsnadnější přístup k tomuto místu je od silnice III. třídy spojující Zaloňov a Žireč, kterou u odbočky na Stanovice křižuje červená značka. Ta z křižovatky míří k podchodu pod tratí, za nímž už je začátek zmíněného areálu. Ten je dobře dostupný i železnicí, a to od zastávky Žireč na zmíněné trati 030. Od ní vede žlutá značka sledovaná částečně naučnou stezkou Betlém-Kuks, přijde však k areálu z opačné strany. Kolem železniční zastávky Žireč prochází silnice III. třídy z Hřibojed do Žirče. Turisticky výhodným východištěm k tzv. křížové cestě 21. století je Šporkův mlýn na Labi při jižním okraji Stanovic. Někdejší barokní panský mlýn, pocházející již z přelomu 16. a 17. století, je nyní upraven na penzión s restaurací a jeho turbína je součástí malé vodní elektrárny. U mlýna přechází Labe po mostě zmíněná červená značka od Kuksu, která za křižovatkou silnic míří k podchodu trati. Po téže značce bychom k začátku areálu přišli z opačné strany od Braunova Betléma.
6.7. 2015
historie

Ta myšlenka byla stará 300 let. Hrabě František Antonín Špork (Sporck) na Kuksu se zabýval myšlenkou vybudovat křížovou cestu od hospitalu k Braunově Betlému. Také jezuité v sousední Žirči měli zájem vybudovat stejným způsobem nové poutní místo. Žádný z těchto záměrů nebyl uskutečněn. Myšlenka však zaujala východočeského rodáka, sochaře Vladimíra Preclíka. Údajně byl na ni upozorněn betlémáři ze Dvora Králové nad Labem. Po konzultacích s tehdejším královéhradeckým biskupem Dominikem Dukou získal podporu i u Královédvorského kraje a r. 2004 založil občanské sdružení Křížová cesta. Členy tohoto neobvyklého sdružení se kromě zakladatele stalo 14 dalších oslovených sochařů tří generací, kteří přijali závazek vytvořit zdarma z hořického pískovce dílo s duchovním námětem. Námět byl libovolný a nebyl vázán na náboženskou nebo biblickou tématiku, mohl být i obecně duchovní nebo filozofický, věnovaný otázkám lidského utrpení, bolesti, naděje,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 7.7. 2015

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Stanovice

Místa v okolí

 Betlém u Kuksu
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Kuks
 synagoga
 nová radnice
 městské opevnění
 staré děkanství
 stará radnice
 děkanství
 Bergerův dvůr
 Hořenice
 Velichovky
 židovský hřbitov
 Dubenec
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 městský hřbitov
 Chotěborky - VPZ
 kostel sv. Jakuba
 Velká Bukovina
 Rotemberk
 synagoga
 židovský hřbitov
 mlýn Podhrad
 Velehrádek
 Vražba
 kostel sv. Jiljí
 Habřina
 Zátluky
 pevnost Josefov
 Velký Vřešťov
 Chvalkovice
 Zvole
 Les Království
 Velký Vřešťov
 Sviništany
 Bílé Poličany
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Rodov
 Holohlavy
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Turyň
 Šluspárk
 Nový Dvůr
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 socha Barunky
 kostel sv. Stanislava
 Malá Skalice
 zvonice
 Miletín
 Barunčina škola
 Veselice
 Rýzmburk
 Ratibořice
 Staré bělidlo
 Kalthaus
 Koldovka
 Babiččino údolí
 vojenský hřbitov
 Žernovská rozhledna
 kostel sv. Anny
 Újezd
 Jeřice
 Bradlo
 vodní nádrž Rozkoš
 Neděliště
 Červená Hora
 Pustohrad u Hořic
 Nové Zámky
 kostel sv. Zikmunda
 Chlum
 Starý Rokytník
 Dřevěnka
 Vízmburk
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dohalice
 kostel sv. Jakuba
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Kateřiny
 štola Kateřina
Základní informace místa
ID místa: 12314
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama