Křížová cesta 21. století

Příběh naděje a utrpení člověka
Cesta naděje a utrpení člověka, obecně zvaná Křížová cesta 21. století, je areál se sochařskými díly 15 soudobých autorů, vzniklý r. 2008 podle projektu akad. sochaře Vladimíra Preclíka. Nachází u obce Stanovice na kilometrovém pruhu louky mezi lesem a železniční tratí z Jaroměře do Staré Paky.
Hlavní obrázek místa
Vladimír Preclík: Katedrála prosby
© Jiří Špaček, 08/2009
Cesta naděje a utrpení člověka, obecně zvaná křížovou cestou 21. století, je areál se sochařskými díly 15 soudobých autorů, vzniklý r. 2008 podle projektu akad. sochaře Vladimíra Preclíka. Nachází se západně od obce Stanovice na pruhu louky dlouhém téměř kilometr mezi lesem a železniční tratí 030 z Jaroměře do Staré Paky. Nejsnadnější přístup k tomuto místu je od silnice III. třídy spojující Zaloňov a Žireč, kterou u odbočky na Stanovice křižuje červená značka. Ta z křižovatky míří k podchodu pod tratí, za nímž už je začátek zmíněného areálu. Ten je dobře dostupný i železnicí, a to od zastávky Žireč na zmíněné trati 030. Od ní vede žlutá značka sledovaná částečně naučnou stezkou Betlém-Kuks, přijde však k areálu z opačné strany. Kolem železniční zastávky Žireč prochází silnice III. třídy z Hřibojed do Žirče. Turisticky výhodným východištěm k tzv. křížové cestě 21. století je Šporkův mlýn na Labi při jižním okraji Stanovic. Někdejší barokní panský mlýn, pocházející již z přelomu 16. a 17. století, je nyní upraven na penzión s restaurací a jeho turbína je součástí malé vodní elektrárny. U mlýna přechází Labe po mostě zmíněná červená značka od Kuksu, která za křižovatkou silnic míří k podchodu trati. Po téže značce bychom k začátku areálu přišli z opačné strany od Braunova Betléma.
6.7. 2015
historie

Ta myšlenka byla stará 300 let. Hrabě František Antonín Špork (Sporck) na Kuksu se zabýval myšlenkou vybudovat křížovou cestu od hospitalu k Braunově Betlému. Také jezuité v sousední Žirči měli zájem vybudovat stejným způsobem nové poutní místo. Žádný z těchto záměrů nebyl uskutečněn. Myšlenka však zaujala východočeského rodáka, sochaře Vladimíra Preclíka. Údajně byl na ni upozorněn betlémáři ze Dvora Králové nad Labem. Po konzultacích s tehdejším královéhradeckým biskupem Dominikem Dukou získal podporu i u Královédvorského kraje a r. 2004 založil občanské sdružení Křížová cesta. Členy tohoto neobvyklého sdružení se kromě zakladatele stalo 14 dalších oslovených sochařů tří generací, kteří přijali závazek vytvořit zdarma z hořického pískovce dílo s duchovním námětem. Námět byl libovolný a nebyl vázán na náboženskou nebo biblickou tématiku, mohl být i obecně duchovní nebo filozofický, věnovaný otázkám lidského utrpení, bolesti, naděje,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 7.7. 2015

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Stanovice

Místa v okolí

 Betlém u Kuksu
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Kuks
 synagoga
 nová radnice
 staré děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 Dvůr Králové
 děkanství
 Bergerův dvůr
 Hořenice
 Velichovky
 židovský hřbitov
 Dubenec
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 městský hřbitov
 Jaroměř
 Chotěborky - VPZ
 Velká Bukovina
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Rotemberk
 židovský hřbitov
 mlýn Podhrad
 Velehrádek
 Vražba
 kostel sv. Jiljí
 Habřina
 Zátluky
 pevnost Josefov
 Velký Vřešťov
 Chvalkovice
 Zvole
 Velký Vřešťov
 Sviništany
 Bílé Poličany
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Rodov
 Holohlavy
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Turyň
 Šluspárk
 Nový Dvůr
 socha Barunky
 kostel sv. Stanislava
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 zvonice
 Miletín
 Barunčina škola
 Veselice
 Rýzmburk
 Staré bělidlo
 Ratibořice
 Koldovka
 Kalthaus
 vojenský hřbitov
 Babiččino údolí
 Žernovská rozhledna
 Újezd
 kostel sv. Anny
 Jeřice
 vodní nádrž Rozkoš
 Bradlo
 Neděliště
 Červená Hora
 Pustohrad u Hořic
 Nové Zámky
 kostel sv. Zikmunda
 Chlum
 Starý Rokytník
 Dřevěnka
 Vízmburk
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 kostel sv. Jakuba
 Dohalice
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Kateřiny
 štola Kateřina
Základní informace místa
ID místa: 12314
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama