Křížová cesta 21. století

Příběh naděje a utrpení člověka
Cesta naděje a utrpení člověka, obecně zvaná Křížová cesta 21. století, je areál se sochařskými díly 15 soudobých autorů, vzniklý r. 2008 podle projektu akad. sochaře Vladimíra Preclíka. Nachází u obce Stanovice na kilometrovém pruhu louky mezi lesem a železniční tratí z Jaroměře do Staré Paky.
Hlavní obrázek místa
Vladimír Preclík: Katedrála prosby
© Jiří Špaček, 08/2009
Cesta naděje a utrpení člověka, obecně zvaná křížovou cestou 21. století, je areál se sochařskými díly 15 soudobých autorů, vzniklý r. 2008 podle projektu akad. sochaře Vladimíra Preclíka. Nachází se západně od obce Stanovice na pruhu louky dlouhém téměř kilometr mezi lesem a železniční tratí 030 z Jaroměře do Staré Paky. Nejsnadnější přístup k tomuto místu je od silnice III. třídy spojující Zaloňov a Žireč, kterou u odbočky na Stanovice křižuje červená značka. Ta z křižovatky míří k podchodu pod tratí, za nímž už je začátek zmíněného areálu. Ten je dobře dostupný i železnicí, a to od zastávky Žireč na zmíněné trati 030. Od ní vede žlutá značka sledovaná částečně naučnou stezkou Betlém-Kuks, přijde však k areálu z opačné strany. Kolem železniční zastávky Žireč prochází silnice III. třídy z Hřibojed do Žirče. Turisticky výhodným východištěm k tzv. křížové cestě 21. století je Šporkův mlýn na Labi při jižním okraji Stanovic. Někdejší barokní panský mlýn, pocházející již z přelomu 16. a 17. století, je nyní upraven na penzión s restaurací a jeho turbína je součástí malé vodní elektrárny. U mlýna přechází Labe po mostě zmíněná červená značka od Kuksu, která za křižovatkou silnic míří k podchodu trati. Po téže značce bychom k začátku areálu přišli z opačné strany od Braunova Betléma.
6.7. 2015
historie

Ta myšlenka byla stará 300 let. Hrabě František Antonín Špork (Sporck) na Kuksu se zabýval myšlenkou vybudovat křížovou cestu od hospitalu k Braunově Betlému. Také jezuité v sousední Žirči měli zájem vybudovat stejným způsobem nové poutní místo. Žádný z těchto záměrů nebyl uskutečněn. Myšlenka však zaujala východočeského rodáka, sochaře Vladimíra Preclíka. Údajně byl na ni upozorněn betlémáři ze Dvora Králové nad Labem. Po konzultacích s tehdejším královéhradeckým biskupem Dominikem Dukou získal podporu i u Královédvorského kraje a r. 2004 založil občanské sdružení Křížová cesta. Členy tohoto neobvyklého sdružení se kromě zakladatele stalo 14 dalších oslovených sochařů tří generací, kteří přijali závazek vytvořit zdarma z hořického pískovce dílo s duchovním námětem. Námět byl libovolný a nebyl vázán na náboženskou nebo biblickou tématiku, mohl být i obecně duchovní nebo filozofický, věnovaný otázkám lidského utrpení, bolesti, naděje,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 7.7. 2015

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Stanovice

Místa v okolí

 Betlém u Kuksu
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Kuks
 synagoga
 nová radnice
 městské opevnění
 staré děkanství
 stará radnice
 děkanství
 Bergerův dvůr
 Hořenice
 Velichovky
 židovský hřbitov
 Dubenec
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 městský hřbitov
 Chotěborky - VPZ
 kostel sv. Jakuba
 Velká Bukovina
 Rotemberk
 synagoga
 židovský hřbitov
 mlýn Podhrad
 Velehrádek
 Vražba
 kostel sv. Jiljí
 Habřina
 Zátluky
 pevnost Josefov
 Velký Vřešťov
 Chvalkovice
 Les Království
 Velký Vřešťov
 Zvole
 Sviništany
 Bílé Poličany
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Rodov
 Holohlavy
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Turyň
 Šluspárk
 Nový Dvůr
 socha Barunky
 kostel sv. Stanislava
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 zvonice
 Miletín
 Barunčina škola
 Veselice
 Rýzmburk
 Ratibořice
 Staré bělidlo
 Kalthaus
 Koldovka
 Babiččino údolí
 vojenský hřbitov
 Žernovská rozhledna
 Újezd
 kostel sv. Anny
 Jeřice
 Bradlo
 vodní nádrž Rozkoš
 Neděliště
 Červená Hora
 Pustohrad u Hořic
 Nové Zámky
 kostel sv. Zikmunda
 Chlum
 Starý Rokytník
 Vízmburk
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Dohalice
 kostel sv. Jakuba
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Kateřiny
 štola Kateřina
Základní informace místa
ID místa: 12314
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama