Mohutná bastionová pevnost byla vybudována v l. 1780-87 na podnět císaře Josefa II. pro střežení Náchodské branky proti invazi Prusů. Projekt vypracoval inženýr a generál Duhamel de Querlonde. Raritou je systém podzemních chodeb (45 km). K obléhání pevnosti nikdy nedošlo, Prusové ji r. 1866 obešli.
Hlavní obrázek místa
Vchod do přístupné části kasemat
Vlevo ravelin XVII, vpravo bastion I.
© Petr Turyna 08/2005
Mohutná bastionová pevnost Josefov – ve své době vrchol fortifikačního stavitelství konce 18. století byl vybudován pro střežení Náchodské branky, častého směru invazí pruských vojsk. Uvnitř hradeb vznikající město si dodnes drží (striktními pravidly daný) uniformní ráz. Budovy jsou nanejvýš jednopatrové, až na skromné výjimky si udržují svůj klasicistní či empírový vzhled. Důkladně promyšlený systém opevnění z cca čtvrt miliardy 9,5 kilogramových cihel měl v případě obléhání chránit posádku o síle 11.700 mužů po dobu až 5 měsíců (jako nedobytná byla označena pevnost, pokud by dobývání trvalo déle tří měsíců). Důmyslné je zejména podzemí pevnosti, pod městem je dodnes sloužící původní síť stok a kanálů. Ale tím, co dělá Josefov naprosto unikátní pevností je spleť 45km podzemních chodeb, zejména pak její části vedoucí mimo hradby – sloužily k odposlouchávání nepřátelské činnosti (zvláště případný pokus o podkopání) a k jejich následné likvidaci. Lokalizované obléhatele zničil výbuch podzemní miny. Ty byly různých druhů – podle toho, zda bylo cílem usmrtit vojáky na zemi, zničit podkopovou činnost, nebo jen narušit povrch okolo tvrze tak, aby byly ztíženy další práce (součástí výbuchu bylo zamoření okolí plynem). Podkopový systém v takovém rozsahu nebyl nikde jinde vystavěn. Dnes je pro veřejnost přístupný asi kilometrový úsek, včetně lapidária se sochami M. Brauna. Josefov vyrostl na území obce Ples, jenž musela být přesídlena. Přeloženo bylo také řečiště Labe i Metuje, byl mezi nimi vykopán spojovací kanál. Tak vznikl umělý, později též opevněný ostrůvek. Tak byla vyřešena ochrana severní přístupové cesty, zdroj vody pro pevnost a v době ohrožení i pro případné zatopení východních luk. Realitou ve své době nedobytné pevnosti je, že nikdy obléhána nebyla. Prusové ji při svém vpádu r. 1866 v bezpečné vzdálenosti obešli.
Mass, Turyna Petr, 9.9. 2003
popis

Ravelin No. XIV s reduitem

Jeden z největších objektů střední obranné liniie na jihovýchodní straně hlavní pevnosti o délce lící 120 metrů. K dosažení vysoké obranné hodnoty byla použita většina známých prvků jako je reduit s dělovými kasematy, dělící příkopy (coupure), traverzy u hlavních zbraní... V týle reduitu se nacházejí vstupy do dělových kasemat a jejich větrací otvory. Reduit je též úplně vybaven komunikačními galeriemi ve dvou úrovních k budování demoličních min. Ravelin nemá podzemí téměř žádné. Horní patro demoličních min by se budovalo ze střelecké galerie původně umístěné do hradebního příkopu mezi reduit a ravelin. Pro dolní patro jsou zbudovány pouze sestupná schodiště. Ravelin s reduitem XIV je v současnosti ve správě občanského sdružení OPPJ – Ravelin XIV. Ravelin je přístupný o víkendech v jarních a letních měsících. Doporučuji předem kontakt přes internetové stránky sdružení - www.josefov.com

Tomáš V., 17.7. 2008

otvíračka

Poslední prohlídka odchází 1 h před uzavírací dobou. Návštěva pro organizované skupiny mimo otevírací dobu je možná po domluvě.

9.9. 2003

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Josefov

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Wenkeův dům
 městský hřbitov
 Hořenice
 Zvole
 Holohlavy
 Kalthaus
 Smiřice
 Velichovky
 Nový Dvůr
 Veselice
 Sviništany
 kostel sv. Zikmunda
 Kuks
 Rotemberk
 Habřina
 Újezd
 Vražba
 Velký Třebešov
 mlýn Podhrad
 kostel sv. Štěpána
 Rodov
 synagoga
 Velká Bukovina
 kostel sv. Jiljí
 Betlém u Kuksu
 Chvalkovice
 židovský hřbitov
 Dubenec
 Malá Skalice
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Žireč
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Barunčina škola
 vodní nádrž Rozkoš
 Chotěborky - VPZ
 kostel sv. Stanislava
 Libníkovice
 vojenský hřbitov
 Koldovka
 Vranov
 Ratibořice
 Černčice
 Velký Vřešťov
 Dubno
 Babiččino údolí
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Hankův rodný dům
 Staré bělidlo
 kostel sv. Jakuba
 Neděliště
 Velký Vřešťov
 Rýzmburk
 synagoga
 Žernovská rozhledna
 nová radnice
 městské opevnění
 staré děkanství
 stará radnice
 děkanství
 Bergerův dvůr
 Velehrádek
 židovský hřbitov
 Studnice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Očelice
 Červená Hora
 palmový skleník
 dům č. p. 141
 letohrádek
 kostel sv. Václava
 Chlum
 Opočno – MPZ
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 sousoší sv. Floriana
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 kostel Panny Marie
 kostel Božího Těla
 Opočno
 Hradec Králové
 muzeum
 pomník jízdy
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Bílé Poličany
 Zátluky
 sbor kněze Ambrože
 Moravský jez
 Přepychy
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Les Království
 Bolehošťská Lhota
 Keyzlarova vila
 Osičina
 kostel sv. Marka
 Stěžery
Základní informace místa
ID místa: 1665
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama