Romantický vojenský hřbitov založil r. 1867 kníže Vilém Schaumburg-Lippe, jehož rodu Náchod patřil v letech 1842-1945. Byli tu pohřbeni vojáci zemřelí v zámeckém lazaretu po rakousko-pruské bitvě r. 1866. Samostatná část hřbitova slouží zároveň jako knížecí hrobka rodu Schaumburg-Lippe.
Hlavní obrázek místa
Centrální část hřbitova s romantickou zříceninou kostela.
© Pavel Vlach, 08/2014
Historické město Náchod bylo založeno v polovině 13. století společně s hradem chránícím cestu z Čech do Kladska. Hrad byl v renesanční době upraven na zámek. Městem procházejí silnice I. třídy č. 14 a 33 a začíná tu silnice II/303 do Broumova. Místní nádraží leží na železniční trati 026 z Týniště nad Orlicí do Broumova. Popisovaný vojenský hřbitov se nachází v aleji Kateřiny Zaháňské vedoucí západně od náchodského zámku k obci Kramolna. Alejí prochází kromě červené turistické značky také trasa naučné stezky Náchod-Vysokov-Václavice 1866.
10.5. 2015
historie

Hřbitovů vojáků padlých a zemřelých na následky zranění z prusko-rakouské války roku 1866 je ve východních Čechách celá řada Jeden z nich se nachází v Náchodě poblíž zámku. Přímo na zámku byl v roce 1866 zřízen lazaret pro zraněné vojáky, další lazaret byl v zámecké sýpce, která byla krátce nato zbořena a její zdivo použito pro vznik vojenského hřbitova v zámecké oboře. Založení hřbitova inicioval majitel náchodského panství princ Vilém Schaumburg-Lippe (1834-1906) na místě staršího pohřebiště vojáků padlých o sto let dříve za sedmileté války. Náchodský vojenský hřbitov byl zřízen v roce 1867 a vysvěcen v roce 1870, jeho dominantou je romantizující napodobenina zříceniny kostela. Samostatně stojící pomníky i desky zasazené do hřbitovní zdi připomínají jména desítek důstojníků rakouské armády, řadovým vojákům je věnován dřevěný kříž na kamenném podstavci uvnitř zříceniny. Hned vedle je ve zdi zasazena deska připomínající…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím materiálů Turistického informačního centra v Náchodě), 9.5. 2015

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Náchod

Místa v okolí

 městské opevnění
 Homolka
 kostel sv. Vavřince
 Náchod
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 podkova
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 Dobrošov
 Dobrošov
 Studnice
 Na Signálu
 Bartoňova útulna
 Dubno
 Sendraž
 Na Vartě
 Babiččino údolí
 Hronov
 vojenský hřbitov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Ratibořice
 Koldovka
 Keyzlarova vila
 Žernovská rozhledna
 Staré bělidlo
 hrob Viktorky
 Rýzmburk
 Červená Hora
 Barunčina škola
 městské opevnění
 Homole
 Výrov
 Malá Skalice
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Frymburk
 Na Větrné horce
 Turyň
 Šibeník
 Černčice
 Vízmburk
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 zvonice
 mlýn Dřevíček
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 Nový Dvůr
 haltýře
 Bludné skály
 Chvalkovice
 Bystrý
 Vlčinec
 Veselice
 Sviništany
 Stárkov
 Stárkov
 kostel sv. Jiljí
 Feistův kopec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 smírčí kříž
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dobřany
 Zvole
 kašna
 synagoga
 Dřevěnka
 radnice
 Homole
 stará škola
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 klášter benediktinů
 Podklášterní mlýn
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 štola Kateřina
 Fort Karola
 Dinopark Karlów
 Samaritánka
 Velká Hejšovina
 Machovský kříž
 Pánův kříž
 Žaltman
 kostel sv. Kateřiny
 Raubeschloss
 Hluky
 kostel sv. Zikmunda
 kaple sv. Anny
 Starý Rokytník
Základní informace místa
ID místa: 12180
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama