Městské opevnění dal vybudovat kolem r. 1500 Jan Černčický z Kácova. Místy až šestimetrové hradby byly doplněny pěti baštami se střílnami. Součástí byly věž Zázvorka a od r. 1532 pětiboká dělová bašta. Vstup do města byl možný dvěma branami, Krajskou (zbořena r. 1874) a Horskou (zbořena r. 1905).
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 07/2011

Městské opevnění

Nové Město nad Metují, původně Nové Hradiště, bylo založeno na mohutném opukovém útesu, ze tří stran obtékaném Metují. Temeno ostrohu je asi 30 metrů nad hladinou řeky. Jan Černčický z Kácova dal kolem roku 1500 vybudovat hradby přímo nad srázy po obvodu plošiny, a tak získal poměrně velký prostor. Budování nevelkého hradu a hradeb pravděpodobně časově předcházelo výstavbu města. Na severní straně byl ve skále vyhlouben hluboký a široký příkop. Hradby byly až šestimetrové, byly zesíleny půlválcovými a válcovými baštami. V hradbách jich bylo pět. Dvě byly na straně východní, jedna na straně jižní a dvě na straně západní. Obranyschopnost města zvyšovala válcová věž Zázvorka jako bezprostřední strážce Krajské brány, kde Jan Černčický v roce 1501 položil základní kámen, a dále od roku 1532 pětiboká dělová bašta. Vjezd do města zajišťovaly dvě brány, Krajská a Horská. Situovány byly ve směru staré komunikace a touto úhlopříčkou probíhá i silnice nynější. Horská brána je stavebně jednodušší než brána Krajská. Frekvence od hor byla menší a terén před ní byl dosti svažitý. Představovala těžkou gotickou hranolovitou věž bez ozdob. Roku 1905 byla brána zbořena. Krajská brána, též Zemská nebo Hradecká, prodělala více změn. Stavěna byla o něco později než brána Horská. Původně měla hranolovitý tvar a v renesanci byla přestavěna. Brána stále více vadila dopravě, a proto byla roku 1874 zbořena.
čerpáno z internetových stránek Nového Města nad Metují, 25.7. 2011
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Nové Město nad Metují

Místa v okolí

 Výrov
 Černčice
 Sendraž
 Bartoňova útulna
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Frymburk
 pomník jízdy
 Dobrošov
 Dobrošov
 Homolka
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 pranýř
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 vojenský hřbitov
 Náchod
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 Chábory
 Dubno
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 letohrádek
 pivovar
 úřední dům
 Veselice
 Opočno
 Dobřany
 Nový Dvůr
 vojenský hřbitov
 Studnice
 Barunčina škola
 kostel sv. Kateřiny
 Koldovka
 Skalka
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 Ratibořice
 Babiččino údolí
 Hluky
 Přepychy
 Žernovská rozhledna
 kostel sv. Zikmunda
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Vranov
 Rýzmburk
 Očelice
 Sviništany
 Zvole
 Osičina
 Červená Hora
 Chvalkovice
 Keyzlarova vila
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 hrob Viktorky
 Libníkovice
 Homole
 Bolehošťská Lhota
 Nový hrad
 Hlodný
 synagoga
 Skuhrov
 Velká Bukovina
 Kvasiny
 židovský hřbitov
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Bludné skály
 Fort Karola
 Dinopark Karlów
Základní informace místa
ID místa: 10321
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama