Novogotický kostel sv. Cyrila a Metoděje v Ohnišově byl postaven r. 1895 z prostředků věřících. Nyní je filiálním ve farnosti Bystré v Orlických horách, nedělní bohoslužby se v něm konají jednou měsíčně.
Hlavní obrázek místa
Ohnišov-kostel
© orlickytydenik 07/2014
Obcí Ohnišov prochází silnice II/298 z Dobrušky do Bohdašína u poutního místa Rokole. V obci ji křižuje silnice III. třídy z Bačetína do Nového Města nad Metují. Prochází tudy též dálková červená turistická značka z Deštného v Orlických horách do Nového Města nad Metují. Obcí protékají tři potoky. Hájský a Ohnišovský potok se tu vlévají do potoka Janovského, na němž je pod místní částí Zákraví vybudována nevelká vodní nádrž. Kostel sv. Cyrila a Metoděje se nachází na jihozápadním okraji zástavby v sousedství hřbitova.
16.9. 2021
historie

Obec Ohnišov je prvně doložena r. 1471 a v současnosti v ní žije asi 500 obyvatel. Kostel sv. Cyrila a Metoděje byl postaven v novogotickém slohu r. 1895 výlučně z prostředků věřících. Je to jednolodní stavba orientovaná k jihozápadu. Užší presbytář je ukončen pětibokým závěrem a z jihu k němu přiléhá sakristie. Ve vstupním severovýchodním průčelí stojí hranolová věž, na níž nad vstupem jsou nad římsou tři novogotická okna a nad nimi obdobná dvě větší ve výši zvonového patra. Kryje ji jehlancová střecha zakončená kovovým křížem. V kostele jsou instalovány varhany vyrobené r. 1896 pražskou varhanářskou firmou Rejna a Černý. Kostel sv. Cyrila a Metoděje je filiálním ve farnosti Bystré v Orlických horách, která administrována ex currendo z farnosti v Deštném. Nedělní bohoslužby se v něm konají jednou měsíčně.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 6.5. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Ohnišov

Místa v okolí

 kostel sv. Ducha
 Frymburk
 židovský hřbitov
 Výrov
 Dobřany
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 Sendraž
 Šibeník
 Na Vartě
 Chábory
 Skalka
 Hluky
 Bartoňova útulna
 Černčice
 Dobrošov
 Dobrošov
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 pivovar
 palmový skleník
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
 Feistův kopec
 kostel sv. Václava
 pomník jízdy
 Hlodný
 Nový hrad
 kašna
 mariánský sloup
 podkova
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 Homolka
 Šerlišský mlýn
 Náchod
 vojenský hřbitov
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Přepychy
 Bukačka
 Osičina
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 vodní nádrž Rozkoš
 kostel sv. Kateřiny
 Kvasiny
 Solnice
 Homole
 Na Velké Deštné
 Dubno
 Veselice
 Očelice
 Vranov
 Studnice
 Nový Dvůr
 vojenský hřbitov
 Černíkovice
 Trčkov
 Uhřínovice
 Černíkovice
 Barunčina škola
 Koldovka
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 socha Barunky
 malá fara
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Bolehošťská Lhota
 Ratibořice
 Babiččino údolí
 kaple sv. Anny
 Rychmberk
 Staré bělidlo
 kostel sv. Jakuba
 Žernovská rozhledna
 pomník Rampepurdy
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 kaple Panny Marie
 kaple na rozcestí
 Rýzmburk
 Červená Hora
 kaple sv. Anny
 Turyň
Základní informace místa
ID místa: 14367
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama