Novogotický kostel sv. Cyrila a Metoděje v Ohnišově byl postaven r. 1895 z prostředků věřících. Nyní je filiálním ve farnosti Bystré v Orlických horách, nedělní bohoslužby se v něm konají jednou měsíčně.
Hlavní obrázek místa
Ohnišov-kostel
© orlickytydenik 07/2014
Obcí Ohnišov prochází silnice II/298 z Dobrušky do Bohdašína u poutního místa Rokole. V obci ji křižuje silnice III. třídy z Bačetína do Nového Města nad Metují. Prochází tudy též dálková červená turistická značka z Deštného v Orlických horách do Nového Města nad Metují. Obcí protékají tři potoky. Hájský a Ohnišovský potok se tu vlévají do potoka Janovského, na němž je pod místní částí Zákraví vybudována nevelká vodní nádrž. Kostel sv. Cyrila a Metoděje se nachází na jihozápadním okraji zástavby v sousedství hřbitova.
16.9. 2021
historie

Obec Ohnišov je prvně doložena r. 1471 a v současnosti v ní žije asi 500 obyvatel. Kostel sv. Cyrila a Metoděje byl postaven v novogotickém slohu r. 1895 výlučně z prostředků věřících. Je to jednolodní stavba orientovaná k jihozápadu. Užší presbytář je ukončen pětibokým závěrem a z jihu k němu přiléhá sakristie. Ve vstupním severovýchodním průčelí stojí hranolová věž, na níž nad vstupem jsou nad římsou tři novogotická okna a nad nimi obdobná dvě větší ve výši zvonového patra. Kryje ji jehlancová střecha zakončená kovovým křížem. V kostele jsou instalovány varhany vyrobené r. 1896 pražskou varhanářskou firmou Rejna a Černý. Kostel sv. Cyrila a Metoděje je filiálním ve farnosti Bystré v Orlických horách, která administrována ex currendo z farnosti v Deštném. Nedělní bohoslužby se v něm konají jednou měsíčně.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 6.5. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Ohnišov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14367
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama