Pomník z r. 1901, od brněnského sochaře J. E. Tomoly, na místě, kde byla 27. června 1866 svedena jezdecká bitva mezi rakouskou jízdní brigádou generála Solmse a pruskou jízdní brigádou generála Wnucka. Srážka si vyžádala 319 lidských obětí.
Hlavní obrázek místa
čelní pohled
© Milan Caha 07/2009
Pomník stojí v místě zvaném Branka u silničky mezi Vysokovem a Václavicemi (zaparkovat lze přímo na málo frekventované silnici nedaleko pomníku). Na historii místa upozorňuje tabule 6. zastávky naučné stezky „Náchod - Vysokov - Václavice 1866“. Kolem pomníku prochází žlutá turistická značka.
31.7. 2009
historie

Pomník stojí na místě, na kterém byla 27. června 1866 svedena krvavá jezdecká bitva mezi rakouskou jízdní brigádou generála Solmse a pruskou jízdní brigádou generála Wnucka. Rakouskou strana představovala 660 mužů (převážně Moravanů) z kyrysnických pluků č. 4 a 6. Na pruské straně bojovalo 1350 jezdců ze 4. a 8. dragounského pluku a 1. hulánského pluku. Srážka trvala pouze 35 minut a vyžádala si na rakouské straně 150 mrtvých a 200 koní, na pruské straně 169 padlých a 119 koní. Pomník byl odhalen 27. června 1901. 13 m vysoký žulový jehlanec je dílem brněnského sochaře J. E. Tomoly.

Milan Caha (zdroj: http://www.1866.cz), 31.7. 2009

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA),

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Homolka
 vojenský hřbitov
 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 Náchod
 podkova
 Studnice
 Dobrošov
 Dubno
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 vojenský hřbitov
 Sendraž
 Koldovka
 Na Vartě
 Babiččino údolí
 Ratibořice
 Žernovská rozhledna
 Staré bělidlo
 městské opevnění
 Barunčina škola
 Na Signálu
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 Výrov
 socha Barunky
 malá fara
 Rýzmburk
 Černčice
 Keyzlarova vila
 Červená Hora
 hrob Viktorky
 Frymburk
 Hronov
 mariánské sousoší
 Turyň
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Jiráskovo divadlo
 Nový Dvůr
 Šibeník
 Veselice
 Homole
 Sviništany
 Vízmburk
 Chvalkovice
 Na Větrné horce
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ducha
 pivovar
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Zvole
 mlýn Dřevíček
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Feistův kopec
 zvonice
 Dobřany
 kostel sv. Prokopa
 Bystrý
 Bludné skály
 haltýře
 kostel sv. Mikuláše
 Vlčinec
 kostel sv. Kateřiny
 Stárkov
 Stárkov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Michala
 dům č. p. 134
 stará radnice
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 mariánský sloup
 Dřevěnka
 Opočno – MPZ
 kostel Panny Marie
 měšťanská škola
 kostel sv. Zikmunda
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Chábory
 městský hřbitov
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Jakuba
 štola Kateřina
 pevnost Josefov
 Hluky
 kašna
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 klášter benediktinů
 Dinopark Karlów
 Machovský kříž
 Pánův kříž
 Raubeschloss
 Kalthaus
 Starý Rokytník
Základní informace místa
ID místa: 8095
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama