Původně gotická stavba patrně ze 14. století (zachováno zdivo a architektonické články druhotně uložené v pozdějších konstrukcích), přestavěná barokně, později upravovaná. Po roce 1945 bez údržby. V posledních letech obec usiluje o záchranu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel od jihovýchodu
© Jan Sommer, 10/2007
Areál kostela je situován ve svahu nad vsí. Přístupný je po cestě od školy, případně alejí dosažitelnou níže po proudu potoka přes můstek. Kostel je přístupný výjimečně, např. při koncertech, konaných obcí, která se zpustlé památky ujala.
Jan Sommer, 4.10. 2007
popis

Obdélná loď a čtvercové presbyterium mají gotické obvodové zdivo. Loď byla na západě prodloužena při barokizaci, kdy byla též zvýšena na úroveň (do té doby vyššího) presbyteria. Před přístavbou před západním průčelím lodi se tyčí vysoká věž s cibulovitou střechou. K východní stěně presbyteria přiléhá barokní sakristie s mansardovou střechou. K severní stěně presbyteria je připojena patrová oratoř v novorománských formách. Do zdiva kostela jsou zasazeny četné hodnotné renesanční náhrobky.

Jan Sommer, 4.10. 2007

historie

Kostel je v místě připomínán po polovině 14. století. Nynější stavba má gotické zdivo (části architektonického členění z té doby – např. díly klenebních žeber presbyteria – byly druhotně uloženy do pozdějších částí, zejména do zdiva sakristie). Asi kolem roku 1700 loď prodloužena k západu (o úsek, který uvnitř obsahuje varhanní kůr), kde byla ještě později připojena předsíň, na kterou (údajně roku 1836) navázala věž barokních forem. V interiéru barokní ploché stropy. Severní oratoř údajně z roku 1804 (E. Poche a kol., Umělecké památky Čech 3, 1980, s. 408).

Jan Sommer, podle dosud nepublikovaných poznatků Jiřího Slavíka., 4.10. 2007

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Šibeník
 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 Břecštejn
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 Horní Vlčice
 Starý Rokytník
 fara
 Javorník
 kaple s Pietou
 Rechenburg
 Nové Zámky
 kostel sv. Martina
 morový sloup
 radnice
 Bradlo
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 Bolkov
 Arnultovice
 pěchotní srub T-S 63
 Les Království
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 Rudník
 Bergerův dvůr
 Stachelberg
 Eliška
 fara
 Rudník
 děkanství
 Ochranná kaple
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 staré děkanství
 stará radnice
 Dřevěnka
 nová radnice
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 evangelický kostel
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Žacléř
 Fořt
 židovský hřbitov
 štola Kateřina
 Radvanice
 Zátluky
 Žaltman
 pivovar
 Horní Maršov
 Velká Bukovina
 železniční most
 Purkhybl
 synagoga
 Betlém u Kuksu
 Vízmburk
 Kuks
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Černá hora
 Turyň
 Aichelburg
 Chvalkovice
 Červená Hora
 Šluspárk
 Rýzmburk
 Bílé Poličany
 Hrad u Bezníka
 Žernovská rozhledna
 Staré bělidlo
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Babiččino údolí
 zvonice
 Miletín
 Ratibořice
 kostel sv. Josefa
 Koldovka
 socha Barunky
 malá fara
 Malá Skalice
 Barunčina škola
 vojenský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 5688
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama