Původně gotická stavba patrně ze 14. století (zachováno zdivo a architektonické články druhotně uložené v pozdějších konstrukcích), přestavěná barokně, později upravovaná. Po roce 1945 bez údržby. V posledních letech obec usiluje o záchranu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel od jihovýchodu
© Jan Sommer, 10/2007
Areál kostela je situován ve svahu nad vsí. Přístupný je po cestě od školy, případně alejí dosažitelnou níže po proudu potoka přes můstek. Kostel je přístupný výjimečně, např. při koncertech, konaných obcí, která se zpustlé památky ujala.
Jan Sommer, 4.10. 2007
popis

Obdélná loď a čtvercové presbyterium mají gotické obvodové zdivo. Loď byla na západě prodloužena při barokizaci, kdy byla též zvýšena na úroveň (do té doby vyššího) presbyteria. Před přístavbou před západním průčelím lodi se tyčí vysoká věž s cibulovitou střechou. K východní stěně presbyteria přiléhá barokní sakristie s mansardovou střechou. K severní stěně presbyteria je připojena patrová oratoř v novorománských formách. Do zdiva kostela jsou zasazeny četné hodnotné renesanční náhrobky.

Jan Sommer, 4.10. 2007

historie

Kostel je v místě připomínán po polovině 14. století. Nynější stavba má gotické zdivo (části architektonického členění z té doby – např. díly klenebních žeber presbyteria – byly druhotně uloženy do pozdějších částí, zejména do zdiva sakristie). Asi kolem roku 1700 loď prodloužena k západu (o úsek, který uvnitř obsahuje varhanní kůr), kde byla ještě později připojena předsíň, na kterou (údajně roku 1836) navázala věž barokních forem. V interiéru barokní ploché stropy. Severní oratoř údajně z roku 1804 (E. Poche a kol., Umělecké památky Čech 3, 1980, s. 408).

Jan Sommer, podle dosud nepublikovaných poznatků Jiřího Slavíka., 4.10. 2007

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 5688
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama