Zámek byl původně tvrzí pravděpodobně z 1. pol. 14. stol. Od roku 1548 je zmiňovaná jako zámek. Roku 1945 přešel do majetku státu. Sloužil státnímu statku, poté národnímu výboru. Od 80. let je v podstatě neudržovaný a chátrá.
Hlavní obrázek místa
Zámek v rekonstrukci
© Václav Fanta 03/2005

dějiny tvrze

Tvrz ve Chvalkovicích byla postavena pravděpodobně v 1. polovině 14. století, prvním známým držitelem je až roku 1370 Petr z Chvalkovic. Po další dvě století patřila tvrz od roku 1548 zmiňovaná jako zámek místnímu rodu Chvalkovských z Hustířan, až ji roku 1600 koupil Petr Dobřenský z Dobřenic. I jeho rod Chvalkovice držel po dvě století a prodal je až roku 1792. Nový majitel, kuronský a zahaňský vévoda Petr Biron Chvalkovice připojil k náchodskému panství, jehož osudy nadále sdílely až do 20. let 20. století. Tehdy byl z Chvalkovic vytvořen samostatný statek, který se později dostal do majetku podnikatele Dlabola. Roku 1945 pak připadl státu, nejprve sloužil státnímu statku, poté národnímu výboru a zemědělskému družstvu. Od 80. let byl v podstatě bez údržby a silně zchátral.
Zany, 21.4. 2005
historie

popis tvrze

Nejstarší tvrz postavená na skalnaté ostrožně nad ohybem Černého potoka měla vejčitý od východu seříznutý tvar s podélnou osou orientovanou ve směru severovýchod - jihozápad. Dochovalo se z ní především torzo oblouku mohutné 2 m silné obvodové hradby s několika štěrbinovými střílnami. V těchto místech zřejmě stál původní palác, jehož zbytkem mají být údajné podzemní prostory v jihozápadní špici. Existenci další patrně jednoprostorové budovy naznačuje silnější zdivo v čelní části tvrze. Západní část plášťové hradby později sjela po prudkém svahu a někdy v pozdní gotice ji nahradila nová, již slabší a výše ve svahu založená. Ve stejné době byl na obě strany rozšířen čelní objekt do tvaru písmene L. Bližší podobu této části neznáme, na počátku 17. století bylo totiž její nadzemní zdivo z větší části strženo a nahrazeno mírně kosodélnou patrovou zámeckou stavbou. Tu ještě roku 1678 upravoval Ferdinand Dobřenský, který přistavěl nové…  číst dále

Zany, 21.4. 2005

Půdorys místa

půdorys tvrze
© PÚ Pardubice, vyznačení zdiva L. Svoboda
Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Chvalkovice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Sviništany
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 malá fara
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 Barunčina škola
 Rýzmburk
 Ratibořice
 Koldovka
 Babiččino údolí
 Žernovská rozhledna
 vojenský hřbitov
 Zvole
 Červená Hora
 Dubno
 městský hřbitov
 Nový Dvůr
 Kuks
 Hořenice
 kostel sv. Jakuba
 Studnice
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Veselice
 Wenkeův dům
 pevnost Josefov
 Vízmburk
 Žireč
 kostel sv. Anny
 kovárna
 Keyzlarova vila
 kostel sv. Mikuláše
 Betlém u Kuksu
 hrob Viktorky
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Michala
 pomník jízdy
 Dřevěnka
 stará radnice
 Homolka
 zvonice
 Černčice
 Velichovky
 vojenský hřbitov
 synagoga
 Bergerův dvůr
 městské opevnění
 Velké Svatoňovice
 nová radnice
 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Náchod
 nová radnice
 podkova
 kostel sv. Zikmunda
 Starý Rokytník
 Rotemberk
 Dubenec
 štola Kateřina
 městské opevnění
 Holohlavy
 mlýn Podhrad
 Vražba
 Kalthaus
 kostel sv. Kateřiny
 Habřina
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
 Dobrošov
 Výrov
 Bartoňova útulna
 Chotěborky - VPZ
 Hronov
 kostel sv. Anny
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Rodov
 kostel Všech svatých
 Homole
 Bystrý
 Stárkov
 mlýn Dřevíček
 Stárkov
 židovský hřbitov
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Ducha
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 3011
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama