Zámek byl původně tvrzí pravděpodobně z 1. pol. 14. stol. Od roku 1548 je zmiňovaná jako zámek. Roku 1945 přešel do majetku státu. Sloužil státnímu statku, poté národnímu výboru. Od 80. let je v podstatě neudržovaný a chátrá.
Hlavní obrázek místa
Zámek v rekonstrukci
© Václav Fanta 03/2005

dějiny tvrze

Tvrz ve Chvalkovicích byla postavena pravděpodobně v 1. polovině 14. století, prvním známým držitelem je až roku 1370 Petr z Chvalkovic. Po další dvě století patřila tvrz od roku 1548 zmiňovaná jako zámek místnímu rodu Chvalkovských z Hustířan, až ji roku 1600 koupil Petr Dobřenský z Dobřenic. I jeho rod Chvalkovice držel po dvě století a prodal je až roku 1792. Nový majitel, kuronský a zahaňský vévoda Petr Biron Chvalkovice připojil k náchodskému panství, jehož osudy nadále sdílely až do 20. let 20. století. Tehdy byl z Chvalkovic vytvořen samostatný statek, který se později dostal do majetku podnikatele Dlabola. Roku 1945 pak připadl státu, nejprve sloužil státnímu statku, poté národnímu výboru a zemědělskému družstvu. Od 80. let byl v podstatě bez údržby a silně zchátral.
Zany, 21.4. 2005
historie

popis tvrze

Nejstarší tvrz postavená na skalnaté ostrožně nad ohybem Černého potoka měla vejčitý od východu seříznutý tvar s podélnou osou orientovanou ve směru severovýchod - jihozápad. Dochovalo se z ní především torzo oblouku mohutné 2 m silné obvodové hradby s několika štěrbinovými střílnami. V těchto místech zřejmě stál původní palác, jehož zbytkem mají být údajné podzemní prostory v jihozápadní špici. Existenci další patrně jednoprostorové budovy naznačuje silnější zdivo v čelní části tvrze. Západní část plášťové hradby později sjela po prudkém svahu a někdy v pozdní gotice ji nahradila nová, již slabší a výše ve svahu založená. Ve stejné době byl na obě strany rozšířen čelní objekt do tvaru písmene L. Bližší podobu této části neznáme, na počátku 17. století bylo totiž její nadzemní zdivo z větší části strženo a nahrazeno mírně kosodélnou patrovou zámeckou stavbou. Tu ještě roku 1678 upravoval Ferdinand Dobřenský, který přistavěl nové…  číst dále

Zany, 21.4. 2005

Půdorys místa

půdorys tvrze
© PÚ Pardubice, vyznačení zdiva L. Svoboda
Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Chvalkovice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Sviništany
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 Turyň
 malá fara
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 Barunčina škola
 Staré bělidlo
 Rýzmburk
 Ratibořice
 Koldovka
 Babiččino údolí
 Žernovská rozhledna
 vojenský hřbitov
 Zvole
 Červená Hora
 Dubno
 městský hřbitov
 Nový Dvůr
 Kuks
 Hořenice
 kostel sv. Jakuba
 Studnice
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Veselice
 Wenkeův dům
 pevnost Josefov
 Vízmburk
 kostel sv. Anny
 Žireč
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Keyzlarova vila
 Betlém u Kuksu
 hrob Viktorky
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Michala
 Dřevěnka
 stará radnice
 pomník jízdy
 Homolka
 zvonice
 Černčice
 vojenský hřbitov
 Velichovky
 synagoga
 Bergerův dvůr
 nová radnice
 městské opevnění
 Velké Svatoňovice
 Dvůr Králové
 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Náchod
 nová radnice
 podkova
 kostel sv. Zikmunda
 Starý Rokytník
 Rotemberk
 Na Signálu
 Dubenec
 štola Kateřina
 městské opevnění
 Holohlavy
 mlýn Podhrad
 kostel sv. Kateřiny
 Vražba
 Kalthaus
 Habřina
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
 Dobrošov
 Výrov
 Bartoňova útulna
 Chotěborky - VPZ
 Hronov
 kostel sv. Anny
 mariánské sousoší
 Rodov
 Jiráskovo divadlo
 kostel Všech svatých
 Homole
 Bystrý
 Stárkov
 mlýn Dřevíček
 Stárkov
 židovský hřbitov
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Ducha
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 3011
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama